אז מה שלום אבא

קיץ קשה עובר על 'הבנים של'. עומר ניסה לברוח מהקבוצה שאביו ויקי פרץ הוא עוזר מאמן בה, גיא שמיר שוקל לפרוש ואורי אוזן שוחרר מהקבוצה שהיתה גם של מאיר אוזן. אז עד כמה קשה לשחק כשכולם מדברים על אבא?

יום חמישי 12 יולי 2007
הדס גרינברג

כשאורי אוזן חזר בעונה שעברה למכבי נתניה, היו לא מעט אוהדים שלקחו את זה קשה. בכלל, אוזן שהגיע בשיאו עד לנבחרת ישראל, תמיד היה צריך להסביר שהוא הגיע לעמדת מפתח אצל היהלומים לא רק בזכות העובדה שאביו, מאיר אוזן, נחשב לאח מאנשי העסקים המצליחים באזור השרון ושהחזיק באותה תקופה גם חלק נכבד ממניות הקבוצה.

אוזן תמיד נחשב בעיני האוהדים למישהו קצת שונה. העדיף לימודים  על בילויים, הסתדר עם דירה ורכב בגיל מוקדם. הוא לא היה מאלה שצמחו משכונות המצוקה בעיר.

העזיבה שלו למכבי חיפה עם ירידתה של נתניה לליגה השנייה סימנה אותו כנראה לנצח והחזרה דווקא בתקופת הכסף של יאמר רק הרגיזה עוד יותר את היושבים היציעים. לפני שבוע וחצי הוא מצא עצמו לובש את הירוק את הפועל כפר סבא.

אורי אוזן הוא לא השחקן היחיד בישראל שהיה צריך לעבוד קשה כדי להסביר שאין הרבה קשר בין העובדה שנולד למשפחה מסודרת לכך שמצא מקום בהרכב. גיא שמיר הודה לפני שנה בראיון ל-TELESPORT כי העובדה שהוא הבן של המולטי מיליונר מאיר לא תמיד עזרה לו. אמנם, מאיר שמיר דאג לעזור כספית גם להפועל פתח תקוה וגם למכבי תל אביב כשגיא שיחק בהן, אבל גיא התעקש שהוא יכל להצליח גם בזכות עצמו. 

תמיר כהן הגיע לנבחרת ישראל לא רק בזכות אביו, שחקן העבר אבי כהן וגם עידן שום שיחק בקבוצות שאבא יצחק לא אימן בהן, אבל לכל בר דעת ברור שהקשר המשפחתי אולי הזיק מעט, אבל גם הועיל.

המאמן לופא קדוש מסביר: "לפעמים יותר מציק לשחקן שאביו חלק מהמערכת או לחילופין מוכר. זה בא לידי ביטוי בכך שהמאמן שם עליו עין יותר. היו מקרים כמו עם גיא שמיר שלטעמי אביו של השחקן לא הטיב עימו אלא להיפך. הוא יכל לקדם אותו ולהחליט אפילו למאמן אם גיא ישותף או לא. מה יצא? גיא לא התקדם מספיק. לטעמי מי שהפסיד  מזה היה רק גיא".

אורי אוזן מסכים ש"תמיד היו ויהיו דיבורים במקרה של קירבה משפחתית של שתי דמויות מעולם הספורט. במקרה של אבא שהיה שחקן בעבר ובן שחקן בהווה אני בטוח שנעשית כל הזמן השוואה לראות מי יותר טוב - האבא או הבן. האם הבן מצליח להיכנס לנעליו של אביו ואם לא אז אוטומטית מגיעה הביקורת. לגבי המקרה שלי, המצב שונה. עד היום יש ליחשושים שהתקדמתי רק בזכות אבא שלי. לטעמי הכל מקנאה וצרות עין. לא אשכח שאשר אלון אמר לי בזמנו שבגלל אבא שלך יהיה לך יותר קשה וחובת ההוכחה מוטלת עליך" .

אוזן מוסיף ואומר "עוד בתקופה שעליתי לבוגרים היו באים אלי בטענות שאני שם בזכות אבא שלי. בסיכומו של עניין, אצל שחקנים שההורים שלהם קרובים לצלחת חובת ההוכחה יותר גדולה, כי תמיד אנשים יסתכלו בעין אחרת. למרות זאת, הכל זמני. מי ששורד לטווח הארוך זה מי שבאמת הוכיח את עצמו בזכות עצמו ומשתיק את כולם"

למרות הדברים של אוזן קשה להתעלם מהעובדה שאין בישראל אף 'בן של' שהוא מצליחן באמת בתחום הכדורגל. למעשה, מאז ימי מושיק שוויצר (הבן של המאמן הדגול דוביד ז"ל) וגיורא שפיגל (הבן של שחקן וועוזר מאמן נבחרת ישראל אליעזר שפיגל) אין בכדורגל הישראלי אף 'בן של' שמצליח באמת.

אייל לחמן  טוען שהכל גם עניין של יחסי ציבור והחלטה. לחמן: "ישנו דבר אחד שמאוד מאפיין בנים של שחקנים או בנים של דמויות מוכרת מעולם הספורט והוא  שאם האבא היה דומיננטי בחברה ומוכר, הבן יהיה הרבה יותר שקט ומופנם. הבן גדל בצילו של הפירסום והחשיפה וכתוצאה מכך הבנים נהיים יותר מופנמים וסולידיים. בנוסף, בכל זאת "בן של" תמיד יזכה לעין בוחנת יותר גדולה מכל מי שסביבו". 

קדוש מבקש להדגיש ש"זה לא בריא שיש אבא ושחקן באותה הקבוצה או בכלל קשר בכדורגל בין אבא ובן. התחושה היא שאם קורה משהו לשחקן אז מחליקים איתו יותר ועושים לו הנחות. מי רוצה להתעסק עם הבן של".

צילומים: האתר הרשמי של מכבי ת"א, TELESPORT

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק