חובבן, באליפות אירופה זכית?

אחת הפנינים החבויות מתחת לזוהר וההילה של מוסדות אופ"א הינו טורניר אליפות אירופה לקבוצות חובבים שהסתיימה אמש בסופיה בניצחונה של דולנוסלקי הפולנית. אז מי אמר שלישראל אין סיכוי באירופה?

יום רביעי 27 יוני 2007
רועי רובינשטיין

 סיימון יאקולובסקי  (22) הוא סטודנט לרפואה פולני אשר ישלים בעוד חודש את מבחני סוף השנה השנייה של התואר, מאמש הוא גם אלוף אירופה. לא מדובר באלוף אירופה כפי שאני ואתם מחשיבים את עצמנו לפעמים כאוהדי ליברפול מילאן או בארסה, הוא היה שם יש לו מדליית מנצחים על הצוואר ותמונה עם גביע כסוף.

יאקולובסקי הוא מי שהעניק לדולנוסלקי את התואר לאחר שעלה מהספסל במחצית השנייה של גמר הטורניר מול קבוצת המחוז הצפוני הבולגרית ונגח את שער הניצחון עמוק בתוך ההארכה שהביא לפולנים ניצחון 1:2. השער הזה והחגיגות שבאו אחריו היוו עבור יאקולובסקי וחבריו סיום ורוד לחלום שהחל כמה שבועות לפני כן כשנרשמו למוקדמות אליפות אירופה לקבוצות חובבניות של אופ"א.

הרעיון להקים אליפות אירופה לחובבים נולד בשנת 1966 אז התקיימה האליפות הראשונה, עדיין כאליפות עבור נבחרות בו זכתה נבחרת אוסטריה לאחר ניצחון 1:2 על המקבילה הסקוטית שלה. אותה אליפות ביכורים גררה אחריה תגובות נזעמות בשל העובדה שאופ"א אסרה על נבחרות מזרח אירופה וסקנדינביה להשתתף בה משום שאז שחקני הנבחרות הלאומיות באותם אזורים נחשבו לחובבים גם כך. באליפות השנייה שנערכה באיטליה בשנת 1970 זכתה כצפוי לאותם ימים נבחרת האורנג' בעוד שארבע שנים אחר כך הגמר הכיל בתוכו את כל הנונשלנטיות של הטורניר כששחקני מערב גרמניה ויוגוסלביה הגיעו לאצטדיון ערב הגמר והחליטו שהם עייפים מידי לשחק אז פשוט התחלקו בגביע. היוגוסלבים הצליחו להתגבר על תרדמתם ארבע שנים אחר כך וזכו בגביע של 1978 שנערך ביוון רגע לפני שמארגני הטורניר החליטו להפסיקו בשל "חוסר עניין לציבור" כפי שהגדיר זאת מנכ"ל אופ"א דאז ארטימיו פרנצ'י האיטלקי.

שמונה עשר שנים אחר כך, בתחילת 1996 החליטה הועדה לקידום הכדורגל חובבני באופ"א לנסות ולהחיות הטורניר פעם נוספת, הפעם ללא איסור על השתתפותם של קבוצות ממזרח אירופה וסקנדינביה אך עם מספר שינוים מרחיקי לכת בכדי להתאים את רוח הטורניר לזמן החדש. שני כללים ברורים נקבעו בחוקת הטורניר, הראשון חד וברור, רק ארצות בהן מתקיימת ליגה מקצוענית יוכלו לשלוח נציגות למוקדמות, הכלל השני היה נגזרת מהכלל הראשון, מעכשיו יהיה מדובר בטורניר קבוצות ולא נבחרות וכל מדינה תקיים טורניר מקומי מקדים שהזוכה בו תעפיל למוקדמות הטורניר האירופי, מכאן נגזר שמו הרשמי של הטורניר "גביע המחוזות". לאליפות הראשונה בעידן החדש של הטורניר ניסו להתקבל 32 קבוצות כולל אחת מישראל אותה אימן יצחק שום. הצלחה ישראלית לא ממש נרשמה במוקדמות אך באליפות שנערכה בעיר ונטו בצפון איטליה זכתה הקבוצה המקומית, אז גם קיבל הטורניר את שמו הלא רשמי, "גביע ונטו".

כיום, על אף שכמעט ואין לו חשיפה של ממש הפך הטורניר לחלק בלתי נפרד מלוח השמנים של אופ"א. לא פחות מ-38 מדינות שלחו קבוצת חובבים למוקדמות הטורניר המתחלקות לשני שלבים. הראשון מכיל את שמונה הקבוצות המגיעות מהמדינות בעלות המאזן הגרוע ביותר בהיסטוריית הטורניר אשר נאבקות על שתי מקומות לסיבוב המוקדם השני המכיל 32 נציגות מכל אירופה.

32 הנציגות מתחלקות לשמונה בתים בני ארבעה קבוצות כל אחד כשכל נציגה משחקת פעם אחת נגד כל אחת משלושת הקבוצות השונות בבית ורק שמונה ראשי הבתים עולים לאליפות אירופה עצמה. השנה עלו לאליפות שנערכה בבולגריה, קבוצות מפורטוגל, צרפת, צפון אירלנד, שוויץ, אוקרינה, בוסניה – הרציגובינה ושתי הפינליסטיות מפולין ובולגריה.

שלא כמו באליפויות רגילות שבהן אנו חובבי הכדורגל צופים, ברמה הזו קשה מאד לקבוצות נחותות להפריע לקבוצות הטובות בטורניר. כך יצא כי האלופה החדשה דולנוסלקי ששובצה לבית ב' בטורניר ניצחה בשני משחקיה הראשונים בבולגריה את אודסה האוקראינית וטכיו השווצרית בתוצאה הזהה של 1:2. רק במשחק האחרון של הבית המוקדם מול אביירו הפורטוגלית הפולנים לא הצליחו להראות את כישוריים כשסיימו בתיקו 1:1. יריבתה בגמר "קבוצת החובבים של צפון מזרח בולגריה " טיפסה למעמד המחייב לאחר ניצחון בודד על הנציגה הצרפתית בשלב הבתים ושתי תוצאות תיקו מול  הבוסנים והצפון איריים.

הגמר אמש היה שיחת היום בבולגריה ואפילו כמה אלפי אוהדי כדורגל מקומי הגיעו לאצטדיון דימיטר בכדי לצפות בגיבורים המקומיים החדשים. בעזרת העידוד המקומי קבוצת החובבים של צפון מזרח בולגריה שלטה רוב שלבי המשחק ונטלה את ההובלה באמצע המחצית השנייה. אך שוויון מהיר של הפולנים הביא את משחק להארכה שאת סיומה כבר אתם יודעים. "האמת היא שרק התחלנו שוב להתאמן יומיים לפני הטורניר בגלל שלכל אחד משחקני יש עבודה ומשפחה" אמר בסיום המאמן הפולני יאנוש קרובידה שנראה מופתע מההישג. "זה ניצחון חשוב עבורנו שמביא לנו נחת, עשיתי מספר שינויים במחצית השנייה שהביאו לשינוי גישה שלנו" הוסיף האיש החביב שמראה כי לא משנה באיזו רמה המאמן תמיד ייקח אחריות על הניצחונות. כובש שער הניצחון יאנקלובסקי נשמע קצת פחות בעננים ממאמנו. " זה נחמד ומרגש, אבל בוא נאמר כי אני בטוח שאמשיך בלימודיי כשאשוב הביתה" ,  אמר אלוף אירופה הטרי ומה באשר לאפשרות שלהפוך את התחביב למקצוע? "אם קבוצה מקצוענית תפנה אליי אני אשמח לחתום בה". 

לתשומת ליבם של מאמני הכדורגל בארץ שלפעמים מביאים לליגה המקומית, פשוט חובבנים, אפילו לא אלופי אירופה...

צילומים: אתר אופ"א

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק