כבר 102 שנה

הידעתם? מכבי ת"א רשמה את ניצחונה הראשון מול מלחי אוניה, ומגרשה ההיסטורי ניצב על הדולפינריום. בקיצור, כל המספרים והשמות של האימפריה בפרויקט מיוחד של TELESPORT: קבוצה ביום והיום עם מכבי ת"א

יום שלישי 07 אוגוסט 2007
אשר גולדברג

מכבי ת"א הוא מועדון הספורט הראשון שקם בארץ ישראל. האגודה הוקמה בשנת 1906 בשכונת נווה שלום כאגודת הראשל"צ-יפו, אגודה שהתמחותה הייתה בתרבות הגוף.
המשחק הבינלאומי הראשון התקיים על חולות הים ב-1906 וההתמודדות הייתה מול מלחי אוניה צרפתית שעגנו ביפו. המשחק הסתיים בניצחונה של הקבוצה העברית, 0-3.

לאחר שנוסדה העיר ת"א ב-1909 שונה שמה של הקבוצה למכבי ת"א. מכבי ת"א זכתה ב-19 אליפויות וב-22 גביעים. בנוסף יש למכבי ת"א גם שתי זכיות בגביע הטוטו. מכבי תל אביב גם זכתה פעמיים בגביע הטוטו ובגביע אסיה לקבוצות, והיא הקבוצה היחידה בישראל שמעולם לא שיחקה בליגות המשנה. מכבי ת"א שיחקה לאורך 101 שנות קיומה ב-14 מגרשי כדורגל הפזורים ברחבי העיר. המגרשים הבולטים מבניהם היו: המקום עליו נמצא כיום הדולפינריום בת"א. המקום בו שוכן כיום "גן מאיר" הסמוך לצומת מצודת זאב, ובאזור התחנה המרכזית הישנה ברוב לוינסקי.מגרשים מפורסמים נוספים היו: "מגרש התמרים" ברחוב שלוש, איצטדיון המכבייה בצפון ת"א ואצטדיון "באסה", הידוע בתור בלומפילד המוכר.

בסריקה מהירה על פני 101 שנותיה של מכבי ת"א, אפשר לציין כמה עשרות שמות של גדולי הכדורגלנים שלבשו את החולצות בצבע כחול-לבן וצהוב של מכבי ת"א: יהושע גולדברג, אליעזר פולני, איבי וילסון, שמעון לומיק, לייבלה זליבנסקי, אברהם רזניק, מנחם מירמוביץ', אברהם בנדורי, שייע גלזר, נח רזניק, יצחק שניאור, גיורא שפיגל, ירון עוז, אבי כהן, ויקי פרץ, בני טבק, משה שויצר, מוטי איווניר, אלי דריקס, אבי נמני, איציק , גדי ברומר וטל בן-חיים.


נמני בראש המבקיעים

ניצחון השיא של מכבי ת"א הושג ב-1950 כשמכבי ת"א הביסה את מכבי ראשל"צ 0-13. שיא השפל היה ב-1988 בתבוסה 10-0 למכבי חיפה בקריית אליעזר. הכובש הגדול ביותר של המועדון הוא אבי נמני עם 173 שערים . אחריו ניצב שייע גלזר עם 139 שערים. יוסף מירמוביץ' כבש 122 שערים ובני טבק סיים את הקריירה עם 121 כיבושים. הכינוי "הצהובים" נדבק למועדון כאשר החליטו במועדון בשנת 1943 לעבור לצבע הצהוב כאות הזדהות עם הטלאי שלבשו יהודי אירופה תחת השלטון הנאצי.

צילומים: הספר מאה שנים ראשונות

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק