על פרשת דרכים

ראובן עובד היה בעבר ההבטחה הכי גדולה בכדורגל הישראל. אבל במקום להגיע לבית"ר ירושלים ומשם לאירופה הוא מצא מקום של כבוד על הסספל של ניצן שירזי ומשה דמאיו. עכשיו הוא מקבל הזדמנות נוספת אצל האדומים

יום ראשון 24 יוני 2007
שלומי לויה

כשניר קלינגר הרים ידיים בסוגיית ראובן עובד והחליט לשחרר אותו ממכבי ת"א, ספג מאמן מכבי ת"א דאז, קיתונות של ביקורת. שמענו על כך שקלינגר שוב הוכיח שהוא לא מסוגל לעבוד עם שחקנים יצירתיים, על כך ששחקן ברמה של עובד לא צומח בכל יום ושהקבוצה עוד תצטער על היהלום ששחררה. האם עובד הצליח לשקם את מעמדו ולפרוץ קדימה? האם טעה קלינגר בהחלטתו? לא בטוח בכלל.

גדי ברומר מפרגן
 
עובד, חדור אש ותחושה עמוקה של רצון להוכיח למכבי ת"א שטעתה בחוסר האמון שהביעה בו, סבר אחרי שאיבד את אמונו בקלינגר, שתחת מאמן אחר הוא יצליח להפיק מעצמו הרבה יותר ולממש את הפוטנציאל האדיר שכולם אומרים שיש לו ברגליים. ולעובד יש על מה להתבסס. גדי ברומר, אחד השחקנים היותר סולידיים בכדורגל הישראלי אמר לא אחת בקשר לעובד: "את מה שהוא עושה באימונים לא רואים כל יום. פשוט מדהים". וברומר הוא לא היחיד שמלא שבחים לכישורים של עובד. עובד עבר להפועל חיפה, אבל לא ממש הצליח להותיר שם רושם מיוחד. חוץ משער שהבקיעה לרשת של האקסית, לא זוכרים ממנו הרבה מבצעי כדורגל, אבל אפשר אולי לייחס את זה להלם הראשוני של היקלטות בקבוצה חדשה.

פרוייקט השיקום של ניצן שירזי

ורגע לפני שעובד הפך מעוד הבטחה גדולה לעוד שחקן בליגת העל, ומשפטים דוגמת הלך הפלא נשאר הילד נקשרים בשמו, הוא קיבל צ'אנס נוסף, הפעם בדמות המאמן שאימן אותו בקבוצת הנוער של מכבי ת"א ומבין את הראש שלו יותר טוב מכולם – ניצן שירזי. 

עובד ידע היטב שאם אצל שירזי זה לא יעבוד, זה כבר לא יעבוד בשום מקום אחר. בשנה שעברה, עונה טובה של בני-יהודה היו לעובד רגעים יפים מאוד וניצוצות שהתחילו להזכיר את השחקן שכולם ניבאו לו עתיד במגרשים הגדולים ביותר באירופה, אבל זה היה רחוק מהציפיות שיש סביב השחקן. עם זאת, עובד הצליח מעט לחזור לתודעה, ולהשאיר טעם של עוד. אבל בכדורגל, יודע כל מתחיל, הדבר הכי חשוב זה ההמשכיות. והעונה שעומדת להסתיים הייתה המבחן הגדול ביותר עבור עובד. 

השאלה שנשאלה בתחילת העונה הייתה האם הוא יצליח להעלות את המשחק שלו מדרגה ולהוביל בעצמו קבוצה, או שהעונה שעברה לא הייתה דוגמה מייצגת והוא היה טוב כי לקבוצה הלך. האם עובד יעבור את הסטאז' בקבוצה קטנה בהצלחה בדרך לחזרה לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי בדמות מעבר לקבוצה גדולה?

נדמה, שהתשובה לשאלה ברורה. עובד לא יספר על העונה האחרונה לנכדים. את העונה הזו, שבה בני-יהודה הפכה למועמדת לירידה, הוא פשוט ירצה למחוק מההארד דיסק. אין זכר לשחקן שהתחיל לפרוח בעונה שעברה.

בית"ר רצתה, בני יהודה לא ויתרה

יכול להיות שלדעיכה האיטית, אך העקבית של עובד יש קשר לעובדה שבני-יהודה חסמה ניסיון להעביר את השחקן לבית"ר ירושלים ומאז השחקן משחק בדרייב אחר לגמרי. הרעיון לשחק תחת אלפי האוהדים בטדי, שמשוגעים על שחקנים מסוגו של עובד קסם מאוד לשחקן והווטו שהטילה בני יהודה שטרפד את המעבר פשוט כיבו את השחקן. יתרה מזו, האמירות של עובד בכלי התקשורת על רצונו לעבור לשחק בבית"ר ירושלים הכעיסו את ראשי בני-יהודה שראו בכך כפיות טובה. שם חשבו שאחרי שהעניקו לשחקן את הבמה לחזור לעצמו, הוא מנצל את ההזדמנות הראשונה לעזוב מבלי שבני-יהודה תקבל את פירות ההשקעה בשחקן. עובד ירד לספסל כעונש ונראה שמשהו במערכת היחסים בינו לבין הקבוצה נפרם. עם או בלי קשר לאותה אפיזודה, עובד לא מתרומם מאז ושוב חווה רגעים קשים מאוד גם תחת האיש שיודע להיכנס לראש שלו הכי טוב – ניצן שירזי.

אפילו לא דקת משחק בודדה נגד מכבי

והראיה – עובד הפך לשחקן ספסל בבני-יהודה. יתרה מזו, אפילו במשחק הניצחון על מכבי ת"א בסיבוב השלישי, ניצן שירזי הביע את חוסר אמונו בשחקן ולא בנה על האמוציות של עובד נגד הקבוצה בה גדל. עובד ישב על הספסל במשך 90 דקות ואפילו לא נכנס לשחק כמחליף. תחושת הסיפוק של שותפות בניצחון על הקבוצה שויתרה על שירותיו נמנעה מהקשר.

ונזכור, הדברים נכתבים במיוחד על רקע העובדה שעובד לא היה בבני-יהודה תחת אותה זכוכית מגדלת שבה נבחן ונסרק במכבי ת"א. בני-יהודה היא לא מכבי ת"א עמוסת הלחצים וההתרחשויות, אלא אולי הקבוצה הכי משפחתית בארץ, תחת היד המלטפת של ניצן שירזי ובניהולם הפיקח של חזי מגן ומשה דמאיו. כלפי חוץ שירזי ממשיך לפרגן לעובד ומדבר על הכישרון הענק הגלום בו, אבל גם שירזי יודע שמשהו לא טוב עובר על אחד הכישרונות הגדולים ביותר שצמחו בכדורגל הישראלי.

אז מה יהיה?

עובד נמצא בפני פרשת דרכים. העונה האחרונה  לא היטיבה עם הקריירה שלו והזמן מתחיל לשחק תפקיד חשוב בנוגע להתפתחות האישית שלו. בעבר השאלה לא הייתה אם עובד יגיע לאירופה, אלא מתי, אולם נדמה שסימן שאלה גדול מרחף סביב הלהטוטן מגבעת שמואל.
עוד לפני שבכלל אפשר יהיה לצייץ את המילה אירופה, עובד חייב להוכיח שהוא שחקן משמעותי בעל משקל בליגת העל.  הוא עדיין לא הוביל קבוצה ולקח אותה על הכתפיים שלו ועדיין לא עמד בלחצים של קבוצה גדולה. יוסי בניון, עידן טל, וטל בן חיים לפני מעברם לחו"ל שימשו כעוגנים מרכזיים בקבוצות שלהם.

עובד עדיין לא נמצא שם.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק