כשאסיה היתה בישראל

לכבוד סיום אליפות אסיה נזכרנו איך ב-1964, הוביל המאמן יוסף מירמוביץ', את נבחרתנו לזכיה היסטורית בטורניר גביע אסיה אותו אירחה ישראל. אלו היו הימים שישראל עוד שיחקה מול איראן ורק סוריה התעקשה להחרים

יום ראשון 29 יולי 2007
אשר גולדברג
היום נערך משחק גמר אליפות אסיה בין עיראק לערב הסעודית ומיליונים ברחבי אסיה צפו בגמר המרתק.

 מה שהצעירים שביננו לא ממש זוכרים זה שעד לפני מעט יותר מ-30 שנה גם נבחרת ישראל היתה משתתפת בטורניר. הימים היו ימי טרום עליית המשטר הקיצוני באיראן ועלייתו לשלטון של סדאם חוסיין בעיראק. ישראל, מדינה צעירה, שהיתה מהנבחרות הבולטות ביבשת, אף אירחה את הטורניר ב-1964 ויתרה מכך, גם זכתה בו.

בשנות ה-50 וה-60 הייתה נבחרת ישראל אורחת קבועה, אך לא רצויה, במשחקי גביע אסיה. היינו מדינה קטנה שחיפשה בסך הכל מקום לשחק כדורגל. המדינות הערביות בינהן: עיראק, ערב הסעודית, סוריה, תימן ואפגניסטן, הפעילו לחצים שלא להזמין את ישראל. הן גם לא התייצבו למשחקים שהתקיימו במזרח הרחוק, יעד שהישראלים לא הכירו בימים ההם.

ההזמנה הראשונה של ישראל למשחקי גביע אסיה היייתה ב-1956  להונג-קונג שהייתה תחת שלטון בריטי. המאמן היה האנגלי ג'ק גיבונס. במשחק הראשון השיגה ישראל ניצחון על הונג-קונג, אחר כך הפסידה לדרום קוריאה 1:2, ובהמשך גברה על דרום וייטנאם 1:2 מה שלא הספיק לזכיה בגביע. השחקנים הבולטים בטורניר היו - ודרוב, שניאור, קופמן, סטלמך, גלזר ומירמוביץ'.

כדי להעפיל לאליפות 1960 שהתקיימה בסיאול, דרום קוריאה, ישראל הייתה חייבת לשחק ולזכות באליפות מערב אסיה. ישראל סיימה בקוצ'י שבהודו במקום הראשון, והקדימה את הודו, פרס ופקיסטאן. 

המאמן היהודי/הונגרי, גיולה מנדי, הוביל את ישראל למשחקי גביע אסיה בסיאול, קוריאה. הפסד במשחק הראשון לדרום-קוריאה 3:0 מנע מהישראלים את הבכורה למרות ניצחונות בהמשך על דרום וייטנאם :5 ועל טיוואן (פורמוזה) 0:1.  בהרכב ישראל בלטו - יעקב ויסוקר, רפי לוי, גולדשטין, שלמה לוי, מנצ'ל מויססקו ואהרונסקינד. 

רגע השיא הגיע ארבע שנים מאוחר יותר. ישראל נקבעה למארחת של משחקי גביע אסיה 1964. זמן קצר לפני פתיחת המשחקים פוטר המאמן הלאומי האנגלי, ג'ורג' איינסלי, ובמקומו מונה יוסף מירמוביץ'.
ארבע  נבחרות הגיעו לטורניר כשדרום קוריאה, הודו והונג-קונג מגיעות אחרי ניצחונות בטורנירים מוקדמים. טקס הפתיחה היה מרשים והשתתף בו ראש הממשלה, לוי אשכול. שייע גלזר חלוץ מכבי ת"א והנבחרת שהודיע על פרישה מהכחול-לבן הדליק את אש המשחקים. השוער יעקב חודורוב שפרש שבוע קודם למשחקים, השביע את הכדורגלנים.

במשחק הראשון בר"ג לעיני 35 אלף צופים, כבש מרדכי שפיגלר רק בדקה ה-75 של המשחק את שער הניצחון מול שחקני הונג-קונג הזריזים והלוחמים. הרכב ישראל: יצחק ויסוקר, פרימו, ליאון, קלמי, לבקוביץ' (קצב), חיים בכר, אהרוני, סטלמך, שלמה לוי, שפיגלר, יאנג.

המשחק השני נערך ביום שישי בבלומפילד לעיני 22 אלף צופים נגד הודו שחלק משחקניה שיחקו עם צמה סיקית על ראשם. ישראל שיחקה היטב וכבשה בדקה ה-29 מפנדל של שפיגלר. את הניצחון ביסס יוחאי אהרוני הקיצוני הימני של הפועל מחנה יהודה בשער מצוין שכבש בדקה ה-76. השינויים שביצע המאמן מירמוביץ' היו - גדעון טיש במקומו של בובי קלמי, יחזקאל קצב במקומו של לבקוביץ', ואיינשטיין קליש במקומו של יאנג. במשחקים בין המשתתפות האחרות הושגו התוצאות הבאות: הודו - דרום קוריאה 0:2; דרום קוריאה - הונג-קונג 0:1; הודו - הונג-קונג 1:3.

המשחק האחרון הפגיש את ישראל מול דרום קוריאה בר"ג לעיני 40 אלף צופים ובשיפוטו של האירני, נאסירי, בכיר שופטי הכדורגל באסיה. מוצי ליאון כבש בדקה ה-20, 0:1 לישראל. גדעון טיש הכפיל את התוצאה ל-0:2 בדקה ה-37. דרום קוריאה הצליחה רק לכבוש שער כבוד בדקה ה-86 לרשתו של חיים לוין, בסיום, 1:2 לישראל. טבלת הבית: 1. ישראל 6 נק'. 2. הודו 4 נק'. 3. דרום קוריאה 2 נק'. 4. הונג-קונג 0 נק'. הרכב ישראל: לוין, פרימו, ליאון, ח.בכר, קצב, טיש, אהרוני, סטלמלך, ש.לוי, שפיגלר, יאנג. נשיא המדינה, זלמן שזר, העניק את הגביע הענק לקפטן, נחום סטלמך, ואמר: "קהל כה נלהב ראיתי רק לאחר הכרזת המדינה ע"י בן-גוריון ב-1948".

ב-1968 השתתפה ישראל בגביע אסיה בטהראן, פרס. המאמן היה עמנואל שפר. ישראל פתחה מצוין וגברה על הונג-קונג 1:6 מצמדי שערים של שפיגלר ומשה רומנו. במשחק השני אכזבה ענקית כשישראל מפסידה לבורמה 1:0 משער שכבש פה-פו לרשתו של ויסוקר. במשחק השלישי גברה ישראל על טיוואן (פורמוזה) 1:4 מצמד של רומנו, ורוזנטל ושפיגל שהוסיפו שער כל אחד ושלחו אותנו למשחק על המקום הראשון נגד המארחת, פרס.

90 אלף צופים קנאים התייצבו באיצטדיון בטהראן, כבר 4 שעות לפני המשחק. הרכב ישראל: יצחק ויסוקר, דרוקר, רוזן, רוזנטל, בלו, עסיס, נוריאלי, טלבי, שפיגל, שפיגלר, יאנג.

בדקה ה-53 דממה באיצטדיון ובטהראן כולה אחרי שער נפלא של גיורא שפיגל. ישראל נסוגה לאחור, הזמינה לחץ פרסי גדול שנשא פרי בדקה ה-76 מרגלי קולוני. הטרגדיה הספורטיבית של ישראל הסתיימה בדקה ה-90, כשהשופט ההודי נאטרגן התכונן לשרוק לסיום, אך דווקא אז, פרץ הקיצוני הימני גאליקאחאני, וכבש את שער הניצחון לאיראן, 1:2.

למחרת הגיע לבית המלון הגנרל האיראני, מוקרי, שהראה לשחקני ישראל את ההזמנות למשחק של אתמול ועליהן היה כתוב - שעה 18:00 - ההימוננים. שעה 18:15 - פתיחת המשחק. שעה 20:00 - חלוקת הגביע לאיראן. 

אכן, מאבקים ספורטיבים היו באסיה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק