פרידה נוגה

עצוב ועלוב. רק כך אפשר להגיד את טקס הפרידה מהכוכבת הכי גדולה בכדורגל שהיתה לנו אי פעם. סילבי ז'אן, היוסי בניון של הכדורגל הנשי, זכתה רק לגביע סימלי על תרומה אדירה לספורט ישראלי

יום ראשון 01 יולי 2007
רוני שניידר

 שימו לב לנתונים הבאים: 841 שערים. 10 שנות משחק בנבחרת הלאומית. ארבע שנות משחק בליגה המקצוענית הטובה בעולם. מלכות שערים בשלוש מתוך ארבע שנות משחק בליגה הזו. שש אליפויות ושישה גביעים בשתי אגודות שונות. אלפי שעות אימון והכנה למשחקים. מבחנים בליגה המקצוענית בארה"ב וכמעט חתימת חוזה מקצועני שם.

לא זו לא הקריירה של אלון מזרחי על שלל כיבושיו. זו גם לא הקריירה של עודד מכנס מטובי החלוצים בכל הזמנים. זו גם לא הקריירה של שפיגל או שפיגלר. רביבו או רוזנטל. זה הרקורד של הכוכבת הגדולה של הכדורגל הנשי הישראלי – סילבי ז'אן – האחת והיחידה וכפי הנראה לא תהיה עוד שנייה לה.

ועל כל אלו היא זכתה לדקה אחת של תהילה בדמות גביע!

פרישתה של כוכבת העל בכדורגל הישראלי לוותה באקורד צורם ולא מכובד. סילבי היא היוסי בניון של הכדורגל הגברי. היא השילוב בין היכולת הנפלאה שאפיינה את הגדולים בעולם. היא המובילה שהטביעה את חותמתה בתחום ספורט זה שזוכה לכה מעט פרסום ותשומת לב ראויה. בעוד שבעולם הכדורגל הנשי הופך להיות להיט, מדע, ספורט לגיטימי ולא גימיק – אצלנו הכל הולך אחורנית בנושא הזה.

עצוב היה לי לבא לאצטדיון רמת גן לפני משחק הנבחרת מול נבחרת נורבגיה האימתנית – ולראות את הטקס דל האנשים שבו ניתן לסילבי גביע ההוקרה על פועלה. כמה סמלי היה שדווקא במשחק מול נורבגיה – המדינה שמכירה את היכולת המצוינת והזוהר של סילבי – הציגה המולדת שלה, ישראל, כיצד נפרדים מכוכבת בסדר הגודל שלה בצורה כל כך מבישה.
אני רואה באיזה רעש והמולה (הכל מוצדק כמובן) נפרדים מסמלים כמו איציק קורנפיין בבית"ר ירושלים ויוסי אבוקסיס בהפועל תל אביב ובאיזה שקט מקפיא נפרדו מסילבי. מן הראוי היה שאנשי הנהלת ההתאחדות הבכירים יבואו לכבד את הכוכבת הגדולה במעט ממה שהיא ראוייה. אולי אפשר היה להזמין את מאמנה בנבחרת במשך שבע וחצי שנים כדי להעניק לה איזה תשורה מכובדת.

הגלובליזציה חוגגת מכל עבר  בענף ספורט זה שפורח בכל העולם וחל גידול עצום במספרים של העוסקות במשחק הכדורגל – ודווקא אצלנו הכל הפוך. אם ניקח מדינה כמו דנמרק שבסדר גודל שווה לנו במספר התושבים – שם רשומות כ- 60 אלף שחקניות כדורגל! בשבדיה שגם היא בסדר גודל שלנו – רשומות כ- 58 אלף שחקניות. ואילו אצלנו, האימפריה המזרח תיכונית, רשומות אולי 400 שחקניות כדורגל.

האנגלים השמרניים שכדורגל נשים היה מהם והלאה כל השנים – קיבלו החלטה גורפת בשנת 1994 ובה חייבו כל קבוצה בליגת העל – להחזיק גם קבוצת נשים – ומכיוון שהאנגלים יודעים שללא תשתית צעירה עם מגוון שחקניות צעיר ותוסס הם הקימו את  – "מרכזי מצוינות לכדורגל בנות" וכך הפכה אנגליה למעצמת כדורגל גם בין המין הנשי והיא מדורגת בין ה-15 הראשונות בעולם.

בחודש ספטמבר תיערך אליפות עולם – בסין. אנגליה תהיה שם. יהיו שם גם ארה"ב,  סין,  קוריאה,  ארגנטינה,  גאנה,  ניגריה,  שבדיה,  נורבגיה,  דנמרק,  ניו זילנד,  אוסטרליה,  גרמניה,  קנדה,  ברזיל, ויפאן. 

ואצלנו? חוסר השוויוניות הוא צועק לשמיים. אין יחס לכדורגל הנשי. התשתיות לליגת הצעירות הן עלובות. בבתי הספר החליטו לסגור את ליגת כיתות י- יב – למה???? המועדונים הגדולים בארץ – מכבי חיפה. הפועל ומכבי תל אביב שהיו בליגת הנשים העליונה – סגרו את קבוצותיהן – וחסל. כשאין צעירות ואין תשתית ואין אתלטיות – רמת הליגה היא בשפל.

סילבי היתה ההבדל בין רצון לראות משחק כדורגל נשי לבין לאו. מי שראה את משחק הפרידה העצוב והלא הולם שעשו לה, יבין שעוד הרבה זמן לא יהיה לנו כאן כדורגל נשי ראוי (גם לא גברי, אבל זה כבר נושא למאמר אחר).

* רוני שניידר היה מאמן נבחרת הנשים הישראלית בכדורגל בשנים 1997-2004 וראש תחום הכדורגל בבית הספר למאמנים במכון וינגייט.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק