הו, הסלע האדום

הדמעות של יוסי אבוקסיס אכן שמורות לכוכבי העל, הוא חקוק בספר ההיסטוריה של הפועל ת"א. אכן סמל אדום לוהט. אשר גולדברג נפרד מאחרון שחקני הנשמה בישראל

יום רביעי 06 יוני 2007
אשר גולדברג

הלם הפרידה, רגע הפרישה ואמירת השלום לדבר הכי אהוב עליך הוא קשה. הוא מר ולוהט, הוא מגיר דמעות אשר נישאבות מתוך הלב הפצוע. יוסי אבוקסיס רצה למשוך את הרגע, להחיות את החלום ולהמשיך להיות בתוך משחק ההמונים.

בסוף שנות ה-80 פגשתי את יוסי אבוקסיס לראשונה בהרכב של הפועל ת"א במשחק נגד הפועל צפרירים חולון. הכותרת שנתתי להופעתו של אבוקסיס הייתה רועמת - "קם היורש למשה סיני".

יותר מ-18 שנים בעט אבוקסיס בכדור ברמות הגבוהות ביותר. בעט, גלש, כאב וכבש בלי הפסקה, כאילו כל משחק שלו הוא הראשון וגם האחרון.

אבוקסיס הוא סמל. סמל עבור אוהדי הפועל ת"א אשר הצליח לשרוד בתוך דור שכלל את משה סיני ואלי כהן.

בתחילה, הוא לקח את מקל הנדודים ונישק את הסמל שעל החולצה בצפרירים חולון, בשכונה ובימי התהילה בבית"ר ירושלים, עד שחזר הביתה. לאיצטדיון בלומפילד ולהפועל ת"א.

היו לצידו שחקנים רבים שזהרו באדום לוהט ומשכר, אבל לאבוקסיס היה משהו אחר. הוא ידע לחבר לכל בעיטה בכדור סימפוניה אהובה שהקהל הרב נישבה בקיסמה - סימפוניה של מלחמה, לב ונשמה.

מסע הקסם של הפועל ת"א באירופה, בעידן דרור קשטן, היה בלי ספק סיפור החיבור של אבוקסיס אל התקופה הטובה ביותר בקריירה שלו. במסע הקסום הוא זכה לכינוי - "מנהיג האדומים".

רגע מרגש שבו חזיתי היה במשחק ברוסיה נגד לוקומוטיב מוסקבה בקור מקפיא של מינוס 15 מעלות. הניצחון של ה"אדומים" מת"א על ה"אדומים" ממוסקבה הביא את יוסי אבוקסיס לכרוע ברך על כר הדשא הקפוא והמושלג ולמלמל תפילה לבורא עולם - "אלוהים, תודה שחזרתי להפועל ת"א. תודה על שהגשמת לי את החלום".

אין ספק, אבוקסיס, לפני היותו כדורגלן וקפטן הפועל ת"א, הוא קודם כל אוהד הקבוצה אשר רואה את יושבי שערים 4-5 כחלק מנפשו.

עכשיו אבוקסיס הופך לסקאוט בהפועל ת"א. באופן אישי הייתי ממליץ לו לפרוש ללא התואר סקאוט. עדיך שיעביר שנה של השתלמויות מקצועיות בברצלונה, בצ'לסי, במילאן ובפנרבחצ'ה לפני שיקבל את שרביט המאמן הראשי.

גדולים ומפורסמים מאבוקסיס כבר פרשו, כי ככה זה בספורט. עכשיו נפתח פרק ב' בחייך יוסי אבוקסיס. עזוב את הטיסה לברזיל, סע לשם במועד אחר עם אישתך.

ראיתי את הבכי שלך במתחם וולפסון ומיד נזכרתי בשיר הענק - הו, הסלע האדום, האדום !

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק