המשחק הכי גדול

הדרבי של 1970, היווה את אחת התצוגות המרהיבות ביותר של הצהובים מאז ומעולם. גיורא שפיגל עם שלושער ובישול דחף את מכבי ת"א ל-0-5 גדול על האדומים. לקראת פתיחת העונה נזכרנו במשחק הכי גדול בליגה

יום שישי 29 אוגוסט 2008
אשר גולדברג

אין כמעט אוהד של מכבי ת"א שאינו מכיר בעל-פה את סיפור ה-0-5 הגדול על הפועל ת"א שהתקיים ב-24 בינואר 1970 באצטדיון בלומפילד שביפו. 38 שנים אחרי אותו דרבי ענק של הצהובים והסיפורים עדיין ממשיכים לעבור מדור לדור.

נחזור קצת במנהרת הזמן: חודש ינואר של שנת 1970 היה קר וגשום במיוחד. האפשרות שהדרבי יבוטל אכן הטרידה את אוהדי שתי הקבוצות, אבל בסופו של דבר האוהדים קיבלו את המשחק הגדול שהגיע להם. את מכבי ת"א אימן דוביד שוויצר ומאמן הפועל ת"א היה רחביה רוזנבוים.

בשבוע שקדם לדרבי עסקו במכבי ת"א בטיפולים בקרסולו של הכוכב הגדול גיורא שפיגל. שפיגל שנעדר מהאימון המסכם הרגיע את שוויצר כשהודיע לו: "אני עולה לשחק". יצוין כי, לשוער החדש של מכבי ת"א, מיקי מיכאלי היה זה דרבי ראשון כמחליפו של חיים לוין.
לפני שעלו לכר הדשא אמר שוויצר לשחקנים הצהובים: "המשחק הקבוצתי שלנו ינצח. מי שישתחרר מהר יותר מהעצבים, הוא זה שגם יבקיע וינצח את הדרבי הזה".

כפי שצפו, גשם ירד בת"א החל משבת בבוקר, גשם אשר לא הפריע ל-21 אלף צופים שהגיעו עם מטריות  לבלומפילד ואיש מהם, לא חשב אפילו לרגע על האפשרות לשבת על מושבי הבטון הקרים והרטובים.

לפני השופט משה מזרחי התייצבו שתי הקבוצות בהרכבים הבאים: מכבי ת"א: מיקי מיכאלי, אברהם שטמברג, צבי רוזן, מיקי בלו, נסים בכר, דוד קרקו, רחמים טלבי, גיורא שפיגל, עזרא עוזרי, מאיר נמני, דרור בר-נור.
הפועל ת"א: אבי בנימין, שמעון בן-יהונתן, מאיר ברנר, נחמן קסטרו, קיקו רחמינוביץ', מנחם רוזנשטרייך, משה מורדכוביץ', ג'מבו כהן, שייע פייגנבוים, יחזקאל חזום, ג'ורג' בורבה.

דוביד מתראיין

במשך 90 דקות ראו הצופים רק קבוצה אחת על כר הדשא -  זו של מכבי ת"א מונהגת בידי גיורא שפיגל - האיש שלבש את החולצה המיתולוגית שעל גבה התנוסס המספר 8. כבר בדקה השביעית הסכר נפרץ -  דרור בר-נור, חלוץ מכבי בעט חלש לעברו של אבי בנימין. בנימין טעה כשהדף למרכז רחבת ה-16 ואפשר לגיורא שפיגל לקבוע בקלות 0-1 לצהובים.

בדקה ה-26 -  גוגו מורדכוביץ' חלוץ האדומים הכשיל את נסים בכר במרחק 25 מטר מהשער. גיורא שפיגל ניגש לכדור, לא הרחק מיציע הכבוד ובעט כדור שטס ונתקע בין חיבורי הקורות, 0-2 לצהובים.

דקה 46: המגן הימני אברהם שטמברג שהגיע מנס ציונה הגביה כדור מדוד לרחבה המלאה מים. לכדור הגיע בריצה רחמים טלבי שנגח במדויק פנימה, 0-3 לצהובים.

דקה 53: המאסטרו גיורא שפיגל הוביל מהלך שזכה למחיאות כפיים ארוכות. שפיגל בכדרור ארוך חלף על פני ארבעה מגנים של הפועל ת"א ומסר כדור לאחור לנסים בכר שהמשיך בקשת ארוכה לתוך הרשת הרטובה של בנימין, 0-4 לצהובים.

דקה 61: רחמים טלבי הקיצוני הימני ואיש הצנחנים לשעבר פרץ באגף, העביר כדור רוחב מצוין, אותו עצר שפיגל בשלווה והמשיכו לרשת, 0-5 לצהובים.

מאמן מכבי ת"א דוביד שוויצר סיכם בהתרגשות את המשחק הגדול של חניכיו: "המתנגד לא סיכן אותנו, גיורא שפיגל היה ענק, ממש מצוין".
 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק