דני רופ: לא היה למארגנים מזל

המומחה מספר 1 למזג אוויר מנתח עבורינו את המצב בווימבלדון: חודשי הקיץ גשומים לפעמים יותר מהחורף ומה שקורה שם טבעי. על התחרות: פדרר ייקח, אני עדיין המום מסרינה

יום חמישי 05 יולי 2007
אורן קורנפלד

טורניר ווימבלדון ידע שנים פחות גשומות, כאשר השנה אין יום שבו ארובות השמיים לא משביתות ודוחות משחקים. לשם כך פנינו למומחה מספר 1 במזג אוויר ולחובב טניס מושבע, דני רופ שניסה להסביר איך זה קורה.

"זה לגמרי טבעי כמויות הגשם האלה באירופה. זה בעיקר עניין של מזל", אומר רופ ומוסיף: "בקיץ יש יותר גשם מאשר בחורף, רק אצלנו בקיץ לא יורדים גשמים. כמובן שיש ימים שיורדים בהם יותר גשמים וכאלה שפחות, אבל בעיקרון זה טבעי ונורמלי".

אולי כדאי לקיים את הטורניר בחודשים אחרים, פחות גשומים?

"אנגליה ידועה כמקום שיורד בו יותר גשם. חודש יולי נחשב לחודש לא הכי גשום מבין חודשי השנה. חודשי הקיץ הם גשומים לפעמים אף יותר מהחורף. השנה היה למארגנים חוסר מזל, זה קרה גם שנה שעברה. לרוע מזלם הם נפלו על תקופה עם הרבה מאוד גשם וזה גורם לדחייה של משחקים".

בדרך כלל הרבה ישראלים שמבקרים באירופה בקיץ נאלצים לסבול מהגשם, אבל בכמויות האלה זה לא קצת נדיר?

"זה בגדר הסביר, זה לא משהו חריג. זה רק עניין של חוסר מזל. לא מדובר במשהו חריג, זה פשוט נפל על תקופת ווימבלדון. מבחינת השוואה לשנים קודמות, ברור שזה יותר בכל מה שקשור לתדירות ולעוצמה. בטניס, שלא כמו בכדורגל, אי אפשר להמשיך לשחק גם כשיורדות רק טיפות".

בתור חובב טניס, אתה לא חושב שיש מקום אולי לקיים את התחרות באולם סגור או תחת גג?

"תשמע, ווימבלדון זה עניין של מסורת, זה לא משהו שאפשר לגעת בו. זה קודש הקודשים עבור האנגלים. יש שם קומפלקס מגרשים שהוא בחוץ, ובכלל כל משחקי הגראנד סלאם משוחקים מתחת לכיפת השמיים. גם ברולאן גארוס השנה ובשנה שעברה ירדו גשמים. כמובן שיש משחקים שנערכים באולם סגור, אבל זה קורה בינואר כשלא רוצים לקחת סיכונים".

כעת התפנינו לשמוע את דעתו של רופ באשר לטניס בכלל ולווימבלדון בפרט. "אני אוהב יותר את הרולאן גארוס מאשר את ווימבלדון, כי הטניס שם יותר ארוך. ווימבלדון זה בום, בום ונגמר".

פדרר יזכה שוב או שנדאל יכול להפתיע?

"פדרר הוא מכונה משומנת. השנה הוא משחק פחות טוב או שאחרים יותר טובים. נדאל שהוא שחקן שמתקרב לרמה שלו משחק פחות טוב על הדשא. אני לא בטוח שנדאל יגיע לגמר, אבל אם הוא יגיע לגמר, אני לא חושב שהוא יוכל לעצור את פדרר אלא אם הוא ייפול ליום ממש רע. אף אחד לא יכול לעצור את פדרר על הדשא. במשטחים מהירים יותר מהחימר, לנדאל יש בעיה מול פדרר, למרות ששוב, הכל יכול לקרות".

איך התרשמת ממה שקרה לסרינה?

"אני חושב שזה הקטע שהכי הרבה ידברו עליו השנה בווימבלדון. מה שהיא עשתה זה פשוט לא ייאומן, אני עדיין המום ממנה. אני מכיר כשנתפס השריר הזה, אתה בוכה כשזה קורה. זה היה הירואי מה שהיא עשתה, והיא קיבלה מתנה כשירד הגשם".

ומי תיקח אצל הנשים?

"אני מאוד אהבתי לראות את ונוס וויליאמס שעשתה התקדמות יפה, אבל עושה רושם שז'סטין הנין תיקח את הטורניר, היא עשתה אתמול בית ספר לוויליאמס. רואים את ההבדלים ברמות האלה. גם ברטולי מצוינת".

מה אתה אומר על ההגשה המיוחדת שלה?

"לכל שחקן יש את ההגשה שלו. מכת ההגשה זה לא כוח, זה רק טכניקה, ואם המנוע עובד נכון והתזמון עובד נכון אז אין פה שום בעיה. גם לשראפובה יש הגשה טיפה משונה. בטניס לא חייבים להיות עם שרירי ענק, זה עניין של עמידה נכונה ותזמון מול הכדור. צריך לבוא עם כישרון ולהיות מאומן. זה הרבה מאוד טכניקה". 

ובטח כמו כולם התאכזבת מהישראלים?

"אני חושב שאנחנו נורא ביקורתיים. לבוא לשחר בביקורת כשהיא במקום ה-15 בעולם וזה הישג יוצא דופן ונדיר, זה קצת אבסורד. אין לנו רמת אימון כמו בכל העולם וכסף. גם אנשים שמזלזלים בתואר של אנדי במעורבים עושים טעות, כי צריך לזכור שמדובר בתואר ווימבלדון. אני מקווה שהוא יזכה שוב בתואר".

שחר תעצר או תיכנס לעשירייה הראשונה?

"היא לדעתי תגיע לטופ-10, רק שיש פערים גדולים בין שתי העשיריות הראשונות. ראינו את זה על המגרש. בשבוע טוב, ברטולי שנושקת ל-20 מציגה טניס מעולה ומנצחת שחקניות בעשירייה הראשונה, למרות שהיה לה גם מזל כשהיא הוגרלה מול קרייצ'ק".

בשבוע הבא מפגש גביע הפדרציה מול אוסטריה. מה יהיה שם?

"האמת שזה לא נראה טוב והמעבר ממשטח למשטח יקשה עליהן. הנבחרת מתבססת בעיקר על שתי שחקניות כי לסמשנובה וגלושקו אין יותר מידי מה לתרום. אם זה היה בבית, הייתי אומר שיש סיכויים לא רעים. שחר הייתה יכולה לנצח פעמיים, ציפי יכלה להפתיע. בחוץ זה יהיה נס אם נצליח לעבור".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק