איך באמת נגיע לאירופה

אם נדמה את גוף האדם למחשב בעל זיכרון בלתי מוגבל, חייבים לדעת שכל פעולה וגירוי קואורדינטיבי נקלטים בזיכרון המחשב האנושי עד גיל 12 בלבד. אפרים וימן מנסה לעשות סדר

יום שני 28 מאי 2007
אפרים וימן

הגיע הזמן לנפץ עוד מיתוס. המיתוס שאומר שבגילאי הנוער, 15 עד 20, אנחנו שווים ואפילו עולים על נבחרות כדורגל ארופאיות. אחרי הגילאים האלה, לפי המיתוס שאנחנו אוהבים כל כך להשתעשע בו, מתחיל להיווצר פער הולך וגדל המגיע לשיאו בגילאי 25 ומעלה.

תרשו לי להביא עובדה מעניינת מהמשחק האחרון של נבחרת הנוער של ישראל מול צרפת, (3:1), שמנע את עליית נבחרת לאליפות אירופה. מתברר שב- 70 אחוז מהתיקולים זכו הצרפתים בכדור. ב- 50 אחוז מהתיקולים האלו זכו גם הישראלים להרגיש את הדשא.

כאן באה לידי ביטוי הבעיה המרכזית של הכדורגל בפרט והספורט הישראלי בכלל - חשיבות הטיפול המתאים כבר מהגיל הרך. החשיבה והטיפול הספורטיבי הנכון חייבים להתחיל בגיל 6. בלתי אפשרי להגיע להישגים כאשר העבודה היסודית מתחילה רק  מגיל 14-15.  כל מחקרי הספורט שנערכו בשנים האחרונות מגלים עובדה מדהימה אחת: גיל הזהב של הילד הוא בין 9-12.

אם נדמה את גוף האדם למחשב בעל זיכרון בלתי מוגבל, חייבים לדעת שכל פעולה וגירוי קואורדינטיבי נקלטים בזיכרון המחשב האנושי עד גיל 12 בלבד. הבשורה הטובה היא שכמות הזיכרון של הפעולות האלו, בין הגילאים 6 עד 12, היא בלתי מוגבלת. 

ככל שנגביר את הגירויים הקואורדנטיביים כגון עבודה על שיווי משקל, קצב, ויסות כוח, תגובה, תחושה, אנו בונים בסיס רחב יותר. הדבר דומה ליסודות בניין, ככל שניתן יותר ברזל, בטון חצץ וחול נוכל להרים בנין גבוה יותר ועמיד יותר. הבסיס להתפתחות פיזיולוגית עתידית תלוי בכמות הגירויים שניתן עד גיל 12. הרשת העצבית השולטת בגוף שלנו למשך כל שנות חיינו נסגרת בגיל הזה ומגיעה לשלמות. אחר כך אין שום אפשרות להוסיף אינפורמציה נוספת למחשב האנושי.
חזרה לכדורגל ולספורט אצלנו. מאחר והספורטאים בארץ אינם מקבלים כמות גירויים מספקת בגיל צעיר מבחינה קואורדינטיבית הם אינם מסוגלים להתמודד כשווים מול שווים מול הספורטאים והכדורגלנים האירופאים. בגיל צעיר עוד קשה להבחין בהבדלים, אבל מגיל 20 ומעלה מתחיל להיווצר הפער המשמעותי.

העובדות הבסיסיות האלו אינן ידועות למרבית מאמני הכדורגל במחלקות הנוער בארץ. בתי הספר למאמנים הם ברמה מאוד נמוכה והתוצאה באה לידי ביטוי ברמתם הנמוכה של המאמנים והאימונים. משכורתם של מאמני הילדים, הנערים והנוער היא בשפל המדרגה וכל קבוצה מנסה קודם כל ולפני כל צעד התייעלות אחר, לקצץ בתקציב מחלקות הנוער.

חשוב לדעת שאסור לעבוד עם ילדים בגילאי 6 עד 9 על טכניקה. יש לחשוף את הילד לכל סוגי הספורט. אסור לעבוד על כוח ועומסים בגילאים אלה ועבודה לא נכונה של מאמן פוגעת ברשת העצבית. התוצאות באות לידי ביטוי מגיל 20 ומעלה.

לפני 20 שנה פוטר מהפועל ת"א מאמן יגוסלבי בשם מילוסלאב מאטיץ, מאמן בעל שעור קומה שהיה המנהל המקצועי של כל מחלקות הנוער ביוגוסלביה לגילאים 6-19. לקחתי אותו תחת חסותי ובילינו כחצי שנה כשהמטרה הסופית שלי הייתה שהוא יאמן בראשל"צ. את כל התורה עליה דיברתי כאן התחילו ליישם ביגוסלביה כבר לפני כ-30 שנה מתוך הבנה מעשית. היום היא כבר ברורה לנו מתוך ידע גנטי ומדעי.

חזרתי לתחום הספורט לפני כארבע שנים ולמדתי לדעת כי אין סיכוי שהספורט הישראלי במצבו הנוכחי ודרך מחשבתו ידביק את הפער עם הספורט הארופאי. להיפך, הפערים רק גדלים. אז תשאלו אותי איך הגיע בן סהר לשחק בצ'לסי עם הטיפול הזה? איך אסביר את תופעת יוסי בניון? התשובה שלי היא ציטוט מדבריו של הוגה הדעות, שלום אביטן: "גם תרנגול עיוור תופס מדי פעם גרגר".

 אפרים וימן הוא שוער נבחרת ישראל והפועל ראשון לציון לשעבר והיום מנהל את בית הספר לכדורגל בעירוני ראשון לציון 

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק