הגיע זמן הצרכנים

אולי זה תמים לחשוב, שלמי שמפעיל ערוץ ספורט יהיו גם שיקולים שאינם כלכליים, אבל הגיע הזמן להבין שאם חברות הענק לא מתחשבות בנו, הגיע הזמן שאנו הצרכנים נעשה מעשה ונמרוד. שרי אהרוני מכריזה מלחמה

יום שלישי 24 יולי 2007
שרי אהרוני

כמו ברשתות השיווק הגדולות, המניחות את המוצרים הקורצים לילדים במדפים הנמוכים, כדי שאלה יוכלו להושיט את היד ולחייב את הוריהם ברכישות לא הכרחיות, כך החליטו חברות הכבלים והלוויין לנצל את חולשתם של צופי הטלוויזיה השבויים ביותר – חובבי הספורט – ולסחוט עוד ועוד תשלומים בעבור שידורים אטרקטיביים.

היום אלה אוהדי בית"ר, שזועמים על שידור משחקה של קבוצתם מול פ.צ. קופנהגן בערוצים בתשלום – אבל לכולנו ברור האבסורד, שככל שהשפע גדל, כך אנחנו משלמים יותר, ומקבלים פחות מהשידורים שבאמת אכפת לנו מהם (כי עם כל הכבוד לסייפים, שחקני הסנוקר ויוצרי הסדרות הדוקומנטאריות המשודרות בפעם החמישים – לא בשבילם רכשנו את הערוצים בתשלום).

זה התחיל מפיצול השידורים של ערוץ הספורט לקראת המונדיאל הלפני אחרון, נמשך בתשלום נוסף פר צפייה במשחקי ליגת-העל, אח"כ התווספו לנו ערוצי תוכן נוספים של ערוץ הספורט ושל צ'רלטון (שכמובן נחסמו והוצעו בתשלום ברגע שהתחילו לשדר משחק חשוב) – והיום, חובב ספורט שרוצה להיות מכוסה מבחינת שידורים, צריך להיות מנוי על בערך עשרה ערוצים, ולהתפלל, שאף אחת מהחברות לא תחליט לחסום אותם מעת לעת, תוך דרישה לתשלום נוסף.
נהוג לחשוב, שבישראל אין תרבות של מרד צרכנים, ושאין סיכוי להוביל מאבק נגד ספקי שירותים תאוותניים מדי, אבל יש גזרות שהציבור כבר לא יוכל לעמוד בהן. ברור שאם החברות לא היו משוכנעות, שנתחיל להתקשר בהיסטריה למרכז ההזמנות שלהן, ברגע שיחשיכו לנו את המסך, חמש שניות אחרי שמתחיל משחק מכריע שחשוב לנו לראות – הן לא היו עושות לנו את זה. אבל שימוש מוגזם בטכניקת הסחיטה הזו  הביא אותנו למצב, שבו חובבי ספורט רבים – ולאו דווקא קשי יום – לא יכולים להרשות לעצמם שלא להחרים המוצרים שלהם. גם אם התרגלנו כבר לחזירות ולציניות של ספקי שירותים בארץ, וגם אם למי שאוהב ספורט קשה לוותר על נגישות לכל משחק או אירוע חשוב, יש גבול למה שאדם סביר מוכן לשלם על ספורט בטלוויזיה. 

אולי זה תמים לחשוב, שלמי שמפעיל ערוץ ספורט יהיו גם שיקולים שאינם כלכליים, אבל זו לא בקשה כל-כך מופרכת. אפשר היה לצפות מאנשים שחייהם סובבים סביב ספורט, ושבעצמם לא הפסיקו מעולם להיות אוהדים וחובבי ספורט – שיהיו מעט יותר נדיבים ומעט פחות ציניים מאנשי עסקים המוכרים דברים אחרים. מגיע לחובבי הספורט בישראל, שגם כך, בשם האהבה לתחום, מוציאים על ספורט בטלוויזיה מעל ומעבר לחובבי ספורט ממוצעים במדינות עם לא פחות אטרקציות ספורטיביות, שגם תאגידי הענק וזכייני השידור יחוסו עליהם קצת, ולפחות יתנו להם תמורה הולמת לכספם, בלי לנסות כל הזמן לסחוט מהם עוד.

חוץ מזה, הגיע הזמן, שגם הספורטאים עצמם, שניזונים מאהבת צופי הטלוויזיה, ושחשים על בשרם עד כמה חשיפתם תורמת להישגיהם, יתחילו להקים קול זעקה על שערוריית השידורים בתשלום – לא טיפין טיפין, כפי שהם עושים היום – אלא באופן מאורגן ובאמירות חד-משמעיות. הספורטאים הישראלים חייבים להבין, שכשצופי הטלוויזיה מוכנים לוותר על שידורים שלהם – גם האהדה וההצלחה שלהם נפגעים. זה התחיל באמירות כמו: "מי ששם שקל על משחקי הנבחרת הצעירה באליפות אירופה הוא פראייר!" – וזה לא מסתיים שם.

כך או כך, אם הגורמים המסחריים לא יבינו לבד שהם עברו את הגבול, ואם הספורטאים לא יתייצבו לצד אוהדיהם, בסופו של דבר, הצרכנים הישראלים – מרצון או מכורח – יפסיקו לקחת חלק במשחק הזה, ויוותרו על שירותיהם, גם במחיר וויתור על משחקים ואירועים שהם משתוקקים לראות. אולי רק כך, נלמד אנחנו, הצרכנים, למרוד, וספקי השידורים הספורטיביים ילמדו מה כוחו של מרד צרכנים.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק