הכל מוכן למשחק הגמר

רולאן גארוס: רוג'ר פדרר מקווה להפוך לטניסאי השישי בהיסטוריה שזוכה בגראנד סלאם העונתי. מי שיעמוד בדרכו יהיה כמובן רפאל נדאל הספרדי. בנשים שחר פאר תקווה להמשיך בפאריז את החלום. כך גם וויליאמס

יום ראשון 27 מאי 2007
רועי רובינשטיין

החימר הוא המשטח היחידי בספורט הלבן שמשאיר סימן עליו, גם לאחר שהאורות כבים ושחקני הטניס בחדרי ההלבשה  אתה עדיין יכול לראות מה באמת קרה במשחק. כל נקודה נצמדת לסימן גרירה, כל מאמץ מוכתם בצבע האדום של המשטח, מעטים באמת יודעים כיצד להתמודד עם המשטח החמקמק הזה ואפילו הגדולים באמת מתקשים להסתדר עם כל סודותיו. וזה אולי הקטע הכי כואב בניצחון ובכישלון על מגרש החימר, הוא תמיד ישאיר סימן.

מי שטרם השאיר סימן של צהלה על המגרש הכי מפורסם בפאריז הוא אחד, רוג'ר פדרר שנחשב בעיני רבים לטניסאי הטוב בעולם מאז ומעולם. השוויצרי, שלאורך השנים האחרונות פיתח תרבות של חנק בכל פעם שנחת בשדה התעופה "שארל דה גול", החליט בתחילת השנה כי הפעם הוא הולך לנצח בפאריז ולזכות בתואר היחידי שעדיין לא זכה בו. אם יזכה בטורנרי הרללאן גרוס שמתחיל היום, יוכל פדרר לא רק להיות מוכתר רשמית כטניסאי הגדול בכל הזמנים אלא גם לפתוח עבורו חלון הזדמנויות של שנה בכדי להצטרף לחמישה טניסאים אחרים בהיסטוריה: רוב לייבור [62, 69], דון בראדג' 38], מורין קומלי [53], מרגרט קורט [70] ושטפי גראף [88] שזכו בארבעת תארים החשובים של הטניס בשנה אחת.

עד לפני שבוע חלומו של פדרר היה מוגדר פשוט כך - חלום.  השוויצרי נראה די אבוד על המשטח הכתמתם ולא היה איש בעולם הטניס או מחוצה לו שחשב כי הפנומן יכול לעצור את רפאל נדאל מי שהוכתר במהלך השנתיים האחרונות כמלך החימר וזכה ב-81 ניצחונות רצופים על המשטח. עד לגמר בהמבורג בו הצליח פדרר לנצח את הספרדי על רחבת הריקודים שלו. ומאז כולם מחכים לגמר הרולאן גרוס שהסיכוי שלא יהי בין נדאל לפדרר מוגדר על ידי מומחי הטניס כאפסי.

כדרכו של עולם, דווקא הניצחונות הקטנים מהווים לרוב את נקודות המפנה בקריירה של ספורטאים גדולים ונדמה כי הניצחון של פדרר בהמבורג שהגיע לאחר אינספור השפלות מתחילת עונת החימר שהביאו אותו לפטר את מאמנו, הניצחון ההוא יכול להיות נקודת המפנה בסיפור הפתלתל של אהבתו ושנאתו של פדרר למשטח. 

פתירתו של המשבר הפסיכולוגי שגדל וגדל בראשו של המחבט מספר אחד בעולם יכול בהחלט לפתוח דף חדש ביחסיו של פדרר למשטח בפאריז. "עכשיו אני משוכנע שאני יכול לזכות בתואר ההוא", הודה לראשונה פדרר בשבוע האחרון בעודו מאמן ביתר רצינות לקראת פתיחת הטורניר.

פרט לדו קרב המרתק שצפוי בין שני היריבים המרים, ישנם עוד מספר מועמדים לזכייה מפתיעה בטורניר הגברים. לפי סוכנויות ההימורים, פרננדו גונזאלס הצ'יליאני אמור להיות הסוס השחור של הטורניר ולהתקדם בשבועיים הקרובים אל עבר האפשרות לזכייה בתואר. אפשר גם להזכיר את אנדי רודיק המתקשה על חימר ונובאק ודוידנקו שאמנם מסומנים ככאלו שיכולים להפתיע אך הרבה פחות מנוסים מהצ'יליאני.

נשים: שחר, תזכרי את פאריז

נקודת הנשיקה הישראלית המרכזית לטורניר היא כרגיל בשנים האחרונות שחר פאר. הישראלית שבשנה שעברה הצליחה להעמיד מדינה שלמה מול הטלביזיה [פעמיים בגלל הגשם] כששיחקה בשמינית הגמר מול מרטינה הינגיס ונכנעה לה ולשקיעה. למרות ההפסד ההוא, הרולאן גארוס סימן עבור פאר את תחילתו של מסע הקסם המופלא שלה בשנה האחרונה שהסתיים במקום ה-16 בעולם.
 
ההגרלה נוחה שניתנה לפאר והמצב שנותר בטניס הנשים לאחר הפציעות של חלק מהמדורגות ופרישתה של קים קלייסטרס יכולות להביא את שחר אל אותו מעמד וגם מעט מעבר אליו. הישראלית תיפתח את המשחקים במפגש קנפי האסטונית [55] ואמורה, אם הכל ילך כשורה לפגוש בפעם השלישית בשנה האחרונה את סבטלנה קוזניצובה שהייתה לשחקנית טופ 10 הראשונה אותה פאר ניצחה בקריירה. 

לצידה של פאר שתי הנציגות הישראליות האחרות שלנו בטורניר תהיינה ציפי אובזילר [93] , שבגיל 34 מצאה רוח נעורים חדשה ונכנסה לטופ 100 ואנה סמאשנובה [126] שכבר סימנה ככל הנראה את הטורניר הקרוב כגראנד סלאם האחרון בקריירה שלה.  אובזילר אמורה לדלג מעל  ההונגרייה צ'זניק בסיבוב הראשון רק בכדי להפוך ליריבה של דינארה סאפינה הרוסייה שצפויה לגדולות בטורניר. סמאשנובה שמגיעה לטורניר כבר בסיום הקריירה שלה תנסה להינות כמה שאפשר מהמשחקים.

פרט לישראליות טורניר הנשים כפי שכבר ציינו נראה פתוח מתמיד. ג'סטין הנין שזכתה בשני הפעמים הקודמות וממש כמו נדאל בגברים שואפת להפוך לטניסאית הראשונה שאוחזת בתואר שלוש שנים ברציפות, נראתה טוב בשבועות האחרונים. אך הפעם היא תצטרך להתמודד עם חזרתה של סרינה וויליאמס אותה היא צפויה לפגוש כבר ברבע הגמר. 

וויליאמס זכתה בגראנד סלאם הראשון השנה באוסטרליה, עשויה לזכות בטורניר נוסף, בטח אם תציג את הכושר האימתני מתחילת העונה. האמריקנית שנעדרה מהתחרות בשלוש השנים האחרונות נראת לא רע בתקופה האחרונה ותהווה תחליף הולם ליריבה המדומה אשר איימה על שלטונה של הנין בשנים האחרונות, מאריה שראפובה שעדיין לא הצליחה להגיע לארבעת הגדולות בטורניר. קלף פרוע נוסף בחבורת הנשים היא אמילי מורזמו המקומית שתקווה להתעלם מהלחץ הציבורי הגדול עליה ולזכות בטורניר על אדמת הולדתה.

זוגות: אנדיוני מקווים לטוב

אם בסבב הגברים אין בשורות ישראליות, נדמה כי טורניר הזוגות אמור לתת את התשובה הגברית לשחר פאר. הצמד אנדי רם ויוני ארליך אינם חובבי חימר מושבעים. האמת, הם אפילו מתקשים על המשטח הזה מאד ומשתמשים בתקופה זו יותר כהכנה לגראנד סלאם הבא בווימבילדון. 

מצד אחד לכולם ברור כי הצמד הישראלי לא אמור להביא לנו בשורות של ממש בשבועיים הקרובים, מצד שני מדובר כאן באנדי ויוני שבנו קריירה שלמה על הפתעה. ניצחון אחד יכול להדליק אצל השניים א הניצוץ ואז, אפילו האחים בראיין יחפשו מכסה מתחת לאייפל.תגובות

2

טלספורט בפייסבוק