מקדש הכדורגל האחרון

יוסי בניון שהחל את הקריירה באצטדיון וסרמיל והגיע עד לליברפול לא רק מצטרף לאחד המועדונים הגדולים בעולם, אלא גם ישחק באצטדיון המרגש בתבל. כל מה שרציתם לדעת על ביתו החדש של יוסי, אנפילד

יום רביעי 11 יולי 2007
רועי רובינשטיין

בחדר הגביעים של ליברפול, קבוצתו החדשה של יוסי בניון, מוצגים לראווה שמונה עשר תארי אליפות, חמישה גביעי אירופה ועוד עשרות גביעים מקומיים. אך נדמה כי הפריט היחיד שעוד מוליך פחד ביריבות של הקבוצה ממרזיסייד הינו אותו שלט אדמדם קטן המוצב מעל לכניסת השחקנים למגרש שאומר בפשטות את הכל, "זהו אנפילד".

אותו שלט ניצב למשל מעל ראשו של פרנק רייקארד רק לפני מספר חודשים רגעים ספורים לאחר שקבוצתו ברצלונה איבדה את כתר אלופת אירופה לאצטדיון הישן הזה. " זהו כנראה אחד מאותם לילות אנפילד  הידועים לטובה", בטח חיכך רייקארד בראשו.  אותן לילות שהחלו כתופעה בשנות השבעים המאוחרות של המאה הקודמת וקמו לתחייה בשנים האחרונות תחת שרביטו של רפא בניטז, האיש שהביא את בניון לקבוצה.

הזיכרון שעלה מאותו ערב במארס 2007 מאנפילד אינו דבר של מה בכך, בעידן בו נדמה כי עולם הכדורגל האירופי נשלט לרוב בידי מיליארדרים, אשר העבירו את מאבקי הכוח ביניהם אל כר הדשא, ניצב לו אנפילד כפנינה השמורה היטב לעולם שפעם אוהדי הכדורגל זכו להכיר כל כך מקרוב. השירה המופלאה מיציעיו ,הקרבה הכמעט מושלמת לשחקנים על כר הדשא והקסם שסובב אותו גידל במשך השנים אינספור סיפורים קטנים וגדולים על האצטדיון שנח לצד סטאנלי פארק. 

הוא הוקם לפני כ-127 שנים על ידי ארכיטקט צעיר שהגיע לעיר הפועלים ליברפול מעיירה קטנה בשם ניו רוז השוכנת בצפון אירלנד. לאחר שסיים את בניית האצטדיון העניק לו הארכיטקט את שמו על שם הרחוב בו גדל בילדותו, "סמטת אנפילד". בשמונה השנים הראשונות לקיומו שיחקו באצטדיון שחקני אברטון, נתון שרוב אוהדי ליברפול אוהבים לשכוח במהרה ועד היום הם מתכחשים לעובדה ההיסטורית כי ב-29 בספטמבר 1884 השיגה אברטון את ניצחונה הראשון באצטדיון.  "המיליונרים" עזבו את המגרש בשנת 1892 לאחר שיו"ר הקבוצה נכנס לויכוח חריף עם בעלי האצטדיון ג'ון הולדינג בנוגע לדמי השכירות השנתיים. הולדינג אשר נותר ללא קבוצה אך עם אצטדיון חדיש אשר נבנה בעלויות גבוהות החליט לעשות מעשה והקים קבוצה משלו, מאוחר יותר הקבוצה קיבלה את שמה – ליברפול.

בשנת 1906 לאחר שהבריטים ספגו מהלומה קשה בקרב על גבעת נטאל אשר בדרום אפריקה במלחמת בורה השנייה, החליט הולדינג לקרוא ליציע  הצפוני "הקופ" לזכר מאות הנופלים מאור ליברפול שמצאו את מותם באותו קרב. בשל האירוע והמשמעויות הרבות של שמו יושבי הקופ נחשבים מאז לנאמנים באוהדי הקבוצה ונקראים בידי כולם כ"קופים" על שמו של היציע.  היציע שניצב מול ה"קופ" נקרא בידי רבים כ"רוד סטאנד" ובו בין היתר ישובים תמיד אוהדי הקבוצות האורחת באנפילד. 

בתחילת שנות ה-60 החלו יושבי ה"קופ" לשיר את שירם של גארי ועושי השלום "לעולם לא תצעדי לבד", לפני כל משחק ביתי של הקבוצה. עד מהרה הפך השיר להמנון הקבוצה וכיום למרות שישנן כמה קבוצות אוהדים נוספות באי הבריטי ששרות אותו לפני כל משחק, השיר נחשב לקלאסיקה של אנפילד. מילות השיר אשר מתחברות היטב לאופי הליברפולי אף נחרטו בשנת 1982 על שערי האצטדיון הנקראים על שמו של המנג'ר המצליח ביותר בהיסטורית המועדון ביל שאנקלי .

אותו שאנקלי האו זה שתחת חסותו קמה אגדת ה-Boot room, אשר היה חדר צדדי בו מאמנים הקבוצה והמנג'ר היו מתכננים את מהלך המשחק בכל יום שבת. מדובר היה בסך הכל בחדר ציוד של המועדון אשר הוסב באותן שנים (1970 -1980) לחדר ישיבות קטן. מספים כי לאחר משחקים מאמני הקבוצה האורחת היו מוזמנים אף הם לכוס בירה בחדר הקטנטן וכי לא היה סוד  על חיי הכדורגלים באותם ימים שלא היה עובר בחדר שיצר שאנקלי. החדר שימש כבית ספר למאמני העתיד של הקבוצה ולפי דיווחים היה ניתן לראות בו לרוב ויכוחים סוערים על המשחק נפלא "שלא יו מביישים אף אוד כדורגל ממוצא" כפי שהגדיר זאת אחד המנג'רים שביקרו בו בתחילת שנות השבעים.

עם כל הכבוד לחדרים הצדדים של האצטדיון ליבו עדיין נמצא עמוק בתוך היציעים. "בשנת 1943 אבי החורג לקח אותי בפעם הראשונה לאנפילד" מספר ארן לאם, אוהד ליברפול זה יותר מיובל. "את האמת אני מתבייש, אך זה הזיכרון היחיד שלי מאותו משחק, מהמשחק עצמו אני זוכר די מעט, התמקדי בפני האנשים, יושבי ה"קופ"  נראו לי כה מתוחים ובבת אחת עם כיבוש השער, רגליהם שעד אז היו נראות כה כבדות ריחפו באוויר רק בכדי ליפול שוב אל הבטון המוצק ולתת לי את תחושת הבטן שאליה אתמכר במשך השנים".

במהלך השנים אצטדיון אנפילד שינה את פרצופו רק פעמיים, כאשר בשנת 1973 נבנה מחדש היציע מרכזי ולקראת עונת 92/93 בה הוכנסו תקנות הישיבה בכל האצטדיונים בבריטניה בעקבות אסון הילסבורו בו מצאו 98 אוהדי ליברפול את מותם, שופץ האצטדיון.

כולנו  תקווה כי בניון יצליח גם הוא בדרכו שלו להרעיד  משהו בין קירות היכל התהילה הזה. יוסי מקבל הבוקר את המפתחות למה שכבר כונה על ידי עשרות שחקנים כמקדש האחרון של עולם הכדורגל. בעולם בו הכסף שולט בכל, לילד מדימונה יש הזדמנות פז לככב באחד המקומות שכבר מזמן הפכו לאגדה.

"זהו אנפילד" אומר השלט הכי מפורסם בעולם הספורט. השאלה היחידה שנותרה עבור בניון היא האם הוא גם יהפוך לבית חם עבורו? 

לצפייה באוהדי ליברפול לחצו על הקישור ליוטיוב:
http://www.youtube.com/watch?v=FHKtuzD4Odk&mode=related&search=

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק