מי יכול לעצור אותו?

נכון, מכבי ת"א לא שם, אבל החל מהערב באתונה יערך הפיינל פור שאמור כמעט בוודאות להחזיר את הגביע לאובראדוביץ' ופנאתינייקוס. הבעיה: שלוש קבוצות רוצות אחרת

יום שישי 04 מאי 2007
רועי רובינשטיין

 הפיינל פור שיפתח הערב אמור להיות אחד הגדולים ביותר בעשור האחרון בכדורסל האירופאי. בסוף השבוע הקרוב יעלו על הפרקט שני המאמנים הטובים באירופה (מסינה ואובראדוביץ) , אלופת אירופה שבאה להגן על תוארה (צסק"א), קבוצה איכותית ולמודת סבל (טאו קרמיקה), מארחת אימתנית (פנאתינאייקוס) ועוד קבוצה קטנה וחביבה (מלאגה) שהגיעה לאתונה בעיקר בשביל להשלים את מכסת הקבוצות.

מי תזכה בתהילה? האמת אין לנו מושג, אבל לכל אחת יש הסיבה שלה לחשוב שהיא תניף ביום ראשון את הגביע החשוב ביבשת.

פנאתיקנייקוס - הקהל יחייב את אובראדוביץ'

אנפילד (כן, אנחנו יודעים שאנו מושפעים מהאירועים האחרונים)ׂ הוא אולי האצטדיון היחיד במערב אירופה שמכיל בתוכו את הייחודיות שתמצאו במגרשי הכדורסל היווני. קהל כמעט פנאטי, טוב לא כמעט, יקדם בסוף השבוע הקרוב כל יריבה שתיפול לדרכה של פנאתינאייקוס בשריקות בוז גדולות.

הקהל הזה שכבר עזר בעבר כל כך הרבה לקבוצות יווניות לזכות בתארים הכי חשובים ביבשת ישוב להטריף את השופטים, להילחם יחד עם השחקנים הירוקים על הפרקט ולדרוש מזלימיר אובראדוביץ' את הפרס הכסוף והנוצץ שיביא עימו לאתונה יו"ר היורוליג ג'ורדי בורטימיאו.

קצת  מתחת לקהל הפנאטי תמצאו את היתרון השני של המארחת. חמש שנים תמימות עברו מאז שאובראדוביץ' היוגוסלבי זכה בגביע, הפעם לשמחתו מכבי לא נמצאת בסביבה והמאמן המעוטר ביותר באירופה שוב רוצה לצאת לטברנות המקומיות עם חיוך על הפנים.

 כיאה לשועל ותיק, צפו ממנו לעשות הכל בכדי להגיע למטרה, אובראדוביץ' יודע כי הקהל עימו וכי הלחץ הקולקטיבי שלו ושל ההמונים יעזרו לשופטים להכריע בשריקות מסוימות לטובת הירוקים. השאלה היחידה בנוגע לנקודה זו היא מתי האיש בעל הטמפרמנט הכי חם ביוון יפעיל את מכבסת התחינות שלו.

פרט לעמדת המאמן ולקהל, המארחים גם מציגים קבוצה לא רעה על הפרקט, השילוב המנצח בין עבודת ההגנה של הקבוצה בראשותו של דיאמנטידיס המקומי למשחק ההתקפה הקטלני שמציג העונה באטיסט.

באטיסט כך נראה פשוט קולט כל כדור הנע בגובה שני מטרים ומעלה ליד אחת הטבעות בהיכל ובדרך כלל מניח אותו בסל היריבה. השניים האלה  אמורים להוות בעיה לכל קבוצה שתתמודד מול פנא. השילוב המנצח בין שחקנים טובים מאמן מצוין וקהל תומך צריכים להביא ליוון עוד הצלחה ספורטיבי בעשור הכי פורה של הספורט הים תיכוני.

טאו קרמיקה ויטוריה - בגלל היופי

מי שיכולה למנוע את השמחה היוונית היא טאו קרמיקה ויטוריה. תזכרות - לפני שנתיים הגיעה טאו לפיינל פור במוסקבה למשחק חצי הגמר מול צסק"א המקומית. ההימור היה מה יהיה ההפרש לצסק"א. התוצאה היתה כואבת במיוחד לרוסים.

חובבי הספורט הניטרליים בדרך כלל מתחלקים לשתי קבוצות, אלו שאוהבים את הקבוצות שמשחקות כדורסל  יפה לעין ואלו שמעריצים את הקבוצות שמשחקות כדורסל יעיל וחסר רחמים (מישהו אמר צסק"א ?) 

הבעיה עם אותן קבוצות המשחקות יפה לעין היא אחת, כמעט אף קבוצה לא הצליחה לנצח טורניר גביע משמעותי באירופה באף ענף רק בזכות ראיית משחק מלהיבה של כוכביה. בדרך כלל לפני ההנפה צריכות להגיע כמה דקות של רוע אמיתי, קילר אינסטינקט תכונות שלרוב לא תמצאו בקבוצות שנחשבות ל"חביבות הקהל".

בשנים האחרונות טאו סובלת מסימפטום, הקבוצה שכולם אוהבים לאהוד, הם משחקים את הכדורסל היפה באירופה מגיעים זו הפעם השלישית ברציפות למעמד הנשגב של הפיינל פור ואפילו סוחבים עימם להקת מעודדים נפלאה ששרה לכל אורך המשחק עד שמגיע שברון הלב בסיומו.

אין אחד בטאו שמסמל יותר מכל את שברון הלב והלוזריות של העונות האחרונות יותר מלואיס סקולה הארגנטינאי. אם בטאו מאמינים כי יש ביכולתם הפעם לגבור על הסטיגמה שיצרו לעצמם חייב הסנטר המוכשר להגיע לאתונה לאחר טיפול פסיכולוגי מתמשך כזה אשר יוציא ממנו את כל הבעיות שלו בעבר וייתן לו את הביטחון להצעיד את קבוצתו לתואר אירופי ראשון.

זכייה של טאו בגביע היא אפשרית, המאמן ולימיר פראסוביץ' שכמנהיג הקבוצה בעלת הלב החלש לקה בליבו במהלך העונה והוחלף על ידי מאלקוביץ' בנה בטאו קבוצה חזקה הנשענת בעיקר על סקולה וארגנטינאי נוסף, הרכז פירגיוני שעם ממוצע של 11 אסיסטים למשחק יכולים לייצר ביחד עם חבריהם לקבוצה לא רק את המשחק היפה ביותר באירופה  אלא גם להביא מעט אהבה ושמחה למועדון הלבבות השבורים של ויטוריה.

 מלאגה – כי גם לכדורסל מגיע סינדרלה

 אם יש דלת אחורית לעיר אתונה שחקני מלאגה הספרדית מצאו את המפתח שלה בסדרת רבע הגמר מול ברצלונה באמצע החודש שעבר. הקבוצה שמגיעה לאתונה על תקן הסינדרלה בחבורה צריכה בעיני רבים קודם כל לדאוג לכך שהדם הרוסי ילכלך כמה שפחות את השמלה היפה שהיא תלבש ביום חגה. למה יום חג אתם שואלים? ובכן מבין הרביעייה שתפזז על הפרקט באתונה מלאגה היא היחידה שלה זה ביקור ראשון בחלון הראווה של הכדורסל האירופי.

אך למרות שמדובר בילדה החדשה במסיבה מלאגה מגיעה לחצי הגמר עם לא מעט הפתעות מתחת לשמלה הרחבה שלבשה. למאמן סרג'יו סקריולו יש את הפריבילגיה להיות אחד המאמנים הכי מחוברים לקבוצתו בפיינל פור הקרוב. פרט לאובראדוביץ' המקומי, סקריולו כבר נמצא הכי הרבה זמן עם שחקניו – ארבע עונות ומכיר כל אחד ואחד מהם ככף ידו.

על המגרש למאמן האיטלקי יש לא מעט כוכבים קטנים שיוצרים אור גדול, שלעולם לא נכחד אפילו לא כשהשחקן המוביל דניאל סנטיאגו גמר את העונה. בהיעדרו ינסה מרכוס בראון הרבגוני להדריך את אלומת האור הנוצצת של מלאגה אל עבר התואר. לצידו של הזר המצוין תוכלו למצוא שלושה אלופי עולם טריים, ברני רודריזגז ושניים העונים לשם המשפחה המחייב קרלוס: חמינז וקבזאס . רבים חושבים שהרביעייה הזו יחד עם עוד שחקנים משלימים טובים כיריי וולש הצ'כי ודה מיגל המקומי לא יוכלו להציג אלטרנטיבה לקטר הרוסי בחצי הגמר. מצד שני תמיד אפשר לזכור שכל הקבוצה מונהגת על ידי הרכז פפה סנצ'ז הארגנטינאי, ורק לפני שלושה ימים כולנו ראינו איך פפה אחד  (ריינה) הורס לאוליגארך רוסי (אברמוביץ)] חלום...

צסק"א מוסקבה -  כי הפעם השנייה יותר קלה

רון קופמן אולי לא יאהב לשמוע את זה, אבל המאמן המצליח ביותר באירופה בעונות האחרונות הוא בלשונו, "מאמן לפ-טופ". בניגוד למאמנים אחרים בעבר, ארטורה מסינה האיטלקי מביא את שחקניו לשיאים עוד בטרם נזרק כדור הביניים. המאמן המעוטר יודע כיצד לבטל כל יתרון של היריבה בעזרת למידה קפדנית של מהלכי היריבה לפני המשחק ואף במהלכו.

אין באירופה עוד מאמן שחי את תורתו כשאצבעות ידיו כל כך קרובות לדופק קבוצתו ודופק היריבה. לצד קבוצה שמציגה לא מעט בעיות באזור הצבע והקו אחורי יחסית ליריבות האפשריות בגמר, ניצב מסינה כטוני סופראנו של המפעל, איש רגיש שיודע כיצד לקלוע אותך לפינות האפלות ולמרר את חיי היריבה.

התשובות שלו הן מהירות, קטלניות ובדרך כלל מדויקות וכשיש לך שחקנים כמו לאנגדון ופאפאלוקס כשכירי חרב המבצעים כל פעולה לצד סוללת כוכבים המשליכים שלשות כארסנל האבוד של המלחמה הקרה. השאלה היחידה של מסינה בסוף השבוע הקרוב תהייה מאיזה צד תיזרק הדרכמה, הצבע שלה דרך אגב יהיה גם הפעם אדום.

צילומים: באדיבות הלב הצהוב

 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק