לזכר היריבות הישנה והחדשה

מאבק האליפות המשולש בליגה הספרדית מעלה שוב את היריבות הישנה בין ריאל לברצלונה. יריבות שהחלה בימיו של גנרל פרנקו. סביליה תנסה גם הערב לתפקד על תקן רובין הוד ולנסות לגנוב מהעשירות את האליפות

שבת 09 יוני 2007
איל וילצ'יק ורועי רובינשטיין
לאחר שבמשך מספר עונות היריבות העתיקה ביותר בכדורגל הספרדי בין ריאל מדריד וברצלונה כמעט ולא הייתה קיימת, לפחות לא במאבקי האליפות, הגיעה העונה הנוכחית וסיפקה לחובבי הכדורגל בכל רחבי העולם מלחמת שוורים של ממש בין שני המועדונים הגדולים בספרד הטומנים בחובם גם את סיפורה העצוב של מלחמת האזרחים הקשה שעברה על המדינה  בימיו של גנרל פרנקו. 

אז המלחמה בין הבירה מדריד לברצלונה בירת קטלוניה התנהלה גם על גבו של הכדורגל ונדמה כי גם לאחר כל השנים שעברו היא נותרה על המגרש. הצלע השלישית במאבק האליפות סביליה הפכה בעונה הנוכחית לסוג של אלטרנטיבה בעיני רבים לעושר והקפיטליזם ששתי היריבות המרות והגדולות מציגות.

הערב עם פתיחת המחזור הלפני אחרון בליגה (22:00) ישחקו שלושת המוליכות בשלושה מגרשים שונים כשאוזן אחת תהייה צמודה למקלטי הרדיו. כל אחת מהן יודעת עד כמה האליפות הזו חשובה מבחינה ספורטיבית, כל אחת מהן מבינה עד כמה ההכרעה הזו חשובה במאזן הכוחות הקולקטיבי ששמור רק לאוהדים. אך לא רק מאבקה של כל אחת ואחת נמצא במרכזו של סיפור האליפות הזה גם ליריבות שלהן במשחקי הערב ישנה אג'נדה, ולא, היא לא רק לקלקל להן את השמחה.

האלופה ברצלונה (72 נק') מגיעה לישורת האחרונה של הליגה ללא רונאלדיניו המושעה מהמשחק הערב מול אספניול אך עם לא מעט רגשי נחיתות שכבר העלו אבק עם השנים והתעשרותה במאבקה מול ריאל סמל הממשל הספרדי. אין זה סוד כי גם כיום הקטאלונים מבקשים בכל עת להביע את רצונם להיות שונים מהממסד הספרדי וקבוצת הכדורגל של ברצלונה ניצבת כמו בימי פרנקו בחוד החנית של המאבק.

אז בין השנים 36-39 היה זה פרנקו שתמך בריאל והפך אותה לסמל של ממש לשילטונו שביקש לאחד את כל תושבי ספרד תחת דגל אחד ללא שוני והבדל בין מחוז למחוז. המתנגדת העיקרית למהלך זה הייתה קטלוניה שהתנגדותה יצר מיד תחרות של ממש על כר הדשא הספורטיבי בין שני המועדונים יריבות שכאמור חרגה מאותו רגע אל מעבר לקווים ונותרה בוערת עד היום.

יש המאמינים כי גם בימנו אנו הנהלת ריאל מתגמלת קבוצות אחרות בליגה על מנת שישחקו טוב יותר מול היריבה הישנה ברצלונה (דבר שאינו פסול לפי חוקי ההתאחדות המקומית).  אך אם יש קבוצה אחת שלה לא צריכה הנהלת ריאל לתת תמריץ לפני משחק מול החבורה של רייקארד זו יריבתם הערב אספניול החולקת עימם עיר שלמה. הקבוצה הקטנה של ברצלונה מגיעה למשחק בקאמפ נואו עם משאלה משלה, להרוס לאחות הגדולה את שאיפות האליפות.  הקבוצה אותה מנהיג אקס ברצלונה איבן דה לה פייניה יודעת כי ניצחון אחד שלה יכול לגרור את הסגולים כחולים לקיץ ארוך של חשבון נפש ושינויים ואין דבר שבאספניול רוצים לראות יותר מאשר תוהו ובוהו מעבר לכביש.

ריאל מגיעה לסראגוסה שהפכה במשך השנים לכבשה השחורה של המועדון לאחר שבעבר סראגוסה הצליחה למחוץ את הלבנים 1:5 במעמד חצי גמר גביע המלך שכה חשוב למועדון אותו סיבסד בזמנו המשטר. ניצחון של הבחורים של קאפלו שהשיגו 35 מ-72 הנקודות שלהם עד כה במשחקי החוץ שלה העונה ככל הנראה יביא למלך ספרד חואן קרלו הראשון הרבה נחת הערב.

כאמור הצלע השלישית במאבק והמעט חיצונית היא סביליה שמגיעה לשני המחזורים האחרונים עם 70 נק' בקופה שתיים פחות מבארסה וריאל וחייבת לנצח בשני משחקיה הבאים ולקוות למעידה של השתיים הערכ או בשבוע הבא על מנת לעשות היסטוריה ולהניף את הגביע בפעם הראשונה מאז 1946. "החמורים המעופפים" שישחקו הערב במאיורקה מייצגים בעיני רבים בספרד את האלטרנטיבה  השפויה לשני מועדוני הענק  שניצבים בראש הטבלה ערב המחזור ומשופעים בכסף רב. היא הפכה לרובין הוד של הליגה ומקווה כי על קו הסיום תצליח לגנוב את תהילת העשירות ולחלק מעט חיוכים של אושר לאוהדיה לאחר המתנה של 61 שנה. אם זה יקרה, תפתח חזית חדשה במלחמה על כר הדשא הספרדי.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק