השודדים האדומים

אין קבוצה בכדורגל הישראלי ששדדה תארים בסיסטמטיות ועקביות כמו האדומים מתל אביב. שחקני שתי הקבוצות השתדלו להתעלות מעל המאמנים שלהם. עובד קראוס מסכם את משחק הגמר

יום שני 01 אוקטובר 2007
עובד קראוס

 הפועל שוב הפסידה? היא אף פעם לא מפסידה, גם כשהיא צריכה להפסיד. אין לי מושג על מה מלינים אוהדי הפועל ת"א ומה גורם להם לאמץ בדבקות את הרחמים העצמיים על הלוזריות.

 מה שבטוח הוא שאין קבוצה בכדורגל הישראלי ששדדה תארים בסיסטמטיות ועקביות כמו האדומים מתל אביב, החל מהיד של לנדאו שהביאה גביע על חשבון מכבי ת"א, האופסייד של לנדאו שהביא אליפות צורבת במיוחד על גבה של מכבי חיפה (צלקת גדולה מהילדות שלי) ולכך הצטרף גם הגביע שחמדה מהפועל אשקלון.

גביע המדינה כבר מזמן הפך למפעל לא רציני, כששתי קבוצות רעות במיוחד מעפילות לגמר ומאיימות לזכות בתואר שאינן ראויות לו. עם שני מאמנים כמו ניר לוין ומירו בן-שמעון, תוצאות התבשיל היו ידועות מראש וזה לא היה טעים בלשון המעטה. ולחשוב שהשניים האלו שיתפו פעולה יחדיו כמאמן ועוזר בעירוני אשדוד לפני עשור... פלא שבאותה עונה אשדוד כמעט ירדה ליגה?

אבל שחקני שתי הקבוצות השתדלו להתעלות מעל המאמנים שלהם. לאשקלון זה הלך יותר טוב ושחקניהם היו ראשונים לכל כדור וגילו התלהבות שהביאה להם יתרון מוצדק. שחר בן-עמי, איש הפועל ת"א, שעזר לחברו הטוב פרוספר אזגי לבנות את הפועל אשקלון לא ידע אם לצחוק או לבכות...

כה גרועה ועלובה הייתה הפועל ת"א, עד שאשקלון יכלה לגמור את המשחק כבר במחצית הראשונה. פעם אחת היה זה כובש השער ניר נחום שנמנע ממסירת שער בטוחה לסנגוי ולאחר מכן סנגוי עצמו שהחטיא ממצב קורץ. באותו רגע סימסתי לאחד מפרקליטיי הנאמנים יואב בן-פורת, המכונה "המלאך", שהמינוס היחיד שלו, ניחשתם נכון, הוא שהנ"ל אוהד הפועל... "אל תדאג, אם אשקלון לא שמו את השני, אתם כבר תגנבו את הגביע", כתבתי למשפטן האדום השרוף וידעתי שצדקתי.

ההכנה של הפועל למשחק הייתה גרועה וגרוע ממנה היה ניהול המשחק. הראיתי נכון, זה היה יוליץ' ששיחק? אותו זר שכבר היה מחוץ לקבוצה מהסיבות הנכונות, חזר למרכז הבמה וברגע הכי חשוב העונה? מאמן הפועל לא רוצה לדעת מה חשב על המהלך הזה הבוס שלו מוני הראל.
אבל למזלו של לוין (ואת זה יש לו בשפע), מישהו בצד השני היה גרוע יותר. סדרת חילופים ללא מחשבה מקדימה בלבלה את המערך האשקלוני והביאה לשוויון. 

בהארכה נראה היה שכל קבוצה רוצה להראות מי יותר גרועה. בכל זאת, לאשקלון הגיע הגביע יותר. למרות המאמן, אך בזכות שחקנים שנתנו לב, מלחמה והקרבה. בזכות פרוספר אזגי שהעניק למועדון שלו את מה שרק אפשר לתת ובזכות הקהל הנהדר וההוגן שליווה את קבוצתו בכבוד ברגע ההיסטורי של המועדון.

אבל בחזרה לפתיח: הפועל זה הפועל, אל תחפשו את הצדק במשחקים שלה. עוד תואר לארון, עוד תחושה לא ממש טובה.

היכולת של הפועל הייתה שערורייתית יותר ממסקנות דו"ח וינוגרד, פלא שלאחר המשחק מאמן האדומים אמר שמה שחשוב זה לשמוח? לו הייתה קמה ועדת חקירה על מה שעשתה הפועל במשחק הזה, היו לה בוודאי מסקנות מעניינות.

מגיע למוני, מגיע לשחר

ובכל זאת, אם זה מגיע למישהו, אז למוני הראל. היו"ר המצויין הזה שמביא תואר שני ברציפות למועדון שלו, בכה בסיום המשחק בחדר האחמ"ים ולא יכולתי שלא לחוש אמפתיה כלפיו. הראל אכל הרבה חצץ מהקהל המוסת שלו שלא בצדק. את הדם בקשית שתו לו ולשחר בן-עמי. אם הפועל לא הייתה לוקחת את הגביע, השניים היו מטרה מכוערת לקלס. 

מתחת אליהם בתא, ישב דרור קשטן עם החמסה בחוץ ומשה סיני לידו. כמה עצבים היו נחסכים משחר ומוני אם הוא היה על הקווים במקום החבר של האחים...

מוטל'ה לא איבד את הטאץ'

שניות לפני תחילת הפנדלים, תופס אותי מוטל'ה שפיגלר וקובע בפסקנות: ניל אברבאנל יהיה הגיבור של הפנדלים. "הילד יביא את הגביע להפועל", אמר מוטל'ה הגדול וחזר על הקביעה באוזני סיני וקשטן המשתהים. בארבעת הפנדלים הראשונים הסתכלתי על מוטל'ה שהשיב לי בקריצה שובבית "חכה". בפנדל החמישי הבנתי שאת מה שמוטל'ה שכח, רבים לעולם לא יידעו.

ארגון אירופי

אירופה זה כאן. אין לי מושג אילו שינויים מתכוון לעשות אבי לוזון בהתאחדות, מבחינתי המצב כעת הוא אידאלי לחלוטין. נהנתי באצטדיון ר"ג, אם לא מהמשחק לפחות מהארגון המופתי של ההתאחדות ואנשיה.

החל מסוניה ורינה (שהלוואי וישארו לנצח), דרך יבלו הבלתי-נלאה שדואג שהכל ידפוק וכמובן אורי שילה המכונה: העילוי. תזכרו טוב-טוב את השם שלו, כי ההימור שלי הוא שמדובר במנכ"ל הטוב שהיה ויהיה אי-פעם בהתאחדות וזו לא תהיה התחנה הגדולה האחרונה שלו.

הכניסה, האירוח, האווירה, האבטחה (ככה זה שיש חברה אבטחה שעושה עבודה טובה בלי שערוריות, שבית"ר ומכבי חיפה יאמצו אותה), הכל זרם כמו שצריך. אפילו התנועה הלוך וחזור, כי כשהדברים דופקים כמו שצריך בארגון, גם המשטרה עושה את שלה. מותר לפרגן!

חכמת השבוע 

מירו בן-שמעון ממשיך לנפק פנינים והפעם המליץ להפועל ת"א להחתים את חברו ניר לוין לחמש שנים... עם עצות כאלה, אין פלא שקבוצתו מתחת לקו האדום בלאומית. בכל מקרה, אם הוא היה האופציה החלופית, הייתי ממליץ להחתים את לוין אפילו לעשר שנים.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק