באנגליה למדו מזמן

השבוע יחלו אנשי המשטרה וההתאחדות לגלגל את ההאשמה לאירועי אמש בטדי מהאחד לשני, יקימו ועדת חקירה.במקום זאת אפשר פשוט ליישם את מסקנות הוועדה שקמה באנגליה לפני 18 שנה

יום שני 07 מאי 2007
רועי רובינשטיין
 אחד השמות שחזרו אמש בכל הדיווחים מאירוע האימה שהתרחש באצטדיון טדי היה "ועדת טיילור" הכוונה הייתה לוועדה שהוקמה באנגליה בסוף שנות השמונים לאחר אסון הילסבורו ושינתה את הכדורגל האנגלי מקצה לקצה. 

ה-15 באפריל 1989 נחשב עד היום בעיניי רבים כיום ששינה את הכדורגל הבריטי לעולם ועד, לא אף שער וירטואוזי לא נכבש באותו אחר הצהריים, שום גביע לא הונף אל על. אך לא פחות מ-96 אוהדי כדורגל מצאו את מותם באצטדיון הילסבורו בשפילד. כל 96 ההרוגים היו אוהדי ליברפול שנסעו את הקילומטרז' הגדול ממרזי סייד עד שפילד בכדי לעודד את קבוצתם במשחק חצי גמר הגביע האנגלי מול נוטינגהאם פוריסט של בראיין קלאף האגדי.

כידוע, באותם ימים היו באצטדיוני הכדורגל ברחבי בריטניה יציעי עמידה ורבים מאוהדי ליברפול שרכשו כרטיסים ליציע הדרומי של האצטדיון יצאו מביתם מוקדם בכדי להגיע למגרש ולתפוס מקום טוב בין הברזלים. אך תקלה בשירות הרכבות המקשר בין ליברפול לשפילד גרם לעיכוב של רבים מהם והביא לכך שאלפים הגיעו לשערי האצטדיון בין 14:00 ל-14:45 רק רבע שעה לפני בעיטת הפתיחה. כתוצאה מכך נוצר לחץ אדיר ובלתי צפוי על הכניסה ליציע הדרומי איתו המשטרה המקומית התמודדה על ידי פתיחת יציאות החירום של היציע בכדי להזרים אליו את האנשים. הצרה בפעולה זו הייתה כי כעת האנשים חדרו ליציע ללא סדר מה שגרם לדחיפות ודחיקות בקרב העומדים בתחתית היציע שקיבלו את הדף האנשים בצורה קשה וטראגית. כאמור 96 מהם מצאו את מותם.

מיד לאחר האסון פנה שר הפנים הבריטי ללורד ג'סטיס טיילור וביקש ממנו להקים ועדת בדיקה בראשותו על מנת לבדוק את אירועי ה-15 באפריל. הועדה שישבה בסך הכל במשך 31 ימים, קיבלה עוד הנחיה ברורה: "לבדוק את הנסיבות שהובילו לאסון ויותר מזה למצוא פיתרונות כיצד להיערך לאירועי הספורט העתידיים במדינה".

בכדי להבין את הדרישה השנייה מהועדה, אנו חייבים למקם את אסון הילסבורו על גרף של זמן. שנות השמונים היו מהסוערות שידע הכדורגל הבריטי והיה רצוף באירועים אלימים של אוהדים שיכורים וחוליגאנים. די להזכיר את אסון הייזל בו נהרגו 39 אנשים ובעקבותיו הושעו מועדונים בריטים מהמפעלים האירופאים למשך מספר שנים, או את האסון באצטדיונה של ברייטון מספר שנים לפני כן בו בנס ניצלו רבים ממות בטוח. באנגליה היה ברור לכולם כי יחד עם הכאב על מותם של האנשים, רק ועדה כנה שתדרוש שינויים מרחיקי לכת תוכל לנצל את האירוע בכדי לשנות את פני הכדורגל המקומי לאלתר.

נהוג לייחס לחברי הועדה ובצדק את השינוי שעשו החלטותיה בנוף היציעים של הכדורגל הבריטי, אך רבים שוכחים שעיקר הדו"ח עצמו נגע לא בבטון אלא באוהדים. בחודש הימים בו הורכב הדו"ח הצליחו חברי הועדה לכתוב הלכה כמעשה כיצד יש למגר את תופעות החוליגאניזם האנגלי. דרישתם היתה כי לכל בעלי המנויים יהיה גם כרטיס חבר במועדון אשר דרכו המשטרה המקומית תוכל לזהות אותו. אוהדים שנמצאו כגורמי סיכון הפכו כך מיד למטרה ברורה ומזוהה של המטרה המקומית. גם העונשים על מעשה אלימות באצטדיוני הכדורגל הוחמרו בעזרת בתי המשפט ברחבי הממלכה ומיד ניצבו להם הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת כקיר ענק אל מול תופעות הונדליזם והאלימות שריחפו מזה שנים סביב הכדורגל הבריטי.

מי שעזר לחברי הועדה מאד בנושא זה, היה שר הספורט דאז קולין מונהיאן שהעביר את "חוק אוהדי הכדורגל " בשנת 1989 לפיו קם "ארגון אוהדי כדורגל ארצי" שמטרתו בין היתר הייתה לוודא כי מסקנות הועדה בכל הנוגע לכרטיסי החבר יבוצעו כהלכה. הארגון אף עמד מאחוריי הרעיון של הקטנת כמות השוטרים בתוך תחומי האצטדיון והחלפתם בסדרנים החביבים יותר לקהל. שינוי מרענן נוסף של הארגון היה קביעת כמות מכסה לקהל צופים בכל אצטדיון ואצטדיון בליגות הראשונות. 

 פעולות אלו אפקטיביות וטובות ככל שיהיו אינן הסיבות העיקריות שבגללן ועדת טיילור זכתה לפרסומה הגדול, שכן ההחלטה השנייה של הועדה הייתה בעיני רבים הרבה יותר דרמטית. חברי הועדה קבעו כי עד תחילת עונת המשחקים 1992/1993 יהיו מחויבים כל האצטדיונים של המועדונים הגדולים בבריטניה (שתי הליגות הראשונות באנגליה ובסקוטלנד) להוריד את יציעי העמידה דוגמת זה שהיה בהילסבורו ולבנות במקומם יציעי ישיבה. מי שלא תעמוד בתנאים אלו כך הובטח – לא תורשה ליטול חלק במסגרת הליגה ואף תורד לליגה נמוכה.

פעולה סבוכה זו הייתה לא רק בעייתית באופן הפרקטי אלא גם הפכה לנטל כלכלי אדיר על הקבוצות הבכירות בממלכה. בשל בעיות התקציביות החדשות שיצר הפרויקט החדש עבור המועדונים נחלצו מספר גורמים לעזרתם של יושבי הראש של הקבוצות.

הראשונים שנתנו כתף היו הלוטו והטוטו המקומי אשר הבטיחו לספק למועדונים את הבסיס ההתחלתי לשיפוץ הגדול. אך כמובן שהסכום הסמלי יחסית שתרמו הגופים הללו לא הספיקו לכסות את יריעת השיפוצים הגדולה שנחתה על המועדונים. בתחילת 1990 הכריז ג'ון מייג'ור שר האוצר דאז על הטלת מס של 2.5% על משחקי הימורים בבריטניה אשר הניבו עוד מאה מיליון ליש"ט שנודבו לעזרת הקבוצות בכדי שאלו יחלו בשיפוץ.

בעוד גורמים נוספים מסביב לכדורגל באו לעזרת המועדונים עם תרומות קטנות כגדולות, החלוקה השווה יצרה מצב הזוי בו כל קבוצה זכתה רק ל-2 מיליון ליש"ט עבור השיפוצים. בעקבות זאת החליטה הועדה שחילקה את הכספים להכריז כי כל שתי קבוצות אשר מעוניינות להקים אצטדיון חדש ולחלוק בו את הביתיות  יקבלו 4 מיליון ליש"ט בתנאי שכל הרווחים שהם יעשו ממכירת האצטדיון הקודם יושקעו בבניית האצטדיון החדש. כך נוצרו חברויות גדולות בין מועדונים כצ'רלטון ופולהאם שלפרק זמן ארוך שיחקו יחדיו באצטדיון ויקריג' רואד לדוגמא.

 השינוי ביציעי האצטדיונים גורר עימו עד היום ויכוח קשה בין אלו שמאמינים כי "צריך לעמוד בכדי להינות מכדורגל" כפי שכתב אוהד ווסטהאם במניפסט שפרסם לאחרונה באתר אינטרנט המגנה את "מנהג הישיבה ביציעים".

 אך לפי סקרים שעשתה ההתאחדות לכדורגל עם סיום מבצע השיפוצים, גילו רוב האוהדים אהדה למראה החדש של האצטדיון. רבים סיפרו שהם חשים כי כעת יש להם ממש בעלות עליו ואם לא עליו אז על כיסא אחד בתוכו.  תופעה חדשה שנפוצה ברחבי האצטדיונים מאז שיפוצם הייתה העובדה שהם הפכו למקומות מפגש ובילוי לכל המשפחה ואף לקיום פגישות עסקים בסוויטות שרוב המועדונים הוסיפו עם השנים ברחבי האצטדיון. תחושותיהם של האנשים היום לגבי האצטדיונים החדשים ואופי הפעלתם נבדקו כבר בשנת 1989 בסקר שהוזמן על ידי ועדת טיילור שקבע כי לא פחות מ-40% יתמכו בשיפוץ ואף עזיבת האצטדיון הביתי של קבוצתם בתנאי שזה ייצר תנאים טובים יותר.

לנו בישראל הקטנה של 2007, שמונה עשר שנים אחרי ועדת טיילור, אין סקרים, אין חלומות ורק ועדות. כשבסופו של דבר כל מה שחלמנו עליו זה ללכת לכדורגל ולחזור הביתה בשלום. הגיע הזמן שכל הגורמים הנוגעים בדבר יקראו את דו"ח טיילור בקפידה ויישמו אותו בארץ הקודש. אחר כך יש להחיות את מילותיו של טיילור שוב ולכתוב אותם כחוק.מצידנו תקראו לחוק האצטדיונים החדש, חוק אמיר רנד.

צילום: בית"ר.נט

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק