כשבונקר היה בונקר

סיפור לשבת: לפני 57 שנים פגשה נבחרת ישראל את יוגוסלביה בסקופיה. המשחק נגמר ביתרון של שער אחד בלבד ליוגוסלבים שלא הבינו למה הישראלים מתעקשים לא לעבור את החצי

שבת 30 ינואר 2010
אשר גולדברג
בשנים האחרונות הגיעו לא מעט זרים מיוגוסלביה לשעבר, לישראל. בעיקר קרואטים. אבל פעם הפערים בין ישראל ליוגוסלביה היו כה גדולים, עד כדי כך שמשחק של נבחרת ישראל מול הוגסבים היה למעשה, חסר סיכוי
.
השבוע היה בישראל קר וגשום, בדיוק כפי שהיה ב-8 בנובמבר 1953כשנבחרת ישראל שיחקה שם במוקדמות מונדיאל שוויץ 1954  נגד יוגוסלביה.

כ-50 שנה לפני שמדינת הענק הזו פורקה למדינות שונות בינהן מקדוניה, 25 אלף צופים מכורבלים במעילים הגיעו למרות הגשם והקור שהקפיא הכל.

מאמן נבחרת ישראל, ג'רי בית-הלוי, חשש מכוכבי נבחרת יוגוסלביה שבמשחקים קודמים חוררו את רשתו של השוער חודורוב 0-6 ובגומלין 2-5.

מול שמות שהרעידו את אירופה כמו: ביארה, מילובאנוב, צ'ייקובסקי, בושקוב, רייקוב, מילוטינוביץ', בובק וזאבאץ' החליט בית-הלוי להסתגר והחבר'ה קיבלו הוראה לסגת לאחור. ולמעשה  בסקופיה נולד המושג "בונקר". הישראלים הסתגרו ויצרו קו הגנה עמוק במרחק 20 מטר מהשוער, חודורוב.

לצופים במגרש נראה מהלך משחק שבו חציו של המגרש כמעט וריק מלבד שוער המקדוני קצת מוזר, מאחר ושאר 21 השחקנים היו במחצית המגרש של ישראל.

רק פעם אחת נפרץ ה"בונקר" הישראלי. זה קרה כבר בדקה ה-3 כשהקיצוני השמאלי זאבאץ' העביר כדור גבוה לראשו של מילוטינוביץ' שנגח מ-15 מטרים. הכדור היה קל ופשוט לקליטה, אך לפתע החליק יעקב חודורוב על כר הדשא הרטוב והכדור חדר פנימה. מתברר שחודורוב עלה לשחק עם נעלי גומי שקיבל במתנה בסיור באנגליה והוא לא החליף אותן לנעלי כדורגל עם פקקים כפי שהזהירו אותו איציק שניאור והקפטן, אלי פוקס.

רק אחרי השער הטיפשי, נראה חודורוב מקבל נעלי כדורגל אותן החליף במהירות. היוגוסלבים ניסו בכל כוחם לפרוץ את הבונקר הישראלי. הם אפילו נסוגו לשערם, מזמינים את ישראל לתקוף מהלך, אלא  שהישראלים לא התפתו והמשיכו להסתגר מלבד פעם בודדת בה הגיע מרימוביץ' מול ביארה. מרימוביץ' ניסה לבעוט כש"הנמר מקרואטיה", ולדימיר ביארה התעופף וקלט בלי קושי .

ארבע פעמיים בעטו רייקוב ובובק לקורה הישראלית ועוד שמונה פעמיים היו חבריהם בעמדה של חלוץ בודד מול חודורוב, שקלט והדף כל ניסיון כיבוש, 0-1 ליגוסלביה גם בסיום.

הרכב נבחרת ישראל: חודורוב, שוויצר, ליטבק, בלוט, שניאור, אלי פוקס, גינזבורג, גולדשטיין, גלזר, רוזנבויים, מרמוביץ. כן שותף בן-דרור.

כעבור שלושה חודשיים וחצי נערך הגומלין בר"ג לעיני 55 אלף צופים. חג פורים לא עזר לישראל שנוצחה גם הפעם 1:0 משערו של זאבאץ' בדקה ה-80. אלא שהפעם הישראלים שיחקו גם מעבר לקו האמצע.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק