ממה יש להתאכזב?

שרי אהרוני לא מבינה את הביקורת הקשה על שחקני הנבחרת הצעירה שעשו היסטוריה והשאירו את התבוסתנות מאחור. מה בעצם חשבתם? שנקרע את הולנד בביתה?

יום שלישי 12 יוני 2007
שרי אהרוני

הנבחרת הצעירה של גיא לוי שיחקה בינתיים משחק יחיד באליפות אירופה, בו לא נראתה במיטבה והפסידה לאלופה היוצאת, הנבחרת ההולנדית המארחת – זה עדיין לא אומר שלנבחרת שהשיגה הישג היסטורי, והעפילה לראשונה בתולדות המדינה לאליפות אירופה, אין יותר מה להציע בטורניר. ברור, שכולנו היינו מעדיפים לראות את בחורינו המצוינים קורעים את ההולנדים ועושים סנסציה כבר במשחק הראשון – אבל אם להיות ריאלים, נבחרות טובות ומנוסות משלנו היו יכולות להשיג את אותה תוצאה, וזה לא היה מפתיע אף אחד.

מי שהקשיב השבוע לפרשנויות על המשחק הראשון של הנבחרת בהולנד, יכול היה לחשוב שישראל היא מעצמת כדורגל, שהתרגלה לכבוש את דרכה לכל טורניר יוקרתי על הגלובוס, ושהעובדה שההולנדים שלטו במגרש היא בגדר הפתעה. אפשר היה לחשוב, שכל נבחרות ישראל עד כה ניצחו נבחרות בשיעור קומתה של נבחרת הולנד בלי להניד עפעף, וזו הנבחרת הישראלית הראשונה שחוטפת גול במפעל בינלאומי.

רק אתמול עוד התרגשנו מעצם ההעפלה לאליפות אירופה – והיום, עוד לפני שהספקנו ליהנות מההישג, אנחנו כבר מרשים לעצמנו להתאכזב, מכך שהפסדנו לאלופה במשחק הפותח, שבמקרה גם נערך במגרשה, מול קהלה הביתי.

מה שהופך נבחרות כמו הולנד לנבחרות שגדולות עלינו בדרך-כלל, היא העובדה שהן לא נכנסות להיסטריה ממשחק אחד, ואחרי משחק פתיחה מאכזב, הן מסוגלות לאסוף את עצמן ולזכות בטורניר (כפי שקרה באליפות אירופה הקודמת). אם שחקני הנבחרת של גיא לוי יתנהגו ויחשבו כמו חלק מאלה שפירשו אותם בתקשורת, ואם יסיקו מסקנות מרחיקות לכת בעקבות משחק אחד, לא יהיה להם שום סיכוי להתמודד במגרש של הגדולים באמת. הסיבה שבגללה הנבחרת הזו – ולא הנבחרות הישראליות שקדמו לה – העפילה לאליפות אירופה, נעוצה באופי ובחוסן של השחקנים שלה, לא פחות מאשר בכישרון שלהם. נותר רק לקוות שהתבוסתנות ההיסטרית נשארה איתנו בארץ, ונעצרה בדוכני בדיקת הדרכונים בנתב"ג, רגע לפני שהשחקנים עלו לטיסה לאמסטרדם.

כל תוצאה שתשיג הנבחרת הצעירה היא תוצאה הגיונית – ובכל מקרה אין מקום לעליהום על שחקניה ועל מאמנה. קודם כל, צריך לזכור שהפסד אחד לא אומר כלום – תיאורטית, וגם מעשית, אין שום מכשול אמיתי בדרכה של הנבחרת להעפיל לבייג'ינג, ואפילו לזכות באליפות. חוץ מזה, אם נודה על האמת, עצם ההשתתפות בטורניר היא הישג היסטורי – וגם אם לא נסיים בין ארבע(!) הגדולות של אירופה, לא קרה שום דבר מזעזע.

הנבחרת הצעירה הגיעה לאליפות אירופה בזכות, ולא בחסד – זה לא הופך אותה למועמדת בטוחה לזכייה, אבל היא גם לא נבחרת שבאה לשמש תפאורה לנבחרות "האמיתיות" ואולי "לגנוב" תוצאה "מכובדת". הנבחרת של לוי היא בעצמה נבחרת אירופאית אמיתית, שיכולה ורוצה לנצח כל משחק נתון. כמו כל קבוצה – טובה ככל שיהיה – זה לא תמיד מצליח, אבל זה שאנחנו בכלל מעיזים לקוות, זו ההוכחה הכי טובה לכך שהנבחרת הזו שדרגה את הכדורגל הישראלי, עוד לפני ששיחקה דקה אחת באליפות אירופה...

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק