עזרן ישנה את המסורת?

יניב עזרן מצטרף למכבי תל אביב והמשימה שלו היא קשה וכפולה - להוכיח שהוא היה שווה את 800 אלף הדולרים שהושקעו בו ולהיות חלוץ הרכש הראשון מזה שנים שהצליח במכבי

יום שלישי 10 יולי 2007
שלומי לויה

אם מקרה עומר גולן לא יחזור על עצמו ויניב עזרן ישרבט את החתימה שלו על החוזה שמציעה לו מכבי ת"א, כך שאפשר יהיה לברך על המוגמר, תהיה זו הפעם הראשונה מזה שנים (למעשה, מאז חזרת טל בנין מאיטליה) שהצהובים גוברים על הירוקים בקרב חזיתי על שירותיו של שחקן בולט. גוסטבו בוקולי, שלומי ארבייטמן ואחרים עליהם התחרו בעבר שני המועדונים באופן ישיר הגיעו בסופו של דבר אל הכרמל, משאירים את התירוצים לאנשי קרית שלום.

הקפיצה הגדולה של עזרן הגיעה בשנה שעברה דווקא אחרי התחלת שנה קשה בקפריסין אצל ניר קלינגר. עזרן חזר לישראל ונתן את העונה הטובה ביותר בקרירה שלו, שהסתיימה עם תואר מלך השערים. החוליה הקדמית וכיבוש השערים היו החלק החלש של מכבי ת"א בשנה שעברה ועזרן, יחד עם יאניק קמאנן הם הדם החדש שאלי כהן את אבי נמני מזרימים למערכת על מנת לשדרג את השפיץ.

עזרן הוא פוטנציאל גדול, שמרגע דריכת נעליו במתחם קרית שלום נכנס למים העמוקים ויצטרך להראות שהוא מיטיב לפעול גם בליגה של הגדולים. שהרי ברור לכל שסיר הלחץ של מכבי ת"א וכל מה שסובב סביבה לא דומה בכלל למה שעזרן היה רגיל לו באשדוד. מלכות השערים של העונה שעברה היא רק נקודת הפתיחה לקראת העונה שבפתח בצהוב, שבה יצטרך להראות המשכיות וישמע שוב ושוב שאסור לנוח על זרי הדפנה. החלוץ הצעיר יצטרך לנפק קבלות כמעט ללא ימי חסד ולהראות שהעונה שעברה לא הייתה חד פעמית. האחריות על הכתפיים של עזרן כבדה ומקבלת משקל נוסף נוכח ההיסטוריה הבעייתית מאוד של חלוצים במכבי ת"א, שהפילה בעשורים האחרונים שמות גדולים וכישרונות ענקיים, שהגיעו בקול תרועה רמה ונמוגו בקול ענות חלושה.  

נחזור קיץ אחד בלבד אחורה ונדמה שאנחנו נמצאים היום באותו מקום, מספרים את אותו סיפור, רק שהשם התחלף. בשנה שעברה הפתיעה מכבי ת"א כששלפה מבני-יהודה תמורת סכום שמן ביותר את החלוץ המצטיין שלה, משה ביטון.
 
הציפיות והתקוות מביטון היו בשמיים. במכבי ת"א היו בטוחים שסגרו את עמדת החוד למשך שנים ושביטון יוביל את ההתקפה עם הרבה גולים, תקווה לה היה שותף גם החלוץ, אבל המציאות הייתה אחרת לחלוטין. ביטון עבר שנת התחשלות קשה והיום הוא שוב רץ באימוני פתיחת העונה של בני-יהודה. בשורה התחתונה – אכזבה לכל הצדדים.

אף אחד לא אומר שהגורל של יניב עזרן במכבי ת"א יהיה זהה, והוא בעל הכישורים, האיכויות והיכולת לשנות את הסטטיסטיקה, ובכל זאת מעניין יהיה לראות אם עזרן יהיה האיש שיצליח לנפץ את מסורת כישלונות החלוצים ובפרט ישראלים שמגיעים מבחוץ למכבי ת"א.

אפילו מלך שערי ישראל בכל הזמנים, אלון מזרחי, לא יכל למסורת הזו. מזרחי, הגיע למכבי ת"א בקול תרועה רמה ועזב אותה אחרי 11 מחזורים עם שער בודד באמתחתו ובטונים צורמים. גם עופר מזרחי, לירון בסיס, שלא להזכיר שמות גדולים כמו מהו קודרו, פרנץ הורבאט, הקדנציה השנייה של אנדז'יי קוביקה ועוד רבים וטובים אחרים (מי אמר אמיל אמבמבה?), שגילו שהמשימה של חלוץ חוד במכבי ת"א פשוט גדולה עליהם.

בנוסף, וקשה להתעלם מכך, על עזרן הודבקה תווית מחיר של 800 אלף דולר. לא פשוט לשחק עם מטען כבד כזה על הגב. המספר הזה, שעבור רבים הוא לא שפוי עבור שחקן ישראלי (כשהמחיר שהוצע עבור עומר גולן נשמע בכלל דמיוני), והוא גם לא אופייני לסכומים שמכבי ת"א השקיעה ברכישות בשנים האחרונות, ילווה את עזרן בכל פס או בעיטת בננה. עזרן יידרש לפרוע שטרות במועדון שזמן עבורו הוא לוקסוס שאינו בנמצא. עזרן יצטרך להסתגל גם לשיטת משחק אחרת ולתפקיד אחר, מרכזי יותר שבו נשענים עליו יותר. העוצמה של אשדוד הייתה בנויה בשנה שעברה על טריו קדמי: הולצמן-שריקי-עזרן, שהם סיוט לכל הגנה וידעו לפרגן האחד לשני. גם התיאום ביניהם היה מצוין. במכבי ת"א אין טריו כזה, כך שעזרן יצטרך לקחת על עצמו יותר, כך שבאופן טבעי הוא הופך לבורג חשוב יותר מזה שהיה באשדוד והוא גם יצטרך ללמוד מהר את החברים שמשחקים לצידו וגם זה לא עניין פשוט.

ואחרי שישקע אבק ההמולה, עזרן יגיע למקום העבודה החדש שלו אצל לונימאנה. אפשר שתגית המחיר והמסורת יכריעו אותו, אבל הוא גם מספיק מוכשר ובעל כישורים להפוך לאליל החדש של אוהדי מכבי ת"א.

אם עזרן ישכיל לפתח את עצמו ולהתקדם במסלול הנכון, לעמוד בלחצים ובתקוות, הרי שמכבי ת"א עוד יכולה לעשות עליו קופה בעתיד ולהראות שהמחיר המרשים ששילמה עליו היה כדאי מבחינה כלכלית, כאשר תמכור אותו במחיר גבוה יותר ותאפשר לעזרן להתחיל מחדש את החלום האירופאי. עד שזה יקרה עזרן יצטרך לשחק טוב ולהרשית הרבה פעמים עבור הצהובים.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק