כוכב נולד...ונופל

בערב אחד הפך מאור בוזגלו לשם שמתגלגל באופן חופשי על לשון אוהדי הכדורגל בישראל. אך הרעש סביבו דווקא החזיר אותנו לארבעה כוכבים שהיו אמורים לשלוט היום בכדורגל העולמי ונעלמו

יום שני 08 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין

בארץ ה"כוכב נולד של ישראל 2007" מאור בוזגלו סומן כדבר הגדול הבא, כולנו תקווה כי ביום מן הימים אוהדי ליברפול ששרים כעת  שירי הלל ליוסי בניון  ישנו מעט את הרפרטואר עבור  ישראלי אחר, אך לעת עתה תסלחו לנו שאנו כאן ב-TELESPORT לא הצטרפנו למקהלת התקשורת ששרה שירי הלל לנער הצעיר 

זה לא שלא התפלאנו מיכולתו של בוזגלו, אך מהר מאד הבנו כי סנונית אחת, בוודאי בשמי ספטמבר, לא מבשרת על בוא האביב. רגע אחרי שכולם הכתירו להם את הכוכב החדש חזרנו אחורה לבדוק מה קרה לשלושה שחקנים שנחשבו לכוכבים נולדים והיו אמורים לשלוט בכדורגל העולמי.

דנילסון דה אוליברה – הכי מוכשר, הכי יקר, הכי אנוכי

סוף שנות התשעים היו בהרבה מאד מובנים אלו שעיצۑו את פניו של הכדורגל העולמי בימינו.  סכומי עתק שולמו לשחקנים בכל רחבי העולם רק בכדי שישחקן  בקבוצה זו או אחרת ודי בכך שנזכיר כי באותן שנים החלה תקופת הגלאקטיקוס  במדריד בכדי להסביר את האווירה בשוק השחקנים העולמי.

אולי זו הייתה רוח ߔתקופה או שמא הכישרון הטהור שנמצא ברגליו אך בבוקר אחד הדהימה ריאל בטיס הצנועה את עולם הכדורגל כשהכריזה שדנילסון שחקן הקישור של נבחרת ברזיל ששנה קודם לכן זכתה בקופה אמריקה, ישחק בשורותיה בעשר העונות הבאות. השחקן שהיה רק בן 21 בשעתו הגיע לסביליה מסאו פאולו הברזילאית בסכום שיא של  40.5 מיליון דולר ובין לילה  הפך לשחקן היקר בעולם.

נדמה כי הדבר שהכי בלט בכישורי המשחק  של דנילסון היה זה שהכשיל אותו, השליטה הנפלאה שלו בכדור שלרבים מזכירה את זו של כריסטיאנו רונאלדו הפכה אותו לשחקן ששווה ߜקנות בשבילו כרטיס. לצערו, בריאל בטיס הבינו מהר מאד כי הכישרון איך נאמר עלה לו לראש. שחקנים, מאמנים ואף אוהדים החלו לקרוא לו "האנוכי" החל מהעונה השנייה שלו בקבוצה, כינוי שהודבק לו ביושר לאחר שלא ידע פעם אחר פעם למסור את הכדור בזמן.

הקשיי۝ החברתיים שלו הובילו לכך שבמהלך עונת 99/00 הושאל השחקן לפלמנגו הברזילאית לעונה אחת. שובו ל"מנואל רוז" של בטיס עונה מאוחר יותר לא הביאה עימה בשורות של שיתוף פעולה עם יתר השחקנים.  מעמדו של האקס כוכב הלך והתערער.


בתחילת עונת 2İ05/6 דנילסון עבר לבורדו,ולאחר מכן שם פעמיו למזרח התיכון לקבוצת אל – נאסר הסעודית אחד. לאחר  19 הופעות בלבד  ביקש דנילסון  מראשיה לעזוב בטענה כי אורך חייו שונה מאד מזה הנהוג  בסעודיה, כמו רבים לפניו התחנה הבאה שלו הייתה דאלאסĠמה-MLS שם תוכלו למצוא אותו כיום, הרחק מאור הזרקורים שפעם כוונו אליו.

פייר ואן – הוידונק – המפציץ ההולנדי שנשכח 

שנתיים לפני שרוד ואן ניסטלרוי עלה לכותרות בהולנד', מדינת האורנג' חשבה שגילתה את חלוץ העתәד של הנבחרת בקבוצת רוזנדאל הקטנה, שם כיכב חלוץ גבה קומה העונה לשם פייר ואן – הוידונק. 33 שערים בשתי העונות הראשונות שלו כשחקן כדורגל מקצועני הובילו לכך שנאק ברדה קבוצת נעוריו ששחררה אותו בגיל 18 משורותיה  פתחה את ארנקה ושילמה כסף טוב עבור החלוץĠששיחק בארבע העונות הבאות עבורה.

החזרה למועדון נעוריו והידיעה כי כאן יוכל להוכיח למאמניו משכבר הימים כי טעו לגביו הולידו בואן הוידונק תשוקה אף יותר גדולה לשערים. ליתר דיוק הוא הוכיח להם ב-81 מקרים שונים ב-115 הופעות בקבוצה עד כמה הם טעו. היכולות שלȠואן הוידונק לא נעלמו מעיני המאמן הלאומי שאף הזמין אותו לנבחרת הלאומית. ואן הוידונק שהתרגש מההזמנה בוודאי היה נפעם כאשר מספר שבועות מאוחר יותר כשבינואר 1995 עבר לסלטיק הסקוטית העברה שקירבה אותו לדעתו דאז לכסף הגדול של הפרימיירליג.

השנתיים וחצי שהעביר בבירת סקוטלנד נחשבות בעיני רבים מאוהדי סלטיק  שהפכו אותו לאחד מחביבם, לתחילת השנים הטובות של סוף המילניום. במו רגליו הוא העניק לקבוצה את הגביע המקומי מספר חודשים לאחר הגעתו  כשכבש את שער הניצחון בגמר המקומי אך ויכוח כספי שפרץ בינו לבין הנשיא ש۠תיים אחר כך הובילו לכך שואן הוידונק  עזב את הקבוצה במהלך עונת 96/97  לנוטינהאם פוריסט כשהוא טוען: "7,000 ליש"ט לשבוע הם הציעו לי, מה זה משכורת לנווד? אני חלוץ נבחרת הולנד".

בשנתיים שלו בנוטינגהאם פורסט ואן הוידונק היה שותף לירידה של הקבוצה לליגה השלישית ולעלייתה המחודשת לליגה השנייה. הוא כבש 36 פעמים עבור פוריסט ולמרות שהיה מוזמן קבוע לסגל הנבחרת ההולנדית בראשות חוס הידינק מעולם לא הצליח לפרוץ לסגלים של הקבוצות הבכירות באירופה.  בסוף שנות התשעים שב

תגובות

טלספורט בפייסבוק