ניצחון לברזיל מתוך החשיכה

אחרי 2:2 בתום 90 דקות דרמטיות שכללו שער יתרון של ברזיל שנכבש בזמן שעמוד תאורה אחד לא פעל ניצחו הברזילאים 4:5 בדו קרב בעיטות עונשין מ-11 מטר ועלו לגמר הקופה אמריקה

יום רביעי 11 יולי 2007
רועי רובינשטיין
דווקא לאחר משחק רבע הגמר מול צ'ילה היה נראה כי דונגה מאמן נבחרת ברזיל מצא את הגפרור שידליק את הניצוץ בשחקניו. אך הלילה שוב ראינו על המגרש נבחרת ברזיל די כבויה שעלתה לגמר הקופה רק בסיום דרמה מורטת עצבים ודו קרב פנדלים שהסתיים בניצחון צהוב כחול, 4:5 לאחר שקפטן נבחרת אורוגאוי לוגאנו החטיא את הפנדל השישי של נבחרתו.

מחצית ראשונה
תחילת המשחק דווקא הזכירה את התצוגה הברזילאית ממשחק רבע הגמר של הסלוסאו, למרות שההזדמנות הראשונה במשחק נפלה לראשו של בלם אורוגואי אנדריה סקוטי שהחטיא נגיחה נוחה מכדור קרן של רקובה, הייתה זו ברזיל שעלתה ליתרון מוקדם כבר בדקה ה-13. זה קרה כאשר החלוץ הצעיר מינרו קיבל כדור טוב מחוץ לרחבה פרץ פנימה ובעט למרכז השער שם עמד קאריני האורוגואי שהצליח רק להדוף את הכדור לרגליו של המגן מייקון שבעט בקלילות לשער הריק והעלה את ברזיל ליתרון 0:1.

עם חידוש המשחק לאחר השער כבו האורות על עמוד התאורה שעמד בצד הימני של השער האורוגואי והשופט נאלץ להפסיק את המשחק לכרבע שעה עד שהסידרו את הבעיה. ההפסקה דווקא הטיבה עם אורוגואי ששבה למשחק עם חידושו בעיקר בהנגתו של רקובה המצוין שמיד השטלת על המגרש. 

קשרה של אינטר שעלה למגרש עם קרחת חדשה החל להיות השחקן המרכזי בכל ההתקפות של אורוגואי שהחלה לתקוף את שערו של דוני בחמת זעם. בדקה ה-30 רקובה ניסה להבקיע מנקודת הקרן וכמעט הפתיע את דוני שהדף את הכדור למרכז הרחבה. 

עשר דקות אחר כך הגיעה עוד הזדמנות נהדרת לאורוגואי להשוות הפעם בחסות ההגנה הברזילאית שנעלמה באותן דקות. גילברטו סילבה ניסה להרחיק כדור פשוט ממרכז המגרש אך הבעיטה שלו פגעה בגבו של חואן והגיעה לדייגו פורלאן שניצב לבד מול דוני, החלוץ ניסה לכבוש בבעיטה מתוכמת אך השוער הברזילאי הצליח להדוף את הכדור לקרן. הלחץ האורוגואי נמשך ורקובה שוב ניסה את מזלו הפעם מעשרים מטרים אך דוני היה מוכן והדף את הכדור שוב לקרן. 

בזמן שהאורוגואים ניסו לפרוץ את החומה הברזילאית בהתקפה שחקני ברזיל דרשו משופט המשחק כדור עונשין מאחד עשר מטרים בדקה ה-45 לאחר שמייקון קיבל את הכדור מרוביניו במהלך מרהיב של התקפת ברזיל והסיט אותו לוגנר לאב שחדר לרחבה האחרון הופל על ידי סקוטי ללא תגובת השופט שהורה להמשיך במשחק. 

דקה מאוחר יותר הגיע השוויון של אורוגואי כאשר דוני לא הצליח להתמודד עם עוד כדור קרן נפלא של רקובה הדף אותו ברכות למרכז הרחבה שם חיכה לו דייגו פורלאן שבעט את הכדור בבעיטה שטוחה פנימה והשווה ל-1:1 שלוש דקות בתוך תוספת הזמן.

שש דקות בתוך תוספת הזמן של המחצית הראשונה פורלאן הגיע לעוד הזדמנות ברחבה של דוני כאשר שחקני ברזיל נכשלו בהרחקת כדור חופשי של רקובה שהגיע לפורלאן שבעט חלש לידיו של השוער הברזילאי. ההחטאות של חלוצי אורוגואי עלו להם ביוקר ושש דקות בתוך תוספת הזמן של המחצית הראשונה ג'וליו באפיסטה הצליח לדחוק את הכדור פנימה בכדי לעלות את הברזילאים ליתרון 1:2 לאחר שקיבל את הכדור מבעיטה חופשית של חואן.

עוד לפני המחצית וגנר לאב יכל לעלות את הסלסאו ליתרון של שני שערים אך נכשל בניסיונו לעבור את קאריני שיצא לקראתו במהירות כשזה קיבל כדור אומן מרוביניו בתוך הרחבה.1:2 לברזיל בסיום מחצית ארוכה מהרגיל.

מחצית שנייה
המחצית השנייה החלה בדיוק היכן שהראשונה הסתיימה, הברזילאים ניסו לסיים את העבודה מול אורוגואי שסבלה מחוסר יצירתיות עקב ירידתו לספסל של הכוכב רקובה במחצית. הברזילאים הגיעו למספר מצבים נייחים בעקבות הקשיחות של האורוגואים אך מהם לא יצא דבר. 

נבחרתו של וושינגטון טבארז התנהלה במגרש כעדר ללא רואה ללא רקובה עד לדקה ה-70 בה שבה אורוגואי למשחק בזכות מהלך יצירתי של התקפת הסלסטה. חורחה פוסילה קיבל באגף השמאלי היטל במייקון והגיבה לרחבה, דייגו פורלאן הגיע ראשון לכדור וניסה לבעוט אותו במספרת, הכדור הגיע לאבראו שנותר בלתי מכוסה בעקבות טעות של ג'ילברטו ושלח את הכדור פנימה, 2:2.

עד לסיום ראינו את שתי הנבחרות מנסות למצוא את שער הניצחון אך ללא הועיל, דייגו פולאן ניתקל כל הזמן בהגנה הקשוחה של ברזיל בעוד רוביניו וחבריו להתקפה התקשו למצוא את שערו של קאריני.

דו קרב הפנדלים
רוביניו היה הבועט הראשון של ברזיל ושלח את קאריני לפינה ימנית בעוד הבעיטה שלו הלכה שמאלה, 0:1 לברזיל. הבועט הראשון של אורוגואי, דייגו פורלאן בעט כדור חלש למרכז השער אותו דוני הצליח להדוף עם הרגל. ז'ואן היה הבועט השני של ברזיל וצלח את הבעיטה בכדי לעלות אותה ליתרון מבטיח, 0:2.  אנדרס סקויט הצליח לצמק ל-1:2 לפני שגילברטו סילבה שקיבל צהוב שני בדקה האחרונה של המשחק ולא ישחק בגמר העלה את ברזיל ליתרון 1:3. גונזאלס בעט בדיוק לאותה פינה שמאלית שאליה בעט דילבה וצימק שוב ל-2:3 רגע לפני שלאלבש הצעיר ניגש לבעוט את הבעיטה הרביעית של ברזיל.

הלחץ עשה את שלו ושחקן הצעיר ביותר בסגל הברזילאי הדביק את הכדור לקורה, כריסטיאן רודריגז ניצל את ההחטאה של הברזילאי כבר בבעיטה הבאה והשווה ל-3:3. אחד עם קצת יותר ניסיון מאלבש, דייגו העלה את ברזיל ל-3:4 בבעיטה הבאה לפני שאבארו שכאמור כבש את השוויון של אורוגואי ניגש לבעוט את הבעיטה החמישית של נבחרתו והקפיץ בקור רוח מדהים מעל לדוני בכדי להשוות ל-4:4.

הבועט הברזילאי הבא פרננדו בעט לקורה השמאלית של קאריני ונדמה היה כי הכל מוכן לניצחון האורוגואי אך פאבלו גרסיה בעט חזק לקורה השנייה של מסגרת השער והותיר לברזילאים קו חיים. ג'ילברטו היה הבועט הבא שדונגה שלח למערכה והוא בעט פנדל מושלם פנימה בכדי להעניק לברזיל יתרון 4:5. קפטן אורוגואי דייגו לוגאנו ניגש לבעוט את הבעיטה הבאה אך דוני הדף את הבעיטה החלשה שלו ורץ לחגוג עם שחקני ברזיל העפלה לגמר. 

תמונות: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק