אוי. לאיזו צרה נכנסנו

מאמן מכבי חיפה, רוני לוי, לא כל כך רצה את זה, אבל הניצחון מול מכבי הרצליה העלה את הירוקים לשחק במפעל האינטרטוטו. למה במכבי חיפה מפחדים בעצם מהמפעל שיכול להוביל אותם לאופ"א?

יום ראשון 27 מאי 2007
אייל כהן

כבר לפני כשבועיים הצהיר רוני לוי כי מכבי חיפה לא צריכה ולא רוצה להגיע לאינטרטוטו. המשחקים בשיא החום שמחייבים שינוי במחנה האימונים בקיץ, אי היכולת לבחון זרים וההיסטוריה הרעה של הישראליות במפעל הפחידו את לוי.

ויש ללוי ממה לפחד. כמעט כל קבוצה ישראלית ששיחקה במפעל האינטרטוטו פתחה את העונה שלאחריה רע מאוד. למרות שהישראליות מופיעות בהרכבים משניים למשחקים במפעל, עדיין מדובר עבור אנשי הקבוצות הישראליות במטרד, כספי ומקצועי. 

באופ"א ידעו מזה שנים כי מפעל האינטרטוטו לא בדיוק אטרקטיבי ולכן הודיעו בסוף שנות התשעים כי קבוצה שתחלוף חמישה שלבים במפעל תעבור למשחקי גביע אופ"א. דמיוני? האמת שבכלל לא. כי אם רוני לוי היה בודק קצת יותר טוב, הוא היה מגלה שהסיכוי להגיע מהאינטרטוטו לגביע אופ"א, הוא לא בדיוק בשמיים.

גביע האינטרטוטו, הוא המפעל השלישי בחשיבותו באירופה. לאחר שהתפרק המפעל השלישי דאז, גביע מחזיקות הגביע,  האינטרטוטו קפץ מדרגה והגיע למקום טוב באמצע.

שיטת המשחקים באינטרטוטו שונתה בעונה החולפת. בעבר היה נהוג כי הקבוצות היו מדורגות לבתים ורק שלוש קבוצות, היו בעלות ההזדמנות להעפיל לסיבוב השני בגביע אופ"א. כעת הדבר השתנה, התחרות מתחילה בחודש יוני, ובעלת שלוש סיבובים.

בתום שני הסיבובים הראשונים, מתמודדות 22 הקבוצות שהעפילו לסיבוב השלישי (משחקי הגמר) על הזכות לשלב המוקדם של משחקי גביע אופ"א. 11 הקבוצות שמנצחות בסיבוב השלישי, מעפילות ישירות לסיבוב השני המוקדם של גביע אופ"א, (הסיבוב בו ישחקו מכבי נתניה או מכבי תל אביב, זו שתסיים שלישית בליגת העל) והזדמנות גבוהה להכנס לשלב הבתים היוקרתי.

כאמור, העונה אין זוכה אחת בגביע, אבל רק לשם ההיסטוריה המדינות שהכי הרבה זכו בטורניר האינטרטוטו הן: צרפת (14 זכיות), גרמניה (10 זכיות) וספרד (5 זכיות). ישראל הקטנטונת זכתה פעם אחת בטורניר, מי אתם שואלים? מכבי נתניה הקבוצה הגדולה של עונת 1978 זכתה בפעם היחידה.

הזוית הישראלית בכל הסיפור, נוגעת כאמור למכבי חיפה, שסיימה במקום החמישי בטבלה, ומכורך הנסיבות נמצאת בטורניר האינטרטוטו. מכבי חיפה תחל את מסע המשחקים בטורניר כבר ב-7/8 ביולי, את הסיבוב המוקדם השני. הגומלין יהיה שבוע אחריו (14/15 ליולי). חיפה תפגוש את המנצחת בין נציגת מונטנגרו לנציגת רומניה.

במידה ומכבי חיפה תעבור את הסיבוב השני, היא תעפיל לסיבוב האחרון בטורניר, שיערך בתאריך ה-21/22 ליולי והגומלין שבוע אחריו. כאן כבר תופיע קבוצה מאוד חזקה, מספרד.

אם וכאשר מכבי חיפה תעפיל לסיבוב המוקדם השני בגביע אופ"א, הירוקים ישחקו ב-16 לאוגוסט את המפגש הראשון ולאחר מכן ב-30 באוגוסט במפגש השני. הבנת לוי? שני סיבובים ואתה באופ"א.

חיפה לא הצליחה בעבר לא רע באינטרטוטו. בעונת האליפות הגדולה ב-1985, מכבי חיפה שיחקה מול ארמיניה בילפלד הגרמנית, שהביסה 2:8 את הירוקים. אז המפעל לא סיפק כניסה לטורניר גדול באירופה, אלא רק פרס כספי בשווי 50 אלף פרנקים שוויצרים.

כאב הראש של האלופה היוצאת, הוא מספיק גדול כדי לבחון אם הסיכוי המינימלי להעפיל לגביע אופ"א דרך האינטרטוטו שווה. רוני לוי יוכל לשתף שחקנים בכירים ולמצוא אותם סחוטים בחודש אוגוסט בלי אירופה ולוי גם יכול להמר על צעירים ולהרגיש תחושת פספוס.  

נקודה למחשבה
– מכבי חיפה יכולה להיות בעצם הקבוצה הראשונה הישראלית, שתגיע לשלב הבתים בגביע אופ"א דרך מפעל האינטרטוטו, וזו תהיה שוב אבן דרך למאמן רוני לוי, לרשום כהישג משמעותי בקריירת האימון ועוד מסע משכנע של מכבי חיפה בזירה האירופית.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק