לוני: תהיה אלימות בדרבי

הבעלים של מכבי ת"א שיגר מכתב ליו"ר ההתאחדות ולמפקד מחוז ת"א בו רשם: חלק מהאנשים שיגיעו מתכוונים להשתמש ברימונים ואמצעים אחרים. מרטינוביץ' כנראה ייעדר

יום שישי 25 מאי 2007
אשר גולדברג

מכבי ת"א לא לוקחת סיכונים. הבעלים, לוני הרציקוביץ' שיגר היום מכתב ובו התרעה מפני סכנה לשלום הציבור ושימוש אפשרי באמל"ח במשחק הדרבי שייערך ביום ראשון מול הפועל ת"א.

את המסמך העביר לוני ליו"ר ההתאחדות, אבי לוזון ולמפקד מחוז ת"א ולגורמי משטרה שונים במחוז ת"א ובראשם ניצב דוד צור, מפקד המחוז. 

זהו לשונו של המכתב - 


"בימים האחרונים נעצרו  אנשים המתיימרים להיות אוהדים של מכבי ת"א כאשר ברשותם אמל"ח רב (עשרות רימוני עשן, רימוני הלם וכו') שהם התכוונו להשתמש בו במהלך משחק הכדורגל הצפוי להתקיים ביום ראשון בין הפועל ת"א לבין קבוצת ת"א באיצטדיון בלומפילד. המדובר ככל הנראה בחלק קטן מהאמל"ח שרוצים להשתמש בו במהלך המשחק.

"לפי הידוע לנו, בין יתר הדברים, יש בכוונתם של חלק מהאנשים שיגיעו למגרש לעשות שימוש ברימונים ואמצעים אסורים אחרים. כמו כן בכוונתם לזרוק בננות וחפצים אחרים ולנהום כלפי שחקנים של הפועל ת"א. המדובר במופע "אימים" של רימוני עשן, הלם, זיקוקים ואבוקות שעלולים לגרום לפציעה של צופים ואולי אף לגרוע מכך.

"על פי מידע המצוי אצלנו מדובר במסע "נקמה" בעקבות התבטאויות חמורות המהוות עוולה פלילית ואזרחית של שחקני הפועל ת"א לרבות יוסי אבוקסיס וברוך דגו (לשעבר מכבי ת"א)  בתקשורת הנוגעות למכבי ת"א, כאשר לגבי ברוך דגו ספציפית יש כוונה של האוהדים לזרוק עליו "פירות ג'ונגל" ולנהום. נבהיר מידית כי על אף התבטאויות השחקנים, אין שום הצדקה להתנהגות האלימה שמתכננים מי שמתיימרים להיות אוהדי מכבי ת"א ואנו מגנים אותה ופועלים למנוע אותה.

"הפעולות הנ"ל, ביחד עם פעולות של אוהדי הפועל ת"א, במיוחד לאור העובדה שלפני כשבועיים נתפסו אוהדים המתיימרים להיות אוהדי הפעול ת"א כברשותם רימוני הלם שהיו מיועדים לפגוע בשחקני מכבי ת"א בדרבי הקרוב וניתן להניח שכמותם יש פורעי חוק אחרים,  יכולות לגרום לאובדן שליטה ביציעים ולהתפתח לאסון גדול ממדים.

"לפיכך, הננו פונים אליכם בזה, כמי שאחראים – כל אחד בתחומו - לסדר הציבורי ולשלום הציבור ומבקשים, מתוך חשש לשלום הציבור, השחקנים והאוהדים שתפעלו על פי האחריות הסמכויות והכוחות הנתונים לכם, כדי להבטיח שאירועים אלה לא יתרחשו חו"ח. נציין כי עד היום משטרת ישראל נכשלה במקרים רבים בתפיסת העבריינים ולא נעשו פעולות מרתיעות כלפי אלה שנתפסו.

"נדגיש כי לתדהמתנו, משטרת ישראל הודיעה לנו בעל פה כי אין בכוונתה  לפעול כנגד צופים שנוהמים כלפי שחקנים. אנו לא יכולים להסכים למדיניות כזאת ואנו דורשים כי יופעלו כל האמצעים החוקיים נגד מי שנוהמים ומבזים שחקנים בשל צבע עורם. התנהגות זאת, בין היתר  מהווה התנהגות אסורה, פוגעת ומפריעה לסדר הציבורי, מטרידה את השחקנים וקהל הצופים במשחק ויש למגרה.

"מעבר לכך, אם המשטרה לא תפעל כנגד הפורעים הנוהמים ואלה הקוראים קריאות גנאי, מכבי ת"א לא תוכל להתמודד כלל עימם שכן פעילות המועדון נגד המתפרעים תלויה בעצירתם על ידי המשטרה. גם כיום, 10 ימים לאחר תפיסת אוהדים באצטדיון וינטר - טרם הוגשו נגדם כתבי אישום, עובדה המונעת טיפול יעיל ומידי בעבירות ובעבריינים ובכלל זאת הגשת תביעות אזרחיות בגין נזקים, במטרה להרתיע ולמנוע את הישנות תופעות מסוג זה בעתיד.

" עליכם להפעיל את כל האמצעים האפשריים ובכלל זאת משאבי מודיעין שהוכיחו את עצמם בעבר, מבעוד מועד, בכדי למנוע את העומד לקרות ביום א' הקרוב באצטדיון בלומפילד, לתת הנחיות בכתב לכל המעורבים בעשייה ולהבין את משמעויות הוראות אלה בכל הקשור לאחריות והתוצאות של האירועים מחוץ ועל כר הדשא. במשחק הקודם מול בית"ר י-ם, נורה זיקוק אדום מצד אוהדי בית"ר לכיוון שער 10 של מכבי ועבר כמטר מעל ליציע ובנס לא נפגעו אוהדים.

"אל  לנו לסמוך על ניסים אלה, היות ובכמויות מסחריות,רקטות מסוג זה והאמל"ח המשמש את החלק האלים של הבאים למשחק, ימצאו את מטרתם ויפגעו בבריאותם וביטחונם של אוהדים שכל רצונם הוא לצפות במשחק כדורגל כחוויה מהנה ומרגשת, מבלי להיות נתונים לסכנת חיים או לצרחות, נהמות, איומים וקללות של עבריינים ופורעי חוק למיניהם.

"נבקש את ההתאחדות לקחת אחריות ולתאם את כל הגופים המעורבים, ברמת תרגום החוק, יישומו וכל היבט אחר שימנע חס וחלילה תרחיש מסוכן ולא רצוי לכולם.  מכבי ת"א נוקטת בצעדים מרחיקי לכת לפני ותוך כדי המשחק, אולם אין לקבוצה סמכויות נדרשות בכדי למנוע התופעה  במיוחד כשמדובר במשחק חוץ, הגם ויש לציין שהנהלת הפועל ת"א משתפת פעולה בצורה טובה  וראויה".

בינתיים הבלם המצטיין של מכבי ת"א, מילאן מרטינוביץ' סובל ממתיחה, לא התאמן היום וככל הנראה יחמיץ את הדרבי ביום ראשון.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק