המירוץ לגניבת אליפות

הליגה הצרפתית שתפתח בסוף השבוע הפכה בשנים האחרונות מאחת הליגות התוססות באירופה להכי צפויה. גם העונה, השאלה הגדולה ביותר בפי הפרשנים היא: מי תצליח לגנוב את האליפות מליון?

יום חמישי 02 אוגוסט 2007
רועי רובינשטיין

 אסוציאטיבית, שלושה דברים עולים לראש כששמה של צרפת מוזכר: רומנטיקה, העלייה לבאסטילייה ומארי אנטוואנט לוחשת בקרירות: "אם אין לחם, שיאכלו עוגות". בליגה הצרפתית, זו שעד תחילת המילניום הייתה הכי רומנטית באירופה, לא תמצאו ולו דבר אחד מאלו. הרומנטיקה כבר מזמן התחלפה במכונה המשומנת של ליון ושום הפיכה בצמרת הכדורגל המקומי לא נראת לעין העונה,  אף קבוצה פרט אליה לא נוגעת בלחם ובחמאה של הליגה ופרט אליה, בכדורגל הצרפתי, אין עוגות.

אחח..ליון האלופה כמעט נצחית של צרפת, מי מאיתנו לא התאהב בקבוצה הזו במהלך שש העונות האחרונות בהן זכתה באליפות? לא בגלל דריסת הרגל העמוקה שלה בליגה המקומית, אלא בזכות ההופעות שלה בליגת האלופות זכינו לאהוב אותה. העונה ליון מגיעה לפתיחת המרוץ כשהיא עברה סוג של ארגון מחדש, לא פחות משלושה שחקני הרכב עזבו את הקבוצה ממערב צרפת, המגן השמאלי הנפלא אבידאל ילבש את הסגול אדום של בארסה מהעונה , בעוד הקישור המוכשר שלה יאלץ להסתדר ללא מאלודה (צ'לסי) וטיאגו (יובנטוס). ברשימת המגיעים השם הגדול ביותר הוא זה של אלוף העולם פאביו גרוסו שהגיע לליון בכדי לשמש כתחליף לאבידאל. אך השינוי הגדול ביותר שעבר על המועדון היה על הקווים כשאלן פראן  התמנה לתפקיד המאמן במקומו של ג'רארד הוייה שעזב לאחר המפלה בליגת האלופות בעונה שעברה. אליפות היא עניין שבשגרה עבור ליון ואף אחד לא יתפלא עם באצטדיון הז'רלן יחגגו שוב בקיץ הבא.

מי שתנסה למנוע את החגיגות הללו היא מארסיי, הקבוצה של אלברט אמון שתשען הרבה מאד על כתפיו הרחבות של החלוץ הנפלא ג'יבריל סיסה . קארים זיאני ובודווין זנדן ינסו למלא את החלל שיצרה עזיבתו של הכוכב פראנק ריברי וגם אז רק בעונה באמת גדולה אפשר יהיה לומר שמארסיי יכולה לתת פייט לליון.  קבוצה אחרת שיכולה להפתיע פתאום היא בורדו שבעיקר תסתמך על ההשראה שמאמנה החדש לורן בלאן ייתן לשחקניו אך עם סגל מאוזן וטוב יחסית בהחלט יכולה להתמודד על המקום השני בליגה.

הרומנטיקנים אולי יחשיבו את חזרתו של ג'י רו לעמדת המאמן הפעם על הספסל של לאנס שכמעט והשתחלה לליגת האלופות בעונה הקודמת ייתן לקבוצה החביבה הזו סיכוי של ממש במאבק האליפות הקרב ובא. בדיוק כמו שבפאריס תולים תקוות גדולות בהגעתו של פול לה גוואן לקבוצה ומאמינים כי עם עשרים שערים של פאולטה ועונה אחת טובה של רוטן אפשר יהיה לחוש את אוויר הפסגות של אייפל.

שאר קבוצות הליגה צפויות להמשיך לדרוך במקומן הקבוע, מונאקו תמשיך לנוע סביב חוסר יציבות משווע, אוקזר תשקיע את כולה בצעיריה רק בכדי לעשות מהם כסף קל ולהישאר צמודה למרכז הטבלה בעוד ראן, סנט. אטיין, סושו וליל ימשיכו את הקו של שתי הראשונות לאחר שבקיץ רובן ירדו מנכסיהן העיקריים בעוד שלקבוצה של לורן רוסיי הגיעו יותר מידי שחקנים חדשים בכדי ליצור תלכיד טוב במעט זמן.

בתחתית  אמור להיות כרגיל סוער, ומלבד היורדת הכמעט בטוחה התורנית מץ לכל אחת מלוריין דרך לה מאן, נאנט ואלנסיין, שטראוסבורג  וניס יש אפשרות להסתבך עם תחילת העונה במאבקים שינועו מעל ומתחת לקו האדום. רק העולה החדשה  קון שהביאה את החלוץ בנג'מין ניבה הקטלני יכולה לרשום לעצמה נקודות זכות במרוץ מהתחתית לפני שריקת הפתיחה.

אסוציאטיבית, שלושה דברים עולים לראש כשחושבים על ליון, הראשון הוא גסטרונומי להפליא, בליון יש את העוגות הטובות ביותר בצרפת, בדוק. השני הוא נהר הרואן שזורם ממש באמצע העיר, והשלישית היא החגיגה שכבר הפכה לקבועה בסיום כל עונה בסטאד ז'לרון. השאלה היחידה היא האם מישהי תוכל לעצור אותה הפעם?

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק