חלום רחוק. מאוד רחוק

ב-NBA שיחקו כבר שחקנים מלבנון, רומניה, שוויץ ואנגליה. אבל ישראלי עדיין לא הגיע לליגה הטובה בעולם. איך זה קרה? מיטב מאמני ושחקני הכדורסל מסכימים: עוד לא נמצא שחקן ישראלי שהוא גם חרוץ וגם מוכשר.

יום שני 16 יולי 2007
שלמה חסיד

בעונה שעברה רעשה הארץ לקראת חזרתו של יותם הלפרין מהשד יודע איפה. כשהלפרין נחת בישראל לחופשת הקיץ  לא היה עיתונאי שלא הטריח עצמו לנמל התעופה כדי לשמוע האם הלפרין החליט לשחק במכבי תל אביב או ליד טוני פארקר.

אלא שהאמת התבררה מאוחר יותר. הלפרין, כמו גם חברו, ליאור אליהו, נבחרו אי שם בסוף הסיבוב השני בראפט וכשהחלה העונה גם התברר שהלפרין לא ילבש את מדי סיאטל בשנה הקרובה וכנראה גם לא בשנה שלאחריה.

אז עם כל הקשקשת מסביב לכדורסל הישראלי, ההישגים של מכבי, הספינים של הלפרין, הטראראם של ליאור אליהו וזיוף האורגזמות על כספי וכל הג'אז הזה, המציאות היבשה מראה שעדיין לא הצלחנו לשגר נציג  בודד וגלמוד לליגת הכדורסל הטובה בעולם. 

הגרמנים, הספרדים, היוונים, השוויצרים, האנגלים ואפילו הלבנונים שלחו שגריר לארצו של הדוד סם. ואנחנו? כל קיץ נוסעים הליאור-אליהואים השונים לליגת הקיץ וכוכבינו זוכים לכותרות באתרים על כמה קלע הטלאנט, מה אומרים עליו הפרשנים, פה ושם תגובה  של איזה סגן נשיא של קבוצת אן.בי.איי שכביכול נורא מתלהב מהשחקן וחזרה הביתה לספסל של מכבי.

אבי הלפרין, אביו  של יותם, שליווה אותו לאורך שנים מנסה להרגיע: "אני מאמין שכשיגיע הזמן ויהיו אנשים מתאימים הם יבחרו. לא אגיד משהו בעד או נגד. כל השחקנים המוזכרים בעניין של האן.בי.איי יכולים להגיע לשם וכולם גם לא יכולים. מי שמגיע לו וראוי יהיה שם. כשיהיה מישהו מתאים בסיטואציה המתאימה הוא יבחר. יהיה בסדר, קצת סבלנות. בטח יגיעו אנשים טובים לשם".

האמת שהלפרין לא היה ממש קרוב לשחק באמריקה, אבל היו כבר שניים שכמעט עשו את זה. מיקי ברקוביץ' כבר היה על סף חתימה בוושינגטון לפני 30 שנה, אבל מכבי תל אביב לא שחררה את הכוכב. עודד קטש  חתם בניו יורק ניקס, אבל שביתת שחקנים הובילה אותו ליד אליהו.

אז איך זה קרה לנו?  צביקה שרף, מאמן הנבחרת ומנג'ר מכבי מנסה להסביר: "הכדורסלן הישראלי לא עובד מספיק קשה. עד שזה לא ישתנה, לא נהיה באן.בי.איי. הכדורסלן הישראלי חושב שזה יילך לו בקלות ובכך הוא שונה מעמיתו האירופאי. זה לא מעכשיו  ועובדה שאנחנו לא באן.בי.איי. הכול מתחיל ונגמר בעבודה קשה ואם נשפר את זה,  אנחנו כן נגיע לשם כי אין שום סיבה אחרת שמונעת מאיתנו הופעה באן.בי.איי".

עודד קטש, מאמן מכבי, שכאמור בעצמו כמעט הגיע לאן.בי.איי:  "אני חושב שהיו הרבה שנים שלכולם היה קשה להגיע מאירופה לאן.בי.איי, אבל מאז שאירופה עשו התאמות לעשרים וארבע שניות והאמריקאים יצאו קצת מהקיבעון שלהם,  יש הרבה שחקנים אירופאים שפעם לא היה להם סיכוי שיחשבו עליהם באן.בי.איי והיום הם שם. אני חושב שזה רק עניין של זמן עד שגם אנחנו נהיה שם. יש לנו יותר משחקן ישראלי אחד שיכולים לשחק באן.בי.איי וברמות הגבוהות. אני בטוח שזה עוד יקרה, אז קצת סבלנות".

מיקי ברקוביץ' דווקא יותר פסימי :  "עוד לא הגיע הכישרון שהשקיע מספיק כדי להיכנס לאן.בי.איי וזה חבל,  כי אם אנחנו מסתכלים מסביבנו על המדינות שהיו מאחורינו והיום הן מקדימות אותנו, כמו יוון, טורקיה וספרד.  אז אנחנו בפיגור מבחינת יכולת השחקנים, למרות שלדעתי יכול להיות שליאור אליהו יכול להגיע לשם ועומרי כספי יכול להיות שם בעוד שנתיים שלוש".

להבדיל מהשחקנים שהוזכרו יש כמה שחקנים שאפילו לא ניסו כוחם להגיע לאמריקה, למרות שהכישרון נטף מהם. בעבר הוזכרו למשל מאיר טפירו וגיל מוסינזון כמי שעשויים היו להגיע לליגה הטובה בעולם. כיום נראה שרק לאליהו וכספי יש עוד סיכוי. אורן עמיאל, עוזרו של קטש במכבי, ומי שאימן בשנה שעברה את ליאור אליהו והשנה את עומרי כספי:  "בעבר היה יותר קשה, אבל שפר ונדב הנפלד כמעט הגיעו. היה להם שיקול אם ללכת למחנות ובינתיים להפסיד חוזים בארץ. צריך שכמה פרמטרים יתחברו אצל שחקן בשביל להיות באן.בי.איי, אבל בשנים האחרונות קצת יותר קל להגיע לאן.בי.איי. לדעתי גם ליאור וגם כספי יהיו באן.בי.איי אם הם יתמידו בעבודה קשה. זה תלוי בהם, כי עד היום לא היה מספיק מוסר עבודה, כישרון והתמדה לשחקן הישראלי. לכל אחד היה את היתרונות שלו אבל לא היו כל היתרונות אצל אותו בנאדם. האן.בי.איי זה כבר לא אישיו כמו פעם וזה יקרה לנו, אז סבלנות".

אמיר מוכתרי, שותפו של קטש לעסקים וחברו הטוב, היה בעצמו כדורסלן מוכשר פעם: "עודד היה ראוי לאן.בי.איי אבל הוא לא הגיע בגלל השביתה. מכבי פחדה להפסיד שני משחקים רצוף בליגה, ההנהלה היתה בלחץ והכריחה אותו לבוא לארץ, אחרת הדברים היום היו נראים אחרת והיה לנו שחקן באן.בי.איי. לא ראיתי אחרי עודד שחקן שראוי להיות שם, וחבל".

מאמן הפועל ירושלים, דן שמיר, הידוע בתור מומחה לענייני אן.בי.איי': "יש לנו כבר כמה שחקנים שנבחרו בסיבוב שני, ועכשיו כל מה שנשאר שתהיה הסיטואציה הנכונה שהקבוצות יבחרו את השחקנים שלנו בסיבוב הראשון וזה יכול לקרות. אנחנו מאוד קרובים לזה, זה לא בשמים.  יש הרבה שחקנים באן.בי.איי שהם פחות טובים מהשחקנים שנבחרו אצלנו בסיבוב השני וגם זה יקרה. זה לא קשור לפוליטיקות או לסוכנים אלא רק להחלטות של קבוצות והיום שהם ייקחו ישראלי הוא בהחלט לא רחוק".

אלעד חסין, עוזרו של פיני גרשון באולימפיאקוס בשנה שעברה: "זה הרבה גורמים שלא השתלבו יחדיו, עניין של נתונים פיזיים ואתלטים, עבודה נכונה בגיל מאוד צעיר, וגם של כשרונות. צריך לזכור שאנחנו מדינה מאוד קטנה. אבל בטוח נגיע ואני חושב שזה יהיה עומרי כספי".

הלוואי.


                     מי כמעט שיחק ב-NBA
 

 שחקן כמעט ושיחק ב.. איך היה
 קרוב
   
למה
 נשאר
 העתיד
 מיקי ברקוביץ'  וושינגטון הגיע לסיכום עקרוני             מכבי ת"א לא שחררה   פרש מכדורסל
 דורון שפר  לוס אנג'לס קליפרס  נבחר  בסיבוב השני בדראפט  לא הרשים במחנה הקיץ     פרש מכדורסל מסיבות רוחניות             
 עודד קטש ניו יורק ניקס  חתם על חוזה לא רשמי  שביתת שחקנים  פרש עקב פציעה
 יותם הלפרין  סיאטל סופרסוניקס  נבחר בסיבוב השני בדראפט  לא הרשים במחנה קיץ ינסה לצאת למחנה בעונה הבאה
 ליאור אליהו  יוסטון רוקטס  נבחר בסיבוב השני בדראפט לא הרשים במחנה הקיץ  אולי ירשים יותר בעונה הבאה


צילומים: maccabifans, יותם רונן

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק