80 באדום

הידעתם? קבוצת הכדורגל של הפועל ת"א שתחגוג העונה 80, נוסדה בכלל על ידי חבורת מכביסטים שגרו ברחוב אלנבי. פרויקט מיוחד של TELESPORT: קבוצה ביום והיום עם הפועל ת"א

יום חמישי 09 אוגוסט 2007
אשר גולדברג

בחודש מאי 1927, נוסדה ויצאה לדרך קבוצת הכדורגל של הפועל ת"א. את המהלך הובילו חבורה של צעירים שגרו ברחוב אלנבי ולכן החליטו לקרוא לקבוצתם - הפועל אלנבי ת"א. אותם הצעירים הגיעו לקבוצה לאחר שפרשו כגוף אחד ממכבי ת"א והחליטו לצרף לשמה של האגודה את השם של כובש ארץ ישראל האנגלי - גנרל אדמונד אלנבי.

השנה יחגגו 80 שנה למועדון האדום שזכה בפעם הראשונה בגביע ארץ ישראל בשנת  1928. בשנת 1933-4הוסיף המועדון למאזנו שתי אליפויות ראשונות של קבוצה עברית. כסמלה של הפועל נבחר ציור המשלב דמות של ספורטאי עם סמל הפטיש והמגל. 

השמות הנוסטלגיים מחבורת המייסדים היו שייכים ל: מוטקה מאייר, אמנון חרל"פ, וילי ברגר, אברהם נודלמן, מוסטה פוליאקוב. בין השמות הגדולים ששיחקו ההפועל ת"א בכל הזמנים אפשר לציין את: איצ'ה מנחם, דני בורסוק, שאבי בן-ברוך, ג'ורג' בורבה, דוד פרימו, יחזקאל חזום, שיע פייגנבויים, רוני קלדרון, שבתאי לוי, אריה בז'רנו, אלי כהן, משה סיני, ריפעת טורק, גילי לנדאו, יוסי אבוקסיס ושמעון גרשון.

אליפות ראשונה ב-1957

הפועל ת"א בצוותא עם מכבי ת"א ובית"ר ת"א נחשבו לקבוצות המלהיבות של טרום קום המדינה. מגרשה המפורסם של הפועל היה מוקם ב-"מגרש התמרים" הסמוך לנווה צדק, ברחוב שלוש.ב-1947 רכשה הפועל ת"א את השוער, יעקב חודורוב, מהפועל ראשל"צ. שמות גדולים של הפועל ת"א בתחילת שנות ה-50 היו: דוביד שוויצר, חיים גלזר, יהושע זילברשטיין, אשר בלוט, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש ורחביה רוזנבויים.

רק ב-1957 נרשמה ב"באסה" - מגרשה של הפועל ת"א, האליפות הראשונה של מדינת ישראל על ידי המאמן זר  - איבן יזבינצ'ק. ב-1961, הביא ההונגרי, יאנה קלמר, את גביע המדינה הראשון של מדינת ישראל למועדון האדום. מאז קום המדינה רשמה הפועל ת"א 7 אליפויות, 7 גביעי מדינה וזכייה בודדת בגביע הטוטו, ב-54 עונות בליגת העל. (עונה אחת בודדת בליגה השנייה).
מאז קום המדינה שיחקה הפועל ת"א 1611 משחקים בליגת העל. הניצחונות הגבוהים נרשמו על הפועל ב"ש והפועל ר"ג -  0-8 (פעמיים).

ההפסדים הצורמים היו למכבי ת"א ומכבי נתניה – 0-5. מלך שערי הפועל ת"א בכל הזמנים הוא: שייע פייגנבוים עם 132 שערים. במקום השני ניצב יחזקאל חזום עם 96 גולים, בשלישי, משה סיני עם 78 שערים וברביעי, רחביה רוזנבויים עם 80 כיבושים.
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק