חינוך היא לא מילה גסה

קל לשים את המשטרה על השיפוד ולסובב. למשטרה יש אחריות ואסור להתנער ממנה, אבל יש לשים את האצבע במקום הנכון ולא לטמון את הראש בחול. שלומי לויה בטור אישי

יום שני 07 מאי 2007
שלומי לויה

 השאלה המטרידה ביותר בעקבות מאורעות טדי אתמול היא: למה זה לא מפתיע אותנו? האמבולנסים, הפצועים, העיניים המבוהלות והרופאים לקוחים מעולם אחר, זה של שדה הקרב, אבל במציאות הישראלית התרגלנו לחבר אותם לכדורגל שלנו. שאלה מציקה נוספת – האם מישהו מעלה על דעתו שזו הפעם האחרונה?

וכמו בתקליט שחוק, שוב עולות אותן הזמירות על מודיעין כושל, על כך שאף אחד לא צפה, שאף אחד לא ידע ושאף אחד לא שמע. חוגגים על הפיאסקו ומחפשים את הראש הקורבן הבא. כלי התקשורת מסקרים בהרחבה את המחדלים, ניצולים ששרדו את בלגאן טדי מספרים היום באימה תחת כל מיקרופון רענן על הרגעים הקשים ששרדו ובינתיים שני ילדים שוכבים בבתי חולים מורדמים במצב בריאותי קשה. עולם כמנהגו נוהג.

נכון, קל לשים את המשטרה על השיפוד ולסובב. המשטרה היא קורבן קל, קל מדי. ברור שלמשטרה יש אחריות ואסור לה להתנער ממנה, אבל צריך לשים את האצבע במקום הנכון ולא לטמון את הראש בחול. גם לתרבות הקהל הישראלי יש חלק עיקרי במה שקרה והאמת חייבת להיאמר. ההתנהגות המסוכנת הזו, שלא לומר ברברית של ריצת אמוק לעבר הדשא, יהיה מה שיהיה בדרך - ראש, רגליים או ידיים - העיקר לעבור ולנסות להגיע לאלילים שעל כר הדשא, או סתם לעלות על המגרש, היא רעה חולה בכדורגל שלנו ואותה צריך לעקור.

לא פעם ובצדק מתלוננים על אלימות משטרתית ועל חוסר הרגישות של מי שאמונים על שמירת הסדר, אלא שמשום מה מקלים ראש בהתנהגות של אלו שמפרים את הסדר ויוצרים את הבעיות. אם אותם "אצני יציע" יידעו מראש שברגע שכף הרגל שלהם נוגעת בפיסת הדשא, הם ניצבים בפני אישום פלילי ועונש של הרחקה מהמגרשים לתקופה ארוכה, אולי אפשר יהיה לחסוך את המחזות הנוראים של אתמול. חינוך היא לא מילה גסה. חינוך היא מילת המפתח. נכון, אף אחד הוא לא מחנך הדור, אבל ברגע שמדובר בחיי אדם, אין פשרות ואסור להיעצר בשלב הסיסמאות.

לצערנו, בישראל לא יודעים להפיק לקחים וללמוד מהניסיון הכואב של העבר. האם אמיר רנד אחד לא הספיק ואנחנו צמאים לעוד אסונות?  

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק