גם באסיה מחפשים אלופה

בצל הקופה אמריקה תצא הערב לדרך אליפות אסיה ה-14 שאותה מארחות לא פחות מארבעה מדינות שונות ברחבי היבשת. יפן, סין וערב הסעודית מועמדות לתואר, כשגם אוסטרליה המשתתפת לראשונה בטורניר חולמת על הגביע

שבת 07 יולי 2007
רועי רובינשטיין
מצד אחד, אנו יודעים ומבינים, אין שידורים, אין מתח ומאז 1964 השנה שבה ישראל השתתפה לאחרונה בגביע אסיה לאומות אין לנו הישראלים עניין של ממש באליפות שתחל הערב במזרח הרחוק. אך מצד שני גם לנו קשה להתעלם מההתפתחות המהירה של הכדורגל אליו השתייכנו עד תחילת שנות השמונים. אז רגע לפני בעיטת הפתיחה TELESPORT מגיש לכם סקירה קצרה ברוטב חמוץ מתוק.

16 נבחרות העפילו לאליפות אסיה הקרובה אותה מארחות לא פחות מארבע מדינות שונות (אינדונאזיה, מאלזיה, תאילנד ו-וייטנאם). בדומה ליורו גם כאן הנבחרות מחולקות לארבעה בתים מהם יעפילו שתי הראשונות לרבע הגמר ויחלמו על הגמר שייערך בעוד שבועיים בג'קרטה  בירת מאלזיה.

בית א' - אוסטרליה החזקה ועיראק שמקווה לטוב
בבית א' בטורניר תשחק אחת הנבחרות החזקות ביותר שהופיעו בטורניר לאורך השנים עם הופעת הבכורה של הסוקרוס האוסטרלים בטורניר. האוסטרלים שיופיעו לטורניר בהרכבם החזק ביותר כולל שמות מוכרים כמארק וידוקה והארי קיול המשחקים בליגה האנגלית, חייבים את ההעפלה הקלה שלהם לטורניר לישראל ולבנון. שכן בעקבות המלחמה בצפון בשנה שעברה הלבנונים נאלצו לפרוש מטורניר המוקדמות שגם כך היה פשוט עבור הנבחרת של גרהאם ארנולד שהחליף את הידניק בקיץ שעבר בבית בו האוסטרלים זכו בניצחונות טכניים מול לבנונים.

מי שמקווה להצטרף לאוסטרלים ברבע הגמר היא עיראק שמגיעה לטורניר לראשונה מזה עשור ללא הכוכב שלה עליי דאי. ג'ורבאן ויירה מאמנה הברזילאי של הנבחרת המגיעה מאחד המקומות הקשים בעולם כיום מקווה כי נבחרתו תוכל להביא קצת שמחה לתושבי בגדד ופרברייה. לפי כל התחזיות המוקדמות, המארחת תאילנד היא זו שתעמוד בדרכה של עיראק ורבע הגמר. התאילנדים שפעם נחשבו למלכי היבשת ירדו מגדולתם בשנים האחרונות אך מאמינים כי הפעם יש סיכוי שיפתיעו אפילו את עצמם. נבחרת אחת שלא אמורה לעשות לשלושת אלו בעיות היא עומאן הקטנה שאמנם עוברת שינוי של ממש ביחסה לכדורגל מיקצועני אך עדיין לא מוכנה לנגוס במגרש המשחקים של הגדולים.

בית ב' - טיול יפני
כשהוגרל בית ב' של הטורניר היה ברור לכולם כי אלופת אסיה יפן צפויה להינות מטיול קטן עד רבע הגמר. היפנים שיגיעו לוייטנאם  כאחת הפייבוריטיות לזכות בטורניר שוב תתחיל את המשחקים בסימן היום שאחרי הידוצ'י נקאטה שפרש מהנבחרת לפני מספר חודשים. גם ללא הכוכב הגדול של רג'ינה למאמן איבאן אוסים שהחליף את זיקו הברזילאי לא אמורות להיות בעיות מיוחדות בשלב הראשון של הטורניר. 

נבחרת איחוד האימירויות שזכתה בגביע המפרץ בינואר האחרון רואה את עצמה כמועמדת לגיטימית לעלות לשלבים הגבוהים של הטורניר, עם מספר שחקנים טכנים, מאמן משוגע כצרפתי ברנארד מיטצו על הקווים וקהל תומך הצפוי להגיע בהמוניו לטורניר יש להם בהחלט אפשרות להפוך לסוס השחור. הנבחרת שתתמודד עימם על התואר הזה תהייה קטאר שרוצה בעיקר לשכוח מהטורניר לפני ארבע שנים בסין אליו הם הגיעו כפייבוריטים לזכייה ולבסוף לא עברו את השלב הראשון. וייטנאם תהייה הצלע הרביעית בבית, אך מלבד האירוח היפה שמצפים ממנה איש לא ממש סופר את המארחת.

בית ג' - מאבק סיני אירני
אחד הבתים הכי צפויים בטורניר הוא בית ג', בו צפוים הסינים והאירנים לשלוט ביד רמה. לפני שלוש שנים סין העפילה לגמר הטורניר והפעם הם מצפים כי שנה וקצת לפני אירוח האולימפיאדה הגביע יגיע לבייג'ין. הסינים שגברו על נבחרת פלסטין בדרך לטורניר לא הראו ניצוצות לאחרונה ויש המהמרים כי כאן תגיע נפילתם. 

אירן פעם כוח עולה בכדורגל העולמי שזכתה בתהילה כשזכתה בשלוש אליפויות אסיה בסנות השיבעים המאוחרות רוצה לשוב לגדולתה בטורניר הקרוב. אלי קארימי אקס באיירן מינכן יהיה השחקן של האירנים בטורניר וינסה להשיב להם את התהילה של לפני שלושים שנה. שתי הנבחרות הנותרות בבית, אוזבקיסטן ומאלזיה רק ינסו לדגדג את האריות. 

בית ד'- דרום קוראיה וערב הסעודית מוכנות
המנצחת של שתי האליפויות אסיה הראשונות, דרום קוריאה תרצה להפסיק בצורת של 47 שנים ללא תואר השנה. הקוראנים יגיעו לטורניר ללא הכוכב ג'י סונג פארק בשל פציעה של קשר מנצ'סטר יונייטד וללא מגן מנצ'סטר סיטי לי יאנד פיו שיעדר אף הוא מהטורניר שבו בכל זאת הקוראנים נחשבים כמועמדים לנצח. 

נבחרת ערב הסעודית הנמצאת אף היא בבית ד' תגיע לטורניר בתקווה לשוב לפחות למעמד הגמר בפעם הרביעית בחמש הטורנירים האחרונים כאשר רק בפעם הקודמת שחקניה לא נותרו עומדים עד הערב האחרון של הטורניר. שחקן השנה באסיה, חמד אל מושטאפרי אמור לקחת אותם רחוק בטורניר או לפחות לעזור להם לחלוף על פני בחריין ואינדונזיה שינסו להפריע לסעודים עוד בשלבים המוקדמים של הבית המוקדם.


תמונות: רויטרס


תגובות

3

טלספורט בפייסבוק