אייל מנצח את קופמן (בנקודות)

שרי אהרוני האזינה למבול תוכניות הספורט שנחתו עלינו וקובעת מסקנות ראשונות: התוכנית ברדיו 99 פרועה ומעניינת יותר. ברדיו 102 בולט בעיקר חסרונו של שלמה שרף

יום שישי 22 יוני 2007
שרי אהרוני

ידוע, שחובבי ספורט אמיתיים תמיד רוצים לקרוא, לשמוע ולצפות בתוכניות על ספורט – לא משנה איך ומה, העיקר שיהיו תוצאות וגולים וראיונות עם כמה קלישאות מוכרות. בימים בהם השפע התקשורתי של היום היה בגדר חלום רחוק, צ'רלטון היה ריקוד משנות ה- 30 ומירי נבו עוד חלמה להיות זמרת, אי אפשר היה לברור יותר מדי. היו ימים שבהם ניתן היה למצוא ברחובותינו גברים מתוסכלים משננים את הערבית הספרותית שלהם מימי ביה"ס, ובלבד שיוכלו לקבל את מנת חדשות הספורט שלהם, גם כשהיא מגיעה משידורי ערוץ 1 בשפה הערבית או מערוצי המדינות השכנות. תודה לאל, הימים האלה כבר מאחורינו, והיום, כמעט בכל שעה, יכול חובב ספורט מצוי לצרוך את מנת השידורים שהוא נזקק לה – בכל אמצעי תקשורת.

אז אחרי שלמדנו לזפזפ בין כל ערוצי הספורט בטלוויזיה, ואחרי שהוספנו את כל פורטלי הספורט ל"מועדפים" בדפדפן, הגיע תורו של הרדיו הישן והטוב – זה שכל הקדמה הטכנולוגית לא הצליחה להחליף אותו כאמצעי התקשורת היחיד שאפשר להאזין לו "תוך כדי" (תוך כדי נהיגה, תוך כדי קריאה, תוך כדי עבודה).

לאחרונה חנכו שתי תחנות רדיו תכניות יומיות בנושא ספורט: ספורט 99 – רדיו 99FM  בשיתוף ONE, בהגשת אופירה אסייג ואייל ברקוביץ', 18:00 – 20:00. תכנית הספורט – רדיו 102FM  בשיתוף ספורט 5, בהגשת מירי נבו ורון קופמן/דני ענבר ונדב יעקבי, 18:00-19:00

ספורט 99 – אייל ברקוביץ ואופירה אסייג

קצת לפני שפרש ממשחק פעיל, היה ברור שאייל ברקוביץ' יהפוך, עם פרישתו, לכוכב תקשורת. הפה הגדול, החוצפה, הביטחון העצמי והיכולות כשחקן עבר – כל התכונות שהופכות את ברקוביץ' למה שהוא נראו כמו נכס טלוויזיוני בטוח. העניין הוא, שברקוביץ' לא אוהב לציית לכללים, וטלוויזיה זה פורמט שאין בו הרבה מקום לאלתורים – כל תמונה שמגיעה אלינו אל המסך תלויה בכל-כך הרבה גורמים, כך שלמגישים עצמם אין באמת מקום להתפרע. במובן זה, דווקא הפורמט הצנוע של הרדיו, מתאים יותר לאייל האימפולסיבי. כאן הוא לא חייב להתאים את עצמו לכללים נוקשים ולמגבלות טכניות, והוא יכול להגיב לדברים תוך כדי תנועה – וזה עושה לו רק טוב. השבוע, למשל, כשמצא באולפן את גיא לוי, מאמן הנבחרת הצעירה, הכריז ברקוביץ' שזה הנושא היחיד שמעניין אותו – וזהו, השעה הראשונה כולה הוקדשה ללוי ולאליפות אירופה. זה אולי לא נשמע כמו החלטה מקצועית רצינית – אבל זה פשוט עבד.

מי שאחראית לניהול השידור (כי אם כל הכבוד לבלגאן של אייל, צריך גם מישהו שידע מה השעה, מתי יש פרסומות, מי נמצא על קו הטלפון וכד') היא עיתונאית הספורט, אופירה אסייג. 

אסייג לא מנסה להפוך את ברקוביץ' למשהו שהוא לא. היא נותנת לו להיות ילדותי ואימפולסיבי; היא משתפת איתו פעולה במעשי קונדס; היא שולחת לו עקיצות אישיות – אז נכון, יש בתכנית מינון קצת גבוה של בדיחות פרטיות שלמאזין לא קבוע לא ממש ברורות, אבל בסיכום, לא נעים לומר, די כיף להקשיב לזה.

זה לא שאסייג וברקוביץ' חפים מבעיות כמראיינים (למשל, בהתייחסות אל גיא לוי, שכללה לא מעט התבטאויות תמוהות כגון: "אנחנו כל הזמן היינו בעדך" או "יו"ר ההתאחדות גיבה אותך לגמרי"), אבל לתחושתי, ההנאה והנינוחות שלהם באולפן מאפשרת להם להוציא ממרואיינים מהוקצעים אמירות לא מתגוננות, שלעתים יש בהן יותר ערך עיתונאי מסקופים רשמיים.
האמת היא, שמה שהכי צרם לי בתוכנית, דווקא לא קשור לתכנים או למגישים שלה, אלא דווקא כמות הכשלים הטכניים שהתרחשו במהלכה. הגילוי הנאות מחייב אותי לציין כאן, שבעברי שימשתי כטכנאית רדיו, ולכן ייתכן והנושא הטכני מטריד אותי יותר מאת המאזין הממוצע – אבל בחייאת, מה הבעיה לפתוח את המיקרופונים של כל המרואיינים בזמן, ולהקפיד שמרואיינים טלפוניים יוכלו לשמוע את מה ששואלים אותם?!

זו תכנית שלא מנסה להמציא מחדש את הגלגל – נשאלות בה כל השאלות הרגילות, ונענות בה כל התשובות הרגילות, יש בה קצת מוסיקה, קצת חידות ופרסים, קצת רכילות והרבה מכל מה שחובב ספורט ממוצע רוצה לשמוע כשהוא תקוע בפקק בדרך הביתה מהעבודה.

102FM – מירי נבו ורון קופמן

אני חייבת להודות, שהציפיות שלי מהתכנית בהגשת כוכבי ערוץ הספורט היו גבוהות מראש, ויתכן שהייתה לכך השפעה על התרשמותי מהתכנית עצמה.

השילוב בין מירי נבו, מגישת חדשות הספורט המהוקצעת והאחראית, לבין רון קופמן הפרוע והצעקני נראה לי, על פניו, כמו שילוב מנצח, אבל משהו לא עבד בתכנית שהאזנתי לה.
ראשית, מדובר בתוכנית בת שעה (ולא שעתיים, כמו בתחנה המקבילה), שיש בה לא מעט הפסקות פרסומת ומיני פרוצדורות נוספות – כך שהזמן שנותר לראיונות עצמם הוא מאוד מוגבל. זה לא שהראיונות לא מעניינים, או שלנבו וקופמן אין כישורים כמראיינים משובחים, אבל למרות זאת, היה משהו לא נינוח באווירה הכללית של השידור. זה לא משהו שקל לשים עליו את האצבע, כי על פניו, היו בשידור הפוגות קומיות נחמדות (למשל, נבו וקופמן מנסים להבין מהם הרחשים שנשמעים מהטלפון של צביקה שרף במהלך הראיון איתו – האם הוא מבשל? האם הוא עוסק באומנות קיפולי נייר יפנית?), וקצת אנקדוטות משעשעות – ובכל זאת לא היה בזה את הכיף ששופע מהמסך כשאותם מגישים עושים טלוויזיה.

אחרי שהתרגלנו לשמוע את קופמן מתלהם וזועק את כל מה שיש לו בבטן ב"יציע העיתונות", ואחרי שהתרגלנו לשילוב ההרמוני של נבו עם אלי אילדיס – החיבור בין השניים האלה לא זרם באופן טבעי. אם קופמן, היה מזכיר ליד שלמה שרף, למשל, את גלולת ההרזיה שדיבר עליה עם מירי נבו, השיחה מיד הייתה עוברת להקנטות אישיות (אולי לא תמיד מעל לחגורה) שלא קשורת לספורט בשום צורה שהיא, וצופי "היציע" היו זוכים לרגע טלוויזיוני מקסים. לעומת זאת, נבו הגיבה קצת אחרת, והקפידה לציין את חשיבות התזונה הנכונה והעיסוק בספורט כשרוצים להוריד במשקל - אז נכון, שזו אולי תגובה אחראית ורצינית יותר – אבל עם זה קופמן לא יכול לתת את מה שהוא יודע.

בכל מה שנוגע לספורט נטו, ובכל מה שנוגע לאחריות עיתונאית, עובדות והתבטאויות העולות בשידור – בערוץ 5 יודעים את העבודה, וזה בא לביטוי גם בתכנית הרדיו שלהם. אבל מה שהפך את ערוץ 5 הטלוויזיוני לבית האהוב של חובבי הספורט בישראל הייתה דווקא היכולת לא להתייחס לספורט ברצינות תהומית, ולעשות בשידורי הערוץ את מה שכל אוהד היה רוצה לעשות אם היה הוא באולפן – את זה תכנית הרדיו בהגשת קופמן ונבו לא עושה, וחבל.

צילומים: ONE, יחסי ציבור

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק