פאר היצירה

בעוד#שנה בדיוק תפתח אולימפיאדת בייג'ינג 2008. כבר עכשיו קשה להתעלם מהמדינה שרתמה יותר ממיליון תושבים, רק בשביל לבנות 37 מתקני ספורט מדהימים ביופיים

יום רביעי 08 אוגוסט 2007
רועי רובינשטיין

בדיוק לפני שלוש שנים בזמן שכוח החלוץ של העיתונאים הישראלים החל לטייל ברחובות אתונה ולהעביר ידיעות מעוררות פליאה למערכות החדשות בארץ על כך שמארגני אולימפיאדת אתונה 2004  לא יצליחו להרכיב את הגג מעל לבריכה האולימפית, דיווחו מארגני אולימפיאדת בייג'ין 2008 כי סיימו לבנות את השלד לאצטדיון האולימפית בו יתקיים טקס הפתיחה באוגוסט 2008.

האמת, לא חוכמה כשמדובר במדינה שמנצלת יותר ממיליון מתושביה בכדי להשיג את מטרותיה בתנאים לא תנאים. בשבע השנים האחרונות, מרגע זכייתה של בייג'ין באירוח המשחקים נבנו בממלכה 11 אצטדיונים חדשים, שופצו 11 אצטדיונים קיימים והוקמו עוד כ-15 מתקנים נוספים שישרתו את הספורטאים האולימפים שיגיעו לסין מכל רחבי העולם. שנה בדיוק לפני פתיחת האולימפיאדה ה-27 החלטנו ב-TELESPORT לעשות לכם היכרות ראשונית עם חלק מ-37 המוקדים שנישא אליהם את עינינו השכם בבוקר במשך שבועיים שלמים, אי שם בקיץ הבא. לראות ולא להאמין
 
שומרים על ההיסטוריה

נדמה שהמפורסם מבין כל האצטדיונים שנבנו לקראת האירוע הוא ללא ספק האצטߓיון האולימפי עצמו שנבנה בדיוק במרכז הפארק האולימפי של בייג'ין. למרות ששמו המקורי הוא, כמה מפתיע "האצטדיון האולימפי" שמו השני  "קן הציפורים" ניתן לו בשל העיצוב הייחודי שנתנו לו צמד הארכיטקטים הגרמנים שבנו אותו כקן ציפורים ממבט מבחוߥ. לא פחות מ-423 מיליון דולר הושקעו בבניית האצטדיון שמכיל כ-100 אלף מושבים ובו יתקיימו תחרויות האתלטיקה, משחק הגמר של טורניר הכדורגל האולימפי וכמובן טקסי הפתיחה והסיום בקיץ הבא. בנייתו אמנם הסתיימה עוד ב-2004 אך מכיוון שלאחר סיום העבודה הוחלט להתקין בו גג ӗשמלי אשר יוכל לכסות את האצטדיון בימים גשומים שאולי יהיו במהלך השבועיים הקריטיים עשו הארכיטקטים שיוניים קלים במבנה כדי שהגג יוכל להיות מותקן.  הגג עצמו אמור לכסות 250 אלף מטרים מרובעים שעל פניהם מתפרסים 36 קילומטרים של ברזל במשקל 45 טון, מהם נבנה רוב ۔אצטדיון. אותו ברזל מסתיר שלושה מפלסי של יציעים, חנויות מזכרות ואינספור בתי קפה אשר ישרתו את הצופים הרבים שיגיע לקן הציפורים בקיץ הבא.

ממש לצד האצטדיון האולימפי המרהיב ביופיו נבנה מיזם לא פחות מרשים, "קוביית המים" כך קראו הסינים למתחם ברߙכת השחייה האולימפית שנמצאת אף היא בכפר האולימפי. השם שניתן למתחם בריכת השחייה נבע מהעובדה שמסביבה היא נעטפת על ידי מבנה המעוצב כקובייה ובנוי בדיוק מאותם חומרים כמו המתחם החיצוני של האליינץ' ארינה בגרמניה. הארכיטקטורה החיצונית שומרת על ההיסטוריה הסינית העתߙקה של הבנייה שתמיד נשענה על עיקרון הקובייה. בתוך המתחם יוכלו כ-17 אלף צופים לראות את תחרויות השחייה הרבות, תחרויות הקפיצה למים כמו גם השחייה האומנותית ומשחקי הכדורמים הצפויים להיערך בבייג'ין. 


אפילו מגרשי בייסבול

לצד שני המגרשים המרכזיים הללו ניתן למצוא בכפר האולימפי עוד מספר מתחמים חשובים כמו "אולם הספורט הלאומי" אשר יארח את תחרויות ההתעמלות האומנותית, הטרמפולינה ומשחקי הכדוריד אשר מכיל 19 אלף מקומות ישיבה. בנוסף נבנו בכפר היכל  ה-"ווקסונג" שיערך את משחקי הכדורסל שיכיל 18 אלף מקומות ישיבה ובצמוד אליו הוקמו שני מגרשי בייסבול (שיהפוך לספורט אולימפי הקיץ) כשבכל אחד מהם יהיו 12 אלף מקומות ישיבה ולידם ניתן למצוא עוד מגרש אימונים רחב ידיים.

על אף שרוב העיניים של האולם יופנו בכל ימות ה۪חרות למתחמים השונים בכפר האולימפ, העין הישראלית דווקא תעקוב אחר ענפי ספורט שמשתתפיהן יאלצו לעזוב את הכפר בכל יום ולנדוד ברחבי סין. פרט לשחר פאר  והצמד אנדיוני  שככל הנראה ייצגו את הכחול לבן בתחרות הטניס של האולימפיאדה שתיערך במתחם  הטניס שבۛפר האולימפי (10 מגרשי טניס המאכלסים יחד מקום לכמעט 17 אלף וחצי אנשים)  רוב ספורטאינו יאלצו לנדוד אל מחוץ לכפר האולימפי כדי להתחרות. הם יגיעו למשל אל אולם הג'ודו וטאקוואנדו של אוניברסיטת המדע והטכנולוגיה של סין בו ינסו מיטב הג'ודוקאים שלנו לזכות במדלי۔ בצבע זהב. עדיין אין לאיש מידע על כמות הישראלים שיגיעו לסין כדי לעודד את אריק זאבי ושאר חברי המשלחת הישראלית שתתחרה באולם, אך בואו נקווה כי לא יהיה מדובר ביותר מ-8024 אנשים שכן זהו מספר הצופים שיוכלו להיכנס לאולם לאחר שלקראת הקיץ הוסיפו המארגנים עוד כ- 3,̹56 מקומות זמניים באולם. 

השייטים אכלו אותה

בעוד האוניברסיטה נמצאת בתוך בייג'ין עצמה, השייטים שלנו בכלל לא יראו את בירת הממלכה במהלך המשחקים שכן תחרויות השייט הגדולות יערכו בים לצד חוף "שונבון

תגובות

טלספורט בפייסבוק