הצגת יחיד של באיירן?

הליגה הגרמנית חוזרת כבר בסוף השבוע ורגע לפני בעיטת הפתיחה, TELESPORT התנדב לעשות קצת סדר בבלאגן. אז נכון שבאיירן מינכן חוזרת נוצצת וחזקה מתמיד, אבל גם לשאר הקבוצות יהיה מה להגיד

יום חמישי 09 אוגוסט 2007
רועי רובינשטיין

שלושה חודשים לאחר שריתקה את כולנו למסכים תשוב ביום שישי הקרוב הליגה הגרמנית לפעולה. האלופה הנצחית באיירן מינכן שסבלה מעונת שפל  בעונה שעברה השקיעה הרבה מאד כסף בכדי להשיב אליה את התואר, אבל לשוואבים של שטוטגארט ולאוהדי שאלקה 04 גם יש תקווה משלהם.

מי שאינו עוקב באופן קבוע אחר הבונדסליגה, יכל בטעות לחשוב כי הדמעות שנשפכו באצטדיונה של שאלקה או השמחה של שחקני שטוטגרט היו הסיפור הגדול ביותר בליגה של סוף העונה שעברה. אך בעצם כל גרמני מצוי יידע לספר כי הסיפור האמיתי של הליגה  היו מבטי הבושה  של אוהדי באיירן מינכן, אלו שראו את הקבוצה שלהם נופלת מדאבל ומקום ברבע גמר ליגת האלופות עד למקום הרביעי ומאבקים בגביע אופ"א העונה - המבטים הללו, היו הסיפור הגדול של הקיץ הגרמני.

מתוך אותה בושה צמחה לה באיירן מינכן החדשה שעשתה הקיץ שינוי מרחיק לכת הקיץ ושבה להיות מועמדת ברורה ואולי אף בודדה לזכות בתואר האליפות. באיירן מודל 2007/2008 נחשבת לבאיירן החדשה, המאמן אוטמר היצפלד שהגיע לאליינץ' ארינה עוד בשלהי העונה שעברה לאחר פיטורי פליקס מגאת', לא חסך בדמיון כשבנה את הרכב החלומות של באיירן לשנים הבאות. "הגנרל" ידע כי בעונה בה באיירן לא משתתפת בליגת האלופות אלא רק בגביע אופ"א כל דבר פרט לאליפות לא יתקבל על ידי האוהדים. היצפלד שחרר לא פחות משבעה שחקנים בקיץ האחרון, חלקם שחקני הרכב כרוי מקאי, הארגריבס וסליהאמיצ'יץ' ובמקומם הביא מספר כוכבים זוהרים לקבוצה.

"פני הצלקת" של באיירן

המרכיב הראשון לפאזל החדש של היצפלד חתם בקבוצה כבר בשלהי העונה שעברה. הכוונה היא לחמיט אלטינטופ שהגיע משאלקה. אלטינטופ היה רק תחילתו של מסע השופינג של באיירן הקיץ. בתחילת יוני, ממש לאחר שהארגריבס עזב לאולד טראפורד נחת בקבוצה החלוץ האיטלקי לוקה טוני תמורת 11 מיליון יורו, היצפלד שידע כי הבעיה של קבוצתו בעונה שעברה הייתה ליד שער היריבה מיד צירף לאיטלקי גם את מירוסלב קלוזה מורדר ברמן בהעברה לא פשוטה. לאחר שפתר את בעיית המחץ בהתקפה הצליח המאמן האגדי להביא לאליינץ' גם את האיש שאמור לחבר את הכל, "פני הצלקת" של פראנק ריברי הצרפתי אמורות להיות הפנים של באיירן העונה. 

אחת הקבוצות שתנסנה לקלקל את החגיגה של היצפלד ושחקניו היא האלופה שטוטגרט שלמרות שלא התחזקה באופן משמעותי, היא עדיין רואה את עצמה כמועמדת לצמרת  הגבוהה ביותר בבונדסליגה. השוער טימו הילדברנד שהיה אחד מעמודי התווך של האליפות אמנם עזב לולנסיה הספרדית, אך המאמן ארמין פה ייצא לקרב עם השוער רפאל שפר שהגיע מנירנברג. הרכישה המשמעותית ביותר של ה"שוואבים" הייתה הבאתו של הקשר האחורי בשטורק הטורקי. אל ההתקפה שהניבה 61 שערים בעונה שעברה (שנייה רק לברמן) הצטרף אוורטון הברזילאי שמושאל מסארגוסה הספרדית ואמור להרחיב את האופק ההתקפי של הקבוצה.

בעוד בשטוטגרט שמרו על הקיים ועשו מעט שינויים כדי לנסות ולהתמודד עם באיירן החדשה, נדמה כי שתי הצלעות הנוספות של במאבק האליפות המשולש של העונה שעברה, די הרימו ידיים עוד לפני שהעונה החלה. הסגנית שאלקה 04 נפרדה כאמור מאליטינטופ ולינקולן הברזילאי שעבר לשחק בטורקיה ותשען כמעט כולה על כתפיו הרחבות של קווין קוראני. למרות שבעונה החולפת היה מדובר בקבוצה התקפית להפליא, קשה לצפות כיצד סלומקה יתגבר על העזיבה של לינקולן ואנטילטופ שניהלו את ההתקפה.

ברמן תישאר ברמן

בדיוק כמו בשאלקה גם בורדר ברמן ישנה תחושה כי המאמץ של העונה שעברה שלא נשא פרי, והמעבר של הכוכב מירוסלאב קלוזה לבאיירן, הביאו להכרה כי אליפות הפכה למילה קצת יותר גסה העונה. אבל אל מול המצלמות המאמן תומאס שאף, אינו משדר דבר פרט לאופטימיות אותה הוא שואף מהעובדה שהצליח להביא לגרמניה את החלק השני של הצמד הברזילאי של פורטו בעונת 2005/2006 - קרלוס אלברטו ששוב יחבור לחברו דייגו במרכז המגרש. בובאקר סאנוגו אמור גם להשתלב יפה במערך של ברמן שתתחיל את העונה עם לא מעט פצועים ביציע. כך או כך ברמן תישאר ברמן גם העונה, קבוצה חביבה שתשחק את הכדורגל היפה בגרמניה ותנפץ לעצמה את חלום האליפות לאחר פגרת החורף.

להנחה הלא ממש פרועה כי אחת מארבעת הקבוצות למעלה תצטרך להסתפק בכרטיס לגביע אופ"א בסיום העונה, יש קשר ישיר עם מאבקן הצפוי של לא פחות משש קבוצות על הכרטיס הנוסף שיינתן (דרך הליגה) לאירופה במאי 2008. מי שמכוונת גבוה הפעם היא המבורג של הוב סטיבנס שכזכור כשלה בתחילת העונה שעברה כישלון חרוץ בכל החזיתות והצליחה רק להתאושש לקראת סיום העונה. בהמבורג שוב ישנן זמירות על אירופה ולמה לא בעצם? עם שחקנים כמו רפאל ואן דר וארט שאמור להתחיל לפרוע את השטרות והכישרון המצרי מוחמד זידאן סביר שסטיבנס אכן יראה את פלאטיני בהרגלת גביע אופ"א בקיץ הבא. נירנברג היא קבוצה נוספת החולמת על המקום החמישי בליגה. מי שאמור לקחת אותה אליו הוא אחד שיודע דבר אחד או שניים על הפתעות - החלוץ היווני אנחולוס חאריסטאס שהגיע מהליגה ההולנדית.  הפרדוקס הוא שהדבר היחיד שעלול לקלקל לנירנברג את הריצה המחודשת שלה לאירופה, הינו ריצה טובה בגביע אופ"א העונה.

גם באייר לברקוזן תהיה כנראה חזק בתמונת אופ"א. הקבוצה שאיבדה בסיום העונה שעברה את אנדרי ורונין האוקראיני לליברפול של בניון החתימה בתחילת הקיץ את מלך שערי הבונדסליגה  תיאופיניס  גקאס במטרה לשמור על המחץ ההתקפי גם העונה. קבוצת הפרווה של הליגה בורוסיה דורטמונד תקווה אף היא להתעורר מהחלומות על עברה המפואר וליטול חלק פעיל של ממש במאבק על הכרטיס בעזרת התעוררות של החלוץ השווצרי אלכסנדר פראיי. דורטמונד תצטרך לשמור מרחק מוולפסבורג, קבוצתו החדשה של פליקס מגאת' שינסה לשלב כישרונות צעירים וותיקים כדי למצוא את המרקם הנכון בקבוצתו העונה.

מאבק מרתק בתחתית

במבט לתחתית, מעבר לבטן הרכה מאד והדלילה של הליגה שכוללת קבוצות כעולה החדשה דואיסבורג, בוכום, פרנקפורט והרטה ברלין שלא צפויות להיגרר לאף מאבק מלמעלה ומלמטה, צפוי קרב מרתק ביותר בתחתית הליגה בין ארבעה יורדות פוטנציאליות. שתי העולות החדשות קרלסואה והנזה רוסטוק הפכו למועמדות לירידה באופן טבעי בעודן חוגגות את עלייתן לליגה הבכירה בתום העונה שעברה. כך זה כשמדובר בקבוצות אשר נהנות מטלטלות יותר מידי גדולות כל פעם שהן מגיעות ללוע האריה, גורלן הוא להילחם על מקומם בדרגה הגבוה של הכדורגל הגרמני. לצד שתי העולות מי שעלולות להיגרר אל מאבק הירידה הן ארמניה בילפלד ואנרג'י קוטבוס שניצלו מהנשירה לליגת השנייה אי שם במחזורי הסיום של העונה החולפת.

ביום שישי בשעה 21:30 תבעט בעיטת הפתיחה של עונה במשחק בין האלופה שטוטגרט לסגניתה שאלקה, משם לפי כל התחזיות העונה הולכת להיות הצגת יחיד של באיירן מינכן.  משום מה אחרי העונה שעברה, לא נתפלא אם למרות עליונותם של הבאוורים, נשמע בסיום העונה על מישהו ששתה הרבה בירה רק כדי להוריד את הכובע שהוא יאכל.

 

 


    

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק