בטיפול. גרסת חדר ההלבשה

העונה שעברה הייתה משופעת בכישלונות של קבוצות שכשלו ברגעי האמת. קצת לפני שחוזרים לשחק בעונת 2007/8 יצאנו לבדוק עם הפסיכולוג אבי פירוז האם כדאי היה ללמוד קצת מפרויד ולא רק משום ושליימה

שבת 28 יולי 2007
רועי רובינשטיין

נדמה כי מעל לכל הדהדו בעונת 2006/2007 ארבעה כישלונות גדולים בכדורגל ובכדורסל העולמי ומקומי. איש מאיתנו לא ישכח מהר את הנפילה של האימפריה הירוקה מחיפה, ההיעלמות של הדאלאס מאבריקס בפלייאוף ה-NBA, הדמעות של שאלקה שנשפכו שוב לדלי שבו בעטו שחקני הקבוצה וכמובן את 2.2 השניות שהפרידו בין הפועל ירושלים להיסטוריה אמיתית. רגע לפני פתיחת העונה הקרובה שבנו וניסינו להבין למה כל זה קרה.

ספורטאים ישראלים כמו כלל הציבור הישראלי לא אוהבים ללכת לטיפול פסיכולוגי ובטח שלא אוהבים להודות בכך. להבדיל מהספורטאים האמריקאים, הישראלים רואים בהתייעצות פסיכולוגית כפגם כלשהו. וכך, נחשבה בזמנו ההודאה של שי הולצמן כי נעזר בפסיכולוגית כחשיפה תקשורתית ומספר טניסאים שסיפרו כי שחר פאר לא נוהגת לדבר יותר מידי על העזרה המנטאלית שהיא קיבלה מפסיכולוג כדי לעמוד בלחץ האדיר.

למרות הריחוק הגיאוגרפי בין כל אחת מארבעת הקבוצות שהוזכרו ישנו קו מקשר גדול ורחב העובר בינהן. כל אחת מהן הפסידה את התואר אי שם בחדר ההלבשה או אם תרצו חדר הטיפולים של הספורט. בעזרת הידע של פסיכולוג הספורט אבי פירוז החלטנו  ב-TELESPORT לחקור את התופעה ומציגים בפניכם את "המדריך לכישלון 07".

הפועל ירושלים ושאלקה נכנעות לעצמן

אם יש קשר הדוק בין שתיים מהארבעה זה בין הפועל ירושלים ושאלקה, שתיהן היו בעמדת יתרון במרוץ לאליפות בארצן ושתיהן הפסידו בו בעיקר בשל המחשבות האינסופיות שלהן על העבר.

לטענתו של פירוז הפסד האליפות של ירושלים ושאלקה נבע כתוצאה ישירה מהעובדה כי בקבוצות מסוימות ובמיוחד בכאלו שכמהות לאליפות במשך עשרות שנים הצוות המקצועי טועה כשהוא מדבר עם השחקנים רק על האליפות ולא על המעמד של האלופה.

פירוז: "לא מדברים עם השחקנים על מה זה ניצחון בשבילם, קבוצות שלא רגילות להיות בעמדת הובלה בדרך כלל לא יודעות כיצד להכיל את היתרון שהן יצרו על היריבה. ומשום שכולם מדברים איתם על המטרה ולא על היום שאחרי קורה דבר פרדוכסלי וככל שהתואר קרוב אליהן הן לא יכולות להשיג אותו". 

לטענתו, ירושלים הפסידה את האליפות משום שכמו שלכל אדם יש חלק לא מודע גם לכל קבוצה ישנו חלק לא מודע קבוצתי. אצל ירושלים ייתכן ואותו לא מודע צץ גם בסוף חודש מאי האחרון וכי אותה עננה שטופחה על ידי המועדון במשך השנים כשחקני ובעלי המועדון טענו כי מכבי היא הקבוצה הטובה בארץ  לא ניתנה להם באמת לגנוב ממנה את האליפות.

"כולם מדברים על מה שטפירו אמר לסמי בכר ברגע שהוא שרק לו את העבירה החמישית והוציא אותו מהמשחק אך איש לא מדבר על האמירה של טפירו שהוא שלעצמו שחקן מוכשר לטעמי שאמר: יאללה תנו להם את הגביע וזהו בסיום. המשפט הזה מסמל עבורי הרבה, שכן טפירו מייצג בו את קולה של הקבוצה מהבירה. יש במשפט הזה לא רק ויתור אלא גם הודאה כאילו האליפות שייכת למכבי ואילו תפקידה של ירושלים היה לגנוב לה אותה".

לפי דברים אלו ייתכן ועם בירושלים רוצים להניף אי פעם את הצלחת עליהם להתמודד קודם עם הדימוי העצמי שלהם מול הענק הצהוב לפני שהם מחכים לכסף הגדול שלארקדי גאידמק...

דאלאס לא בכושר מנטאלי

בעוד ששאלקה וירושלים נכשלו ברגעי השיא של עונתן עקב חוסר יכולת להתמודד עם הפחדים מהעבר והעתיד. הרחק במערב ארה"ב הצליחו שחקני הדאלאס מאבריקס להרוס בחמישה משחקים מול המדורגת שמינית במערב הגולדן סטייט וורייירז את חלום האליפות עליו חלמו במשך שבעה חודשים.

השורש להפסד בסדרת רבע הגמר במערב נעוץ לפי פירוז בכושר המנטאלי הלקוי עימו הגיעו שחקני המאבריקס לסדרה. "כמו הגוף, גם לנפש של קבוצה או ספורטאי יש עליות ומורדות בכושר", מסביר פירוז. לטענתו הריצות הגדולות של המאבריקס במהלך העונה הסדירה, בהן לא הפסידו במשך שבועות לאף יריבה, הביאו את הקבוצה לפלייאוף כשמיכל הדלק המנטאלי כבר כמעט ריק.

"מאמנים ושחקנים חייבים לדעת לחלק את הכושר המנטאלי שלהן לאורך זמן, אין אף קבוצה שיכולה לנצח בכל משחק בעונה, המטרה בסופו של דבר היא לנצח מתי שצריך. אנו רואים את זה בליגות האירופאיות לדוגמא כשמאמנים כמו פרגוסון, מוריניו או אנצ'לוטי יודעים שיש להם משחק חשוב בליגת האלופות ביום שלישי או רביע, אז הם נותנים מנוחה לשחקני מפתח במשחק של שבת. המנוחה הזו איננה רק מנוחה לגוף, אלא גם לנפש והיא חלק חשוב בהכנה למשחקים החשובים באמת במהלך העונה".

מכבי חיפה לא הגדירה מטרות

מה לא נכתב על העונה האחרונה של האלופה לשעבר מכבי חיפה, אמרו שהם משחקים לא טוב, רמזו שרוני לוי צריך ללכת הביתה ומעל לכל דיברו על שובע של שחקנים רבים בסגל של יעקוב שחר.

אך נדמה כי הבעיה הגדולה ביותר של מכבי חיפה העונה הייתה שהיא יצאה ממרוץ האליפות מוקדם מידי ומרגע שהיא איבדה את המטרה הראשונית שלה העונה היא לא הצליחה להתמקד במטרה חדשה בליגה. מקום 2 למשל.

לפי פירוז מדובר בתופעה שכיחה, אדם מציב לעצמו מטרה וברגע שהוא נכשל בה, הנטייה שלו היא לא ליצור לעצמו מטרה חדשה אלא לבכות את אי ההגעה למטרה הראשונית.

"במכבי חיפה חלמו על אליפות, אך מרגע שיצאו מהמרוץ החללית איבדה את הטייס שלה.  זה גם מה שיצר לפי דעתי את הפער בין חיפה של הליגה לחיפה של אירופה, שם פתאום הייתה לשחקנים מטרה ממוקדת שאליה הם התכוננו ולכן היה להם קל יותר להגיע לרבע גמר גביע אופ"א מאשר לנצח את מכבי הרצלייה והכח עמידר ר"ג".

אז רגע לפני שבית"ר ירושלים מסתערת על ה"פארקן", חיפה מנסה להחיות נשכחות ודאלאס או שאלקה חולמות על להחתים סופרסטאר נוסף, אולי הגיע הזמן לבדוק כמה עולה שעת פסיכולוג טוב. כי ייתכן שלא רק הכישרון מכריע אליפויות ייתכן וגם לזקן גרמני בשם זיגמונד פרויד יש השפעה.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק