הגביע הראשון והרטוב

הניצחון הכי גדול בתולדות הפועל ת"א היה על ראפיד וינה? אז זהו שלא. בשנת 1961 הגיעו 45 אלף צופים חמושים במטריות לגמר הגביע וראו איך הפועל ת"א מצליחה לחזור מפיגור בדרך ל-1-2 דרמטי, על הפועל פתח תקווה

יום חמישי 05 נובמבר 2009
אשר גולדברג
יש אוהדי הפועל תל אביב החושבים שהניצחון לפני כשבועיים על ראפיד וינה היה גדול בתולדות הזמנים של הקבוצה באדום. אלא שהותיקים יותר יסכימו כי  בחמישים השנה האחרונות היו משחקים גדולים בהרבה. אחד מהם היה המשחק בו זכתה הקבוצה בגביע הראשון שלה.

 ט"ו בשבט של שנת 1961 היה גשום במיוחד, אבל לכו ספרו זאת לאוהדי הפועל ת"א שהתחממו בגדול באותו תאריך. האדומים העפילו לגמר גביע המדינה מול הקבוצה מספר 1 של אותם ימים - האלופה הפועל פ"ת. באותו יום נזכרו אוהדי הפועל ת"א כי מעונת 1939 בה זכו בגביע ארץ ישראל כשגברו על מכבי פ"ת, 1-2 הגביע כלל לא התקרב למועדון. האוהדים פשוט נאלצו לחכות 22 שנה לגביע שהגיע לעיני 45 אלף צופים בזכות ניצחון על האלופה מפ"ת.

בהפועל ת"א דימינו את הקפטן דני גולדשטיין, הולך בעקבותיו של זלמן פרידמן שהניף את הגביע ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. ואכן, בחצי הגמר הדיחה הפועל ת"א את מכבי חיפה אחרי ניצחון 0-1, בזכות שער של משה בורסוק. מאמנה של הפועל ת"א היה ההונגרי יאנה קלאמר, שפגש את התקשורת הישראלית ערב המשחק. קלאמר סיפר לתקשורת כי החליט לתת לשוער יעקב חודורוב, לעמוד בין הקורות למרות שלא שיחק בשום משחק בגביע המדינה. חודרוב והמדיה לחצו על קלאמר , מהסיבה שהשוער המצטיין של האדומים ממתין כבר משנת 1947 לשחק במעמד הגמר ושואף לקבל את מדליית הניצחון המוזהבת.

עזבו את הנטיעות

תלמידים רבים עזבו את בית הספר ואת נטיעות העצים לכבוד החג והגיעו לאצטדיון ר"ג הבוצי. הם הצטרפו ל-45 אלף הצופים שצפו בשופט אריה בן-רובי מוציא את המשחק לדרך.
הרכב הפועל ת"א כלל באותם ימים את: יעקב חודורוב, זאב סגל, שמואל כהן, דני גולדשטיין, אמציה לבקוביץ, דוד בליס, איצ'ה מנחם, אורי קויאטק, גדעון טיש,משה בורסוק, רחביה רוזנבויים.

הרכב הפועל פ"ת כלל את: יעקב ויסוקר, יפת, רדלר, זילברשטיין, רביוב, חלדי, נהרי, סטלמך, קופמן, זכריה, ראצבי, אבשלום ראצבי.

המגרש החלקלק ומלא השלוליות גרם לקצב המהיר של המשחק, בו הקהל עמד במתח על הרגליים. הצופים לא הספיקו להתארגן וכבר בדקה ה-4 ניצל בועז קופמן חור בהגנת ת"א, הקדים את אמציה אמציה לבקוביץ' ובעט מקרוב לתוך רשתו של חודורוב,0-1 להפועל פ"ת.
הרץ הימני של מכבי ת"א דני בליס, הוצב כשומרו האישי של כוכב הפועל פ"ת, נחום סטלמך, ולא נתן לו מנוח. בהפועל ששחקניה תפסו פיקוד על המגרש בלטו : גדעון טיש, רחביה רוזנבויים ואיצ'ה מנחם שכדרר באגף ימין בדיוק כמו הברזילאי גרינצ'ה.

בדקה ה-40 יצא מנחם יצא לגיחה נוספת והגביה לרחבת ה-16 בדיוק לראשו של הקפטן דני גולדשטיין, שנגח לרשת שקבע 1-1 שחימם את אוהדי הפועל ת"א הרטובים. הגשם התחדש במלוא עוצמתו וכך גם הפועל ת"א שיצרה פתאום שפע של הזדמנויות מול האלופה הגאה. שני היעקובים- חודורוב וויסוקר גילו יכולת מופלאה. בדקה ה-70 הצהלה באדום נשמעה עד בית-ברנר בת"א כאשר איצ'ה מנחם מסר לרוזנבויים שהרים לרחבה, לשם הגיע בריצה גדעון טיש שנגח בעוצמה לרשת 1-2 להפועל ת"א.

נשיא המדינה, יצחק בן צבי, העניק את הגביע הרטוב לקפטן דני גולדשטיין. שחקני הפועל ת"א לא שכחו להקיף את האצטדיון לקול תזמורת צהל ששרה:"הגביע הוא שלנו" - סוף סוף יש להפועל ת"א גביע של מדינת ישראל.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק