גביע ועונה למזכרת

סיפור לשבת: את עונת 1952 אוהדי מכבי פ"ת פשוט לא מוכנים לשכוח: הקבוצה של גאול מכליס סיימה את הליגה במקום השני וקטפה את גביע המדינה בזכות דרדל'ה של אמנון כרמלי אחרי ניצחון על מכבי תל אביב

יום שישי 05 פברואר 2010
אשר גולדברג

   האוהדים הנאמנים של מכבי פ"ת תמיד נהנים להיזכר בערגה בעונת 1952, שעד ימים אלו נחשבת לעונה הגדולה ביותר של מכבי אבשלום פ"ת. המאמן גאול מכליס, ניהל את העניינים מהקווים והרבה בזכותו הקבוצה סיימה במקום השני בטבלה והעפילה לגמר גביע המדינה הראשון של מדינת ישראל מול האלופה, מכבי ת"א. 

 בדרכה לגמר הביסה מכבי פ"ת 1-5 את הפועל רחובות בשלב שמינית הגמר. ברבע הגמר שוב הקבוצה נתנה הצגה והביסה את הפועל כפ"ס 0-5. בחצי הגמר פגשו החבר'ה ממלאבס  את הפועל ת"א וגברו על האדומים 0-1 משערו של משה טורקניץ'. בחצי הגמר השני דרסה מכבי ת"א 1-7 את הפועל פ"ת.

 במכבי פ"ת שררה התרגשות רבה לקראת הגמר נגד מכבי ת"א. המאמן, מכליס, שזכה כשחקן מכבי פ"ת בגביע ארץ ישראל כבר בשנת ב-1935, השתוקק לגעת בגביע גם בתור מאמן. ב-7 ביוני 1952 הגיע היום הגדול. שחקני מכבי פ"ת היו מאוד נרגשים לקראת משחק הגמר שהתקיים במגרש"באסה" שביפו (עוד לפני שהפך לאצטדיון בלומפילד המוכר). השחקנים "הגדילו ראש" והגיעו למגרשם שברחוב שטמפפר כבר בשעה 10:00 הכל על מנת להיות מוכנים למשחק הגדול של חייהם.

 רוזנבלום משגע את מכליס

 כוכב הקבוצה, שמואל בן-דרור, בחר להפתיע את חבריו לקבוצה כשהודיע לפני המשחק כי אינו יכול לשחק בגלל רסיסים שיצאו לו מהרגליים - זכר מפציעה ממלחמת העולם השנייה. המאמן מכליס קיבל את הדין ונאלץ להכניס להרכב את הצעיר נחמיה רוזנבלום שתפס עם הקבוצה 4 מוניות, כדי להגיע למגרש ביפו . חצי שעה לפני שריקת הפתיחה, בן-דרור שוב הפתיע כשנכנס לחדר ההלבשה והודיע לחבריו: "אני מתלבש ומשחק. תעשו לי חבישת לחץ רטובה על הרגליים". רוזנבלום נאלץ לחזור לטריבונה .

 שחקני פ"ת עלו לחימום ושמחו לשמוע שקפטן וכוכב מכבי ת"א, אלי פוקס החליט להחרים את המשחק עקב סכסוך עם המאמן, ג'רי בית-הלוי.

 12 אלף צופים נכחו" בבאסה", כשהשופט מקס שניידר שרק את שריקת הפתיחה - הצהובים מתל אביב פתחו בהרכב עם : בנדורי, גלזר, רזניק, טוריקה, שניאור, מורדקוביץ', ישראלי, גולדשטיין, מירמוביץ', סטודינסקי, יונה פוקס.

 מכבי פ"ת עלתה עם ההרכב הקבוע שכלל את: חיים בוך, עזרא צוער, ישראל בן-דרור, זיגי זילברשטיין, שמואל בן-דרור, דב שניידמסר, אמנון כרמלי, עמיחי כרמלי,  אליעזר שפיגל, משה טורקניץ', זאב שרף.

 שחקני מכבי פ"ת נתנו את משחק חייהם וניצלו את העובדה שמאמן מכבי ת"א, בית הלוי, הציב את גלזר כמגן ימני. מכבי ת"א אומנם תקפה יותר , אבל הגנת הברזל של שחקני מאלבס בראשותו של חיים בוך, מנעה כיבוש את השער המתבקש. בדקה ה-55 הוכרע המשחק -  שניידמסר בלם את מירמוביץ', מסר את הכדור לעמיחי כרמלי,  שהריץ את הקפטן לייזר שפיגל, קדימה. שפיגל מסר לאמנון כרמלי שפרץ ובעט דרדל'ה שחמק מבנדורי ונעצר ברשת -  0-1 לפ"ת.
בסיום המשחק נשיא ההתאחדות לכדורגל, חיים גלובינסקי, העניק את הגביע לקפטן אליעזר שפיגל המאושר.

 משם נדד הגביע ביחד עם השחקנים לאולם "הציפור הכחולה" שם המתינו  מאות האוהדים לאליליהם שהונפו על כתפי האוהדים תוך שירה אדירה-'הגביע הוא שלנו'.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק