אגדה שהיתה באמת

כמעט 4 שנים שימש גיולה מאנדי האגדי כמאמן נבחרת ישראל. מי שהוביל את הונגריה הגדולה של פושקאש להפסד בגמר המונדיאל ב-1954 היה כאן בישראל. סיפורו של היהודי המופלא

שבת 07 יולי 2007
אשר גולדברג

ב-1959 מונה אלי פוקס למאמן נבחרת ישראל, במקומו של משה וארון. פוקס, שנחשב אז לגדול כדורגלני מכבי ת"א והנבחרת הלאומית, שימש מספר חודשים בתפקיד והיה בבחינת ברירת מחדל.

בחשאי,  ניהלו ראשי ההתאחדות לכדורגל מו"מ עם המאמן היהודי ההונגרי , גיולה מאנדי. מאנדי הסכים לקחת את שרביט המאמן הלאומי בישראל. מאנדי נזרק יומיים בלבד אחרי הסכמתו לאמן בישראל למפגש בעיר וורוצלאב נגד פולין.

80 אלף צופים, מחציתם יהודים, ראו את פולין בהרכב חסר מוחצת את ישראל, 7-2, במשחק שזכה לכינוי" תבוסת וורוצלאב".

מאנדי נחשב לאחד המאמנים המוכרים והנחשבים באירופה. מאנדי היהודי אימן את " נבחרת הפלא" של הונגריה משנת 1949 עד 1956.

מאנדי יחד עם גוסטב שאבש, ניהל 56 משחקים בהם נוצחה הונגריה רק פעמיים. ב-1950 לאוסטריה 5-3, ובגמר המונדיאל בבכן אוסטריה, לגרמניה המערבית ב-1954, 2-3.

מאנדי עיצב את דמותם של השחקנים הגדולים ביותר בנבחרת הפלא ההונגרית עד עצם היום הזה. פרנץ' פושקאש, ננדור הידקוטי, יוזף בוז'יק, קוצ'יש צ'בור וגרושיץ.

ההפסד בגמר המונדיאל למערב גרמניה ,3-2, נחשב לאסון לאומי אחרי שבשלב המוקדם גברה עליה הונגריה בתוצאה משפילה, 3:8.

מנדל (גיולה) מאנדי נולד בבודפשט הונגריה ב-1899. בין השנים 1918-37 שיחק 338 פעמים בשורות קבוצת הפאר מ.ט.ק בודפשט. מאנדי שיחק בשורות נבחרת הונגריה 31 פעמים, בתחילת שנות העשרים.

בישראל הוא הפך לדמות נערצת ושוחח עם שחקניו ועם התקשורת באידיש. כמתורגמנו שימש העיתונאי מידיעות אחרונות, אברי בן-שלום.

מאנדי היה המאמן שהשווה את נחום סטלמך , גדעון טיש ואברהם מנצ'ל לכוכביו בנבחרת הונגריה. אמירות שהפכו לנושאי שיחה במשך שנים ברחוב הספורטיבי.

 מאנדי נתן במה לשמות אלמוניים שהפכו לכוכבים כמו, אהרון אמר, צבי מויססקו, רפי לוי, אברהם מנצ'ל, מרדכי בנבנשיתי, צבי טנדלר, אמנון אהרונסקינד, שלמה לוי, מוצי ליאון, בנימין בלנרו ו...דרור קשטן, אותו העלה בהרכב בגיל 18 שנים טרם לבש את מדי הבוגרים של הפועל פ"ת.

ב-1959 הוביל מאנדי את ישראל לזכיה באליפות מערב אסיה בעיר ארנקולם במחוז קוצ'ין בהודו. ישראל גברה בין השאר על הודו ופקיסטאן וזכתה בתואר למרות תבוסה 3-0 לאירן.

שני הישגי השיא בכדורגל הישראלי לאותה תקופה היו ב- 1960 ישראל גברה בבלגראד על יגוסלביה 1-2, וכעבור חודשיים בר"ג על אנגליה הצעירה 0-4.

מאנדי גם זכור מהתבוסות שספגה ישראל ב-1961 לנבחרת איטליה במוקדמות מונדיאל צ'ילה , 6-0, ולאנגליה הצעירה בלידס, 7-1.

ב-1963 הוביל מאנדי את ישראל בפעם האחרונה , נגד נבחרת ברזיל בר"ג, בלי פלה. ישראל הפסידה,5-0.

את מאנדי שחזר להונגריה החליף האנגלי ג'ורג' איינסלי.

מאנדי הלך לעולמו בשנת 1969 ונקבר בבודפסט בבית הקברות היהודי. ההתאחדות לכדורגל בהונגריה מנהלת מו"מ עם נבחרת ישראל לקיום משחק ידידותי בבודפסט לזכרו של גיולה מאנדי.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק