שנאה, שנאה ועוד פעם שנאה

ברזיל וארגנטינה יפגשו בגמר הקופה אמריקה לעוד משחק של מתח ושנאה חסרת גבולות. גם המפגש ה-89 במספר צפוי להיות מתוח ועצבני. הכל על ההיסטוריה האלימה של שתי מעצמות הכדורגל

יום ראשון 15 יולי 2007
רועי רובינשטיין

הדעה הרווחת הינה כי אם תשים מאה אוהדי כדורגל מכל מקום בעולם בחדר אחד ותקרין בפניהם משחק בין ארגנטינה לברזיל אף אחד מהם לא יישאר אדיש למשהו שקורה על המסך. אולי זו העובדה שיש שם כל כך הרבה רגש או היצירתיות השופעת מרגליהם של כל כך הרבה שחקנים במהלך השנים, הם אלו שלא נותנים לנו את אפשרות אחרת מלבד לבחור צד במאבק האינסופי בין שתי מדינות רחוקות מכאן שהקשר היחיד בינם לבין האדם הקטן בעולם המערבי הינו טיול אחרי צבא או חלום בהקיץ על הקרנבל בריו.

 אז רגע לפני שאתם מתרווחים על הספה הלילה ומושיטים יד לעבר הגרעינים, שנייה לפני שאתם טומנים בליבכם את האהבה לברזיל או ארגנטינה, החלטנו להציג בפניכם את שורשיי הסכסוך, אנחנו קוראים לזה קלאסיקו נולד.

88 מפגשים רשמיים בין השתיים נרשמו עד היום בלילה ולמרות ששתי ההתאחדויות שהיו מעורבות בלא מעט שערוריות במשך השנים הן אלו שהגישו את הרשמים הראשונים של ניצחונות והפסדים במשחקים בין השתיים. הספירה האחרונה מראה נתונים שמקובלים כבר על שני הצדדים: 34 ניצחונות לברזיל, 33 לארגנטינה ועוד 21 משחקים שהסתיימו לפני שמישהי ניצחה. אבל בדרום אמריקה הסטטיסטיקה נבלעת כאמור בתוך הרגש.

 המשחק הראשון ששוחק ביניהן ב-1914 היה משחק ידידותי רגיל, אך היה זה משחק ידידותי נוסף שנערך שש שנים מאוחר יותר  אשר סיפק את הניצוץ הראשון לשנאה הספורטיבית בין שתי המדינות. כבכל שנאה ספורטיבית אמיתית הניצוץ כלל לא הוצת על המגרש.

 מאמר גזעני של אחד מעיתוני ארגנטינה בוקר אותו משחק ידידות קרא לשחקניה שחומי העור של היריבה "מאקיאטוס" בתרגום חופשי "קופים קטנים", הכוונה הייתה ברורה והתייחסה בצורה בוטה לגוון עור גופם של חלק משחקני ברזיל. כתגובה לכתבה, שלושת שחקניה שחומי העור של הנבחרת לא עלו לשחק באותו ערב . אז ב-1920, בעולם ללא מחליפים ותקציבי ענק הדבר גרם לכך שהברזילאים עלו למשחק עם שמונה שחקנים בלבד, לא צריך להיות גאון בכדי לנחש שארגנטינה ניצחה 1:3.

שלום בית הושג בין שתי היריבות מספר חודשים אחר כך, אולם כולם ידעו שההערה הגזענית הזו תהפוך לאקדח שירה בכל אחד מהמפגשים הבאים שלהם בעתיד. זה קרה 17 שנים אחר כך כשבמהלך משחקי הקופה אמריקה של 1937 דווח בעיתונות על מריבות בין שחקני שתי הנבחרות מחוץ למגרש וקריאות "קופים קטנים" מצד אוהדי ארגנטינה במשחקיה. שתי הנבחרות נפגשו לגמר מתוח מאד בבונוס איירס ולאחר תשעים דקות מאופקות ומאופסות הגיעה שערורייה בהארכה. שופט המשחק אישר שני שערים שהארגנטינאים כבשו ממצבים לא חוקיים לפי הברזילאים שהחליטו לנטוש את המגרש עוד בטרם השריקה לסיום. רגע לאחר שיצאו מחדר ההלבשה כבר קיבל  המשחק את כינויו בברזיל. "משחק הבושה". כך מכנים הברזילאים את מה שקרה באותו לילה, כמובן שבמבט מושפל.

המראות ממשחק הבושה שבו על עצמם שנתיים אחר כך כאשר במהלך משחק ידידות בין השתיים בברזיל. הפעם היו אלו שחקני ארגנטינה שהחליטו לרדת מכר הדשא במצב של 2:2 לאחר ששופט המשחק הרחיק את הקשר ארקדיו לופז לאחר שהאחרון קילל אותו. המהומה הגדולה שהחלה על כר הדשא כללה שוטרים מקומיים שהגיעו בכדי להוריד את לופז לחדר ההלבשה וכאמור נטישת הנבחרת האורחת והבקעה מהירה של שער ניצחון ברזילאי שסיימה את הפיאסקו בניצחון 2:3.

אם בשנות השלושים המשחקים בין השתיים גלשו לאלימות מילולית, באמצע שנות הארבעים של המאה הקודמת הפכו משחקיהם לברוטאליים ביותר. ב-1945 במהלך ניצחון הסלסאו 2:6 מול ארגנטינה במשחק ידידות לקראת הקופה אמריקה  שבר מגן ברזיל אדמייר מנדז את רגלו של כוכב ארגנטינה באטיגילרו. שחקני ארגנטינה לא נשארו חייבים ומספר חודשים אחר כך כשהשתיים נפגשו בקופה אמריקה החליט פינטו הארגנטינאי לנקום ושבר ז'וזה סלומון את עצם הפיבולה, קרב האגרופים שהתחולל על המגרש מיד אחר כך זכור לרבים הרבה יותר מסלומון עצמו שסיים באותו יום את הקריירה. בעקבות  האירועים הללו לא הסכימו ההתאחדויות של שתי המדינות לקיים משחק האחד נגד השנייה בעשר השנים הבאות...

מאורעות שנות הארבעים אמנם נראים כהיסטוריה רחוקה עבור רבים, אך אל דאגה השתיים יצרו כותרות גם בעת החדשה של המשחק, ויותר ספציפית בשנת 1978 כשטורניר גביע העולם נערך בארגנטינה. באותן שנים היה נהוג לשחק בית חצי גמר וב-1978 השתיים הוגרלו לבית אחד יחד עם פולין ופרו. לאחר שהברזילאים גברו על הפולנים במשחקם האחרון הם יצאו לחגוג בידיעה שרק ניצחון בהפרש שישה שערים של ארגנטינה על פרו ימנע מהם להגיע לגמר מול נבחרת האורנג'. יממה אחר כך ישבו הברזילאים במלונם וראו בטלביזיה כיצד ארגנטינה גוברת על פרו בדיוק בתוצאה הרצויה, 0:6.  במהלך השנים נפוצו שמועות על מכירת המשחק על ידי הפרואנים, שמועות שתמיד הוכחשו בארגנטינה ופרו. כך יצא כי ברזיל הייתה לנבחרת היחידה מאז ומעולם שלא הפסידה במהלך כל משחקיה במונדיאל  שלם ועדיין לא הניפה את התואר.

שתיים עשרה שנים אחר כך במהלך משחק שמינית הגמר ביניהם במונדיאל איטליה 90 גברה ארגנטינה על ברזיל 0:1 משער גאוני של קלאדיו קאניג'ה. חלק משחקני ברזיל שירדו מהמגרש ובראשם הבלם בראנקו דיווחו על סחרחורות במהלך המשחק. רק בשנת 2005 הודה מראדונה, אומן צריכת הסמים הארגנטינאי, שבמהלך המשחק נתנו אנשי הספסל של נבחרתו לשחקני ברזיל בקבוקי שתייה מסוממים שגרמו להם להרגיש ריחוף קל במהלך המשחק.

שש שנים אחר כך, במהלך אולימפיאדת אטלנטה 96 צצה לה הקריאה הגזענית שהחלה את הסכסוך והרימה את ראשה. זה קרה כשכותרת מאמר לקראת משחק גמר טורניר הכדורגל בין ברזיל וניגריה שהתפרסם בארגנטינה קראה בפשטות "נצחו עבורנו את הקופים", בקריצה רחבה לאותו כינוי שזכו הברזילאים בשנת 1920. הכותרת התקבלה בבוז גם בארגנטינה וגם בברזיל אך הזוכה הגדולה של אותו יום הייתה ניגריה שזכתה במדליית הזהב.

רגע לפני שגמר הקופה מתחיל בואו נקווה כי הוא יהיה כזה שיכנס להיסטוריית היריבות בין השתיים, אבל הפעם רק בגלל הכדורגל.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק