סמבה לתוך הלילה

מעולם לא התחברתי לכדורגל הדרום אמריקאי, עד הלילות האחרונים בהם אני נהנה מכל רגע. למרות הברדק עו"ד אלדד אהרוני ממליץ לכם לישון קצת פחות ולהנות מוונצואלה, פרו ואורוגוואי

יום שני 02 יולי 2007
עו"ד אלדד אהרוני

 כבר מספר שבועות שערוצי הספורט משווקים ללא הפסקה את הקופה אמריקה כאירוע הספורט הלוהט של הקיץ. השיווק מתבטא, בין היתר, באולפנים מיוחדים בהם מסקרים את ההיסטוריה של הקופה, מארחים אורחים מעניינים הסוקרים את ההתפתחות הפוליטית-תרבותית של המשטרים והמדינות המשתתפות בטורניר, ואפילו את סלבה הבלתי נלאה, המדלג בין מקומות ואתרים בהם מתקבצים יוצאי דרום אמריקה בישראל, ומנסה לשלהב את הצופים בדברים של מעבר (כמו איך מכינים פשטידה פרואנית, וממה לעזאזל היא מורכבת).

אודה, שלמרות התרשמותי מהאולפנים הפתוחים על מיטב אורחיהם (ומההנחיה המקסימה של מודי בראון ויונתן כהן), באופן אישי, לא תכננתי לראות אפילו משחק אחד.

הסיבות לכך הן רבות: ראשית, מעולם לא התחברתי לכדורגל הדרום אמריקאי, עם הליגות שתמיד משחקים בהן ללא הפסקה (תמיד נדמה לי שהאליפות בארגנטינה מוכרעת פעם בשבועיים). 

כחובב כדורגל, מעולם גם לא הבנתי איזו ליגה היא הליגה הברזילאית הרשמית, ואיך זה קורה שהנבחרות הלאומיות נמצאות בטורנירים רשמיים והליגות עדיין משוחקות. גם סגנון המשחק הדרום אמריקאי, המבוסס ברובו על טכניקה אישית, הוא זר לי. תמיד העדפתי את הסגנון השמרני /טקטי אירופאי, המבוסס על כוח ומהירות. הלהט הדרום אמריקאי, עם עשרות אלפי הצופים (שנראים כאילו הם מקובעים באצטדיון) החוגגים ביציעים העמוסים (אלוהים יודע את מה, ומאיזו סיבה...) נראה לי מוגזם, לא יעיל, ושייך יותר לעולם הטלנובלות והדרמות. תוסיפו לכל נתוני הפתיחה הללו את השעות בהם מתקיימים המשחקים על פי שעון ישראל – וכל אלה הם מתכון בטוח לכך שהאליפות הזאת תסתדר גם בלעדי כצופה.

אבל – ויש פה אבל גדול – עליי להודות שבמקרה התאהבתי (גם זו התאהבות). זה התחיל ממשחק הפתיחה (שצפיתי בו בחצי עין עקב נדודי שינה), בו קרעה פרו את אורוגוואי, המשיך במהפך המדהים של צ'ילה מול אקוודור והסתיים (בינתיים)  בניצחון הבלתי צפוי של מכסיקו על ברזיל, כשעל הדרך עוד הספקתי לראות  את הוגו צ'אבס, הנשיא הצבעוני של ונצואלה המארחת, בועט בעיטת פתיחה ביחד עם מראדונה, במשחק התיקו של ונצואלה מול בוליביה. פתאום, כבמטה קסם, התחבר לי הכול ביחד – כל הבוז האישי שחשתי כלפי הקופה התחלף במבטי השתאות אל מול המשחק: משוחרר, כיפי, משוחק ע"י שחקנים עם שליטה מדהימה בכדור, בהתקפות בלתי פוסקות מצד לצד, כמו פעם בשכונה (כולם עולים כולם יורדים), גולים מהסרטים והרבה תשוקה אמיתית למשחק. המשחקים האלה החזירו אותי שנים אחורה, לסיבה שבגללה התחלתי לאהוב כדורגל. פתאום, עם כל פס שנשלח במגרש, כל ההשפעות התרבותיות שפירטו מביני העניין באולפנים הפתוחים נראו ברורים יותר, עד שאפילו צ'אבס, הליצן העולמי, הצליח פתאום לעורר בי סימפטיה למאבקו המוזר כנגד הקפיטליזם ולמען פשוטי העם. בקיצור, באתי לקלל ויצאתי מברך.

אז נכון שהבדלי השעות עושים את שלהם, והעיניים טרוטות ועייפות מהלילות, אבל אני עם הקופה לפחות בשבועיים הקרובים, ואני גאה להכריז, בדומה לאמרתו המפורסמת של הנשיא האמריקאי, קנדי, אז למרגלות החומה בברלין המערבית: בשבועיים הקרובים, אני דרום אמריקאי!  

צילום: רויטרס

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק