כוכב או סופרסטאר

ימים יגידו אם דיוויד בקהאם יצליח להרים את הכדורגל האמריקני לגבהים חדשים, אך החתמתו על ידי הגלאקסי באישור מנהלת ה-MLS מנציחה את היסודות שעליהם בנוי הספורט האמריקני העכשווי

יום שלישי 24 יולי 2007
רועי רובינשטיין

הדקה ה-78 שלשום באצטדיון "הום דיפו" בלוס אנג'לס, דיוויד בקהאם מחייך בעמדת החילופים ורגע אחרי זה עושה את צעדיו הראשונים על הדשא האמריקני. הקהל מנתק את רגליו מבטון היציע, כוכבי הוליווד שנערמו במרכז יציע המכובדים מרשים לעצמם למחוא כפיים בהתלהבות אינסופית. סלחו לי שאינני מתלהב, באמת סליחה.

 "למרות שלא הרשים בשתיים עשרה הדקות בהן שיחק, זה היה לילה בלתי נשכח עבור הכדורגל.באמריקה",  מאוחר יותר בערב דיווח סטיב דיוויס באתר ה-ESPN. לאור מילותיו של דיוויס שטען באותה כתבה כי הכדורגל האמריקני יצעד רק לכיוון אחד קדימה מעתה והלך קשה שלא לשאול את השאלה המתבקשת:  דיוויד בקהאם? כוכב אחד בשמי אמריקה יציל את הענף?

נתחיל בעובדה הפשוטה, דיוויד בקהאם הובא לארה"ב בשביל דבר אחד, להעיר ענף רדום במעצמה הגדולה בעולם, איש מראשי הליגה לא חושב שהוא יביא צופים מבחוץ למסכים, אך מישהו חייב להעיר את הקהל האמריקני הדומם בחודשי הקיץ.  בהגעתו של בקהאם ל-MLS הצליח האנגלי להרוס יסוד אחד שעליו בנוי הספורט האמריקני שהוא החתירה לשוויוניות מוחלטת בין קבוצות הליגה ומנגד להנציח יסוד אחר, יסוד הכוכבים. כשנודע בתחילת ינואר כי בקהאם קיבל הצעה יותר מנדיבה מגלאקסי, כולם דיברו על כך שהליגה עצמה תממן חלק משכרו המוערך בכ-50 מיליון דולר לחמש שנים. האמריקנים שנצמדו לחוק תקרת השכר במשך 11 השנים הראשונות של היווסדה של הליגה הקימו את "חוק בקהאם" בכדי לעורר את עניין הציבור בענף ספורט שעד הגעתם של הבקהאמים זכה לחוסר הצלחה משווע. כך גילינו כי באמריקה הקפיטליסטית גם חוקי יסוד של ליגה אפשר  לשנות עבור הירוקים שיבואו.

250 מיליון דולר בסך הכל יוציאו האמריקנים בכדי לראות את מספר 23 של העידן החדש רץ על המגרשים שלהם בחודשי הקיץ ואת אשתו המדהימה ויקטוריה מבלה עימו במסיבות. הם יוציאו את הסכום הזה על שחקן אחד כי השיטה האמריקנית אומרת להם לעשות כך. הם עשו זאת כי הם הביטו אל עבר ההיסטוריה. 

מאז שהספורט האמריקני עלה לגדולתו היו בו כוכבים, תחילה היה זה בייב רות' שניצב מול כל ליגת הבייסבול בשנות ה-20 של המאה הקודמת, אחר כך בא גדול שחקני הכדורסל מייקל ג'ורדן והאחרון לברון ג'יימס. לשלושתם כמו לרבים וטובים כמותם יש מחנה משותף אחד - הם סופרסטארים כמו שהאמריקנים אוהבים אותם.

השיטה שבגללה שלושתם עלו לגדולה היא זו הטמונה כה עמוק ברוח הספורט מעבר לים, זו הטוענת שהסופרסטאר, יציל אותך ביום גשום. האמריקני הטיפוסי של היום יעדיף לראות את מלחמתו של הכוכב מול מלחמתה של הקבוצה. ראינו את זה בהשתהות אחר כל צעד של אמסטרונג לפני שנים בטור דה פראנס ובהתמקדות התקשורתית בלברון בגמר הפלייאוף על אף שמולו ניצבה קבוצה ששיחקה את  הכדורסל הכי מבריק שראו ב-NBA מאז ימי שיקגו העליזים.

ועכשיו ראשי ה-MLS החליטו כי דיוויד בקהאם, הפנים הכי מוכרות בכדורגל העולמי, יעשה את זה גם לכדורגל שלהם. והשאלה היא שוב:  האם כדאי היה לשים את כל כספם בשק אחד? אילו היו מתנתקים שנייה מהחלום האמריקני הדוגל בכוכבים אולי היו מצליחים להביא ב-250 מיליון הדולרים הללו עשרות שחקנים מהשורה הראשונה באירופה. לא כוכבים של ממש חלילה, אך בכל זאת כאלו שמצמידים לגופם חולצות של מועדוני פאר ביבשת.

 תארו לכם איך הייתה נראת הליגה אילו עשרה שחקנים אירופאים בכירים, בעלי הרבה פחות אטרקציות מחוץ למגרש היו מגיעים לארה"ב הקיץ ומתפזרים בין קבוצות הליגה. האם מהלך כזה לא היה יותר בריא עבור הספורט שמבקש לידה מחדש בארה"ב. כך יכלו כל קבוצות הליגה להנות מהשלל ובנוסף בכולן הרמה הייתה עולה במעט.

במצב שנוצר, לאחר שההד התקשורתי של המעבר לארה"ב יכול להיות שחייו של בקהאם וראשי הליגה יהפכו לגיהנום. כמו במקרה העבר שחקני היריבה יתרכזו רק בו והתקשורת המקומית שניזונה כבר שנים על גבם של סיפורי הסופרטסטארים תהפוך כל משחק בין הגלאקסי לקבוצה אחרת במאבקו שלו.

 השאלה היא האם בקהאם אחד, בגיל 32 אולי זקן מידי בכדי להתמודד עם ליגה שלמה ולהגשים מחדש עבור האמריקנים את החלום האמריקני?

ימים יגידו.

צילומים: רויטרס

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק