מלונדון לפריז ב-21 יום

הטור דה פראנס ייצא לדרך בשבת בצל פרשיות הסמים מהשנה שעברה - מירוץ האופניים יתחיל בבירת אנגליה וללא רוכב שלובש חולצה צהובה. המועמד המוביל: אלכסנדר וינוקורוב

יום שישי 06 יולי 2007
שרון חלבי

בזמן שבלונדון הגשם לא מפסיק לקטוע את טורניר הטניס בווימבלדון, דבר אחד בטוח: הגשם לא ימנע את זינוק הטור דה פראנס מהבירה הלונדונית.

מירוץ האופניים הגדול בעולם ייצא לדרך בשבת הקרובה, ובפעם הראשונה בהסטוריה המירוץ יוזנק מהממלכה הבריטית.

מתחילים ללא חולצה צהובה

מארגני הטור מקווים שהסיפור שתפס את מוקד המירוץ בשנה שעברה, הסמים, לא יחזור גם הפעם. 

כזכור, בשנה שעברה 30 רוכבים הודחו מהטור בגלל חשד לשימוש בסמים כולל המועמדים לתואר באותה שנה, יאן אולריך ואיבן באסו.

השערוריות המשיכו לאורך הטור והשיא היה עם זכייתו של פלויד לאנדיס, שגם כן נתפס על שימוש בסמים. לאחר מכן האמריקני זוכה, ועדיין סיפור זכייתו של לאנדיס נמצא בבדיקה.

בעקבות שלילת התואר זמנית מלאנדיס, הוא לא ילבש את החולצה הצהובה בקטע הראשון ולמעשה אף כוכב לא ילבש אותה. 

וינוקורוב פייבוריט לזכייה

גם השנה הטור יחסר שמות משמעותיים: איבן באסו המושעה לא ישתתף כמו גם יאן אולריך שפרש. גם הזוכה בג'ירו דה איטליה, דאנילו דה-לוקה, וחברו האיטלקי, דמיאנו קונגו, ויתרו על הטור, מה שמשאיר את אלכסנדר וינוקורוב מקזחסטן המועמד המוביל לזכייה.

הקזחי מקבוצת "אסטנה", שסיים שלישי בטור 2003 וחמישי ב-2005, יודע שזאת ההזדמנות ללכת עד הסוף, בעיקר כאשר מאחוריו נמצאת קבוצה חזקה.

אנדראס קלודן שסיים שלישי בשנה שעברה ונמצא בקבוצה של וינוקורוב, אנדריי קשצ'קין הקזחי ואלוף הג'ירו לשעבר, פאולו סאבולדלי, צפויים להקשות על וינוקורוב בעיקר בהרים.

קבוצתו של וינוקורוב צפויה למאבק קשה בעיקר מקבוצת CSC שלה יש שני מועמדים לזכייה: פרנק שלק מלוכסמבורג וקרלוס ססטרה הספרדי. עוד בקבוצה נמצאים, אלחנדרו ולוורדה, סגן השנה שעברה, אוסקר פריירו, והרוסי, ולדימיר קרפטס.

הטור במספרים

הטור ה-94, שיחל כאמור ב-7 ביולי, יימשך עד ה-29 לחודש. הטור יכלול כמו בכל שנה 21 קטעים כולל הפרולוג ויימשך לאורך 3,550 קילומטר.

11 מהקטעים ייערכו במישור, 6 קטעים קשים בהרים, קטע אחד בינוני בהרים ו-2 קטעים נגד השעון. סדרי הגודל של כל קטע נעים בין 170-230 קילומטרים מלבד הקטעים נגד השעון, שנמשכים לאורך קצר יותר.

המנצח בטור יקבל 450 אלף יורו כשסך כל הפרסים עומד על 3.2 מיליון יורו.

המהירות הממוצעת של הרוכבים היא 45 קמ"ש, כאשר בירידות התלולות מהפסגות הגבוהות, המהירות יכולה להגיע ל-110 קמ"ש.

על החולצות

הרוכב המוביל בדירוג הכללי זוכה לחולצה הצהובה, אותה הוא לובש במהלך הטור.

הספרינטר הטוב ביותר זוכה בחולצה הירוקה. בכל קטע מישורי ישנם קטעים מסומנים לספרינטים שבסיום כל אחד מהם, 3 הרוכבים הראשונים מקבלים ניקוד.

הרוכב הטוב ביותר זוכה בחולצה המנוקדת. בכל קטע הררי, 3 הרוכבים הראשונים זוכים לניקוד. בעל הניקוד המצטבר זוכה לחולצה המנוקדת ומקבל את הכינוי "מלך ההרים".

הרוכב המוביל בדירוג המצטבר מבין הרוכבים שעדיין לא מלאו להם גיל 25, זוכה לחולצה הלבנה.

תמונות: רויטרס.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק