השיוויון הגיע ללונדון

טורניר ווימבלדון 2007 ייצא ביום שני הקרוב לדרך. רגע לפני שפדרר מסתער על התואר, TELESPORT מזמין אתכם לצלול להיסטוריה של הטורניר הכי ותיק בספורט הלבן שהשנה יהיה בסימן השיוויון שהשיגו הנשים

יום ראשון 24 יוני 2007
רועי רובינשטיין
האנגלים, כך יספר לכם כל ילד קטן הם עם שאוהב מאד את המסורת, אותה מסורת שמביאה עשרות לשערי ארמון המלכה לראות את חילוף המשמרות כל בוקר או לחלופין מסורתם של משפחות האצולה להתכנס לשתות תה בארבע אחר הצהריים. לכן אין זה פלא שטורניר ווימבלדון שנוסד ב-1877 על ידי מועדון הטניס והקריקט של אנגליה עדיין נשען על מסורת עתיקה וחוקיו כמעט ולא שונו במהלך 130 השנים האחרונות. 

הטורניר שהפך בערבות השנים לגראנד סלאם היחיד המשוחק על דשא החל כטורניר חובבנים ופתח את שעריו שבע שנים לאחר היווסדו גם לנשים לפני שבשנת 1968 יחד עם שלושת הגראנד סלאמים האחרים החלו להשתתף בטורניר גם שחקנים מקצוענים מסבב הטניס העולמי. פתיחת השערים אמנם העניקה לטורניר את חלק מיוקרתו אך מאידך המקומיים נותרו מאוכזבים שכן מאז פרד פרי בשנת 1936 לא זכה אף טניסאי בעל אזרחות בריטית בתואר המקומי.

הטורניר עצמו נפתח בכל שנה ביום השני הנופל בין ה-20 ל-26 ביוני ונמשך בדרך כלל למשך שבועיים ובהתאם לתנאי הגשם של האזור, כאשר יום ראשון של השבוע השני נחשב ליום מנוחה עבור השחקנים. רק שלוש פעמים בהיסטוריה של הטורניר בשנים (91, 97 ו-2004) נזקקו המארגנים לקיים משחקים ביום המנוחה, כאשר אירוע שכזה קורה הוא נקרא "יום ראשון של האנשים" ובו נמכרים כרטיסים בחצי מחיר לכל מי שמגיע ראשון לקופות ללא כל הזמנה מוקדמת.

128 מתמודדים יכולים לנסות את מזלם כל שנה בטורנירי היחידים של הגברים והנשים בווימבלדון, לאחר שלושה סיבובי מוקדמות מעפילים 32 טניסאים לסיבוב הראשון ומצטרפים ל- 32 הטניסאים הבכירים בסבב העולמי שמקבלים כרטיס הזמנה מהוועדה המארגנת להשתתף בטורניר. בנוסף לאלו, הועדה בדרך כלל שומרת לעצמה את הזכות להעניק כרטיס חינם לסיבוב הראשון לטניסאי בודד אשר תוצאותיו לא כוללות אותו בין 32 המצטיינים באותה עונה אך ביצועיו הרשימו את חברי הועדה. רק פעם אחת בשנת 2001 הצליח זוכה בכרטיס החינם לטורניר לזכות בתואר כאשר גוראן איבאסביץ' הקרואטי הדהים את עולם הטניס עם טורניר מזהיר. 

ברי המזל שמגיעים לסיבוב הראשון של הטורניר חולמים לשחק באחד משני האצטדיונים המרכזיים של מתחם הטניס היוקרתי. את שני המגרשים שנמצאים במרכז העניינים סובבים עוד 17 מגרשים עליהם משחקים בכל ימות השנה, אם כי באצטדיון המרכזי וב"מגרש מספר 1" משתמשים האנגלים זה שנים רק למשך השבועיים בו נערך הטורניר. 

מסורת זו דרך אגב תישבר לראשונה בשנת 2012 כאשר משחקי טורניר הטניס של האולימפיאדה יערכו בשני האצטדיונים המרכזיים. כנראה שלרגל האולימפיאדה הקרובה הבריטים יחרגו ממסורתם ולאחר אינספור שנים בהם הטורניר הופסק בכל פעם שירד מטר על לונדון, בשנה הבאה צפויה להתחיל בנייתו של גג מעל המגרש המרכזי אשר ימנע ממשחקים רבים כל כך להיעצר בכל פעם שעננים שחורים ירחפו מעליו.

עד לשנה שעברה כל שחקן ששיחק באחד משני המגרשים המרכזים היה מחויב לקוד קידה אל עבר היציע המלכותי בעת היציאה מהמגרש, אך בשנה שעברה הדיוק מקנט העומד בראש מועדון הטניס וקריקט האנגלי ביטל את המנהג הזה וכיום רק כשאחד מחברי המשפחה המלכותית נמצא ביציע מתבצעת הקידה.

אחד הסמלים הנוספים של הטורניר הינו כי גם כיום הטניסאים מחויבים לאחד מחוקיו הראשוניים ביותר והוא קוד לבוש לבן ואחיד בעת העלייה למגרש. חוק זה, שכאמור מהווה את אחד היסודות למסורת הטורניר זכה לביקורת רבה בידי אנדרי אגאסי הסגנוני בתחילת שנות התשעים כשהטניסאי האמריקני החליט להחרים את הטורניר לאחר שהובהר לו שלא יוכל ללבוש מדים צבעונים במגרשים המפורסמים בעולם. 

בעוד בכל הקשור לקוד הלבוש והקידה נראה כי דבר לא ישתנה בשנים הבאות, החלטה חשובה אחת ומרחיקת לכת התקבלה במשרדי מועדון הטניס והקריקט האנגלי לקראת הטורניר הקרוב, לפיה הוחלט כי פרסי הכספים של טורניר הגברים וטורניר הנשים יהיו זהים מעונת 2007 ואלך, לתשומת ליבה של שחר פאר. 

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק