יראו את האור ?

אם בית"ר תעבור את המשוכה הסקנדינבית ביום שלישי הקרוב היא תגיע שבוע אחר-כך אל אצטדיון האור המפורסם של בנפיקה. כל מה שרציתם לדעת על היריבה הפוטנציאלית

יום שישי 03 אוגוסט 2007
רועי רובינשטיין

כששחקני בית"ר יעמדו (הלוואי) על הדשא באצטדיון האור באמצע יולי, היא תחכה כמו כל הקהל עד שהנשר של בנפיקה יעשה את דרכו למרכז המגרש. הפורטוגלים עושים כבוד למסורת ולא יתחילו אף משחק ביתי לפני שהנשר הסמל של הקבוצה יתפוס את מקומו.

בבנפיקה אוהבים לכבד את המסורת הזאת, למה לא בעצם הרי מדובר במועדון בעל מסורת ארוכת שנים בזירה המקומית והאירופאית בכלל.  הקבוצה שהוקמה לפני 103 שנים בדיוק הייתה הראשונה ששברה את ההגמוניה של ריאל מדריד באירופה אי שם בתחילת שנות השישים כאשר זכתה בשני גביעי אירופה רצופים בעונות 60/61 ו-61/62. הם הגיעו לעוד גמר אחד בעשור ההוא בעונת 67/68 רק בכדי להפסיד בו לאינטר החזקה. באותן שנים כיכב בקבוצה ה"יהלום השחור" אוסביו הגדול, החלוץ יליד מוזמביק, אשר העדיף לשחק את הכדורגל שלו עבור פורטוגל ונחשב במשך חלק נכבד מתחילת העשור השישי של המאה שעברה כשחקן הטוב בעולם.

מאז אותם ימים בנפיקה לא ממש הצליחה לשוב ולהיות בורג מרכזי בכדורגל האירופי, נכון, בתוך פורטוגל היא חגגה עוד ועוד אליפויות וגביעים אך תמיד כשלה בזירה האירופאית. הלילות באצטדיון האור, אלו שילדים פורטוגלים רבים כל כך גדלו על הסיפורים אודותם הלכו ונעלמו. כיום מנסה נשיא המועדון, לואיס פיליפה ויירה, שנכנס לתפקידו בשנת 2003, להביא לקבוצה מספר שחקני מפתח שיביאו לו מעט נחת ויזכירו לכולם כי למרות המקום השלישי אשתקד, עדיין מדובר בקבוצה הפורטוגלית המעוטר ביותרת בהיסטוריה עם 31 אליפויות ו-24 גביעים.

לאחר "הכישלון" כפי שמכנים אותו אוהדיה בעונה שעברה בזירה המקומית (סיימה שלישית עם נקודה פחות מספורטינג ליסבון ושתיים אחרי האלופה פורטו) הבין ויירה שעליו לעשות שינוי גדול בקבוצה לקראת העונה הקרובה והצליח לעשות את הרכישה המשמעותית הראשונה בקדנציה שלו כשהחתים את  הכישרון האמריקני הצעיר, פרדי אדו (18) אשר נקנה בסכום כסף מצחיק של כשני מיליון דולר מקבוצתו ב-MLS סולט לייק סיטי.

אדו  שנולד בגאנה אך עבר לארה"ב בגיל צעיר מאד יחד עם אימו, כבר משגע את עולם הכדורגל,  ארבע שנים רצופות מאז שנכנס לשחק במשחק ה- MLS הראשון שלו כשהוא רק בן 14 !! והפך לאתלט הצעיר בהיסטוריה שמשחק באופן מקצועני. תפקידו של אדו בקישור של בנפיקה הוא החשוב ביותר, הוא זה שיוזם את המהלכים ההתקפיים של הקבוצה ומניע אותה קדימה. לצידו של אדו נוכל למצוא פנים מאד מוכרות ו-ותיקות בדמותו של רוי קוסטה  ששב לקבוצת נעוריו לאחר הרבה מאד שנים במילאן ועדיין משחק בקישור של הקבוצה. מאנו פרננדז שגדל במועדון אמור להיות היורש של רוי קוסטה בעמדת הקשר ההתקפי ולאחר שנתיים של השתפשפות בפורטסמות' שב העונה הביתה בכדי לעזור לאדו לסחוף את הקבוצה לליגת האלופות ולאליפות מקומית בעיקר.
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק