כשבנתניה עשו ולא דיברו

לותר מתיאוס בא בטענות ואנו נזכרנו בעונת 1977/8, העונה הגדולה ביותר בתולדות מכבי נתניה. שפיגלר קרע רשתות, גזל וקליינמן בישלו, ועל כל ההצגה ניצח המאמן שמואל פרלמן שזכה בארבעה תארים. סיפור לשבת

יום שישי 29 מאי 2009
אשר גולדברג

לותר מתיאוס עוזב את ישראל עם המון טענות ומעט הצלחות. המאמן הגרמני, אלוף עולם, אומנם  סיים עונה במכבי נתניה  ונתניה גם הציגה כמה משחקים לא רעים, בעיקר מול מכבי חיפה, אבל אם מתיאוס רוצה להבין מהי עונה גדולה באמת, כדאי שיידע  שבעיר היהלומים דווקא ידעו הצלחות ענק. זה מה שקרה בעונת 1977/78.

 עונת 1977/78 הייתה העונה הגדולה ביותר של מכבי נתניה בתולדותיה, נתניה זכתה באליפות כשהיא מקדימה את הבאה אחריה בטבלה, בית"ר ירושלים ב-5 נקודות. אין אף אוהד של מכבי נתניה, שלא זוכר את העונה המופלאה בהדרכתו של המאמן האגדי, שמואל פרלמן, שהביא לקופסא את כל ארבע התארים שהיו אז קיימים בכדורגל הישראלי והאירופאי. 
פרלמן הצליח להביא תואר אליפות, זכייה באינטרטוטו, תואר אלוף האלופים וזכייה בגביע המדינה.

הקינוח של העונה המופלאה הגיע בגמר גביע המדינה מול בני יהודה - הקבוצה מנתניה ניצחה 1-2 וסיימה את העונה עם הרבה שמפניה בפה. באותה עונה היה נדמה שיהלומי נתניה, הם פשוט הנוסחה הישראלית של נבחרת הולנד.

האבא גאה ביציע

בנתניה כבר טעמו מוקדם יותר העונה את טעמה של האליפות, אבל הגביע סיקרן וריגש את העיר כולה. בשלב שמינית הגמר, סילקה מכבי נתניה את בית"ר ת"א בזכות ניצחון חלק של 0-3. ברבע הגמר ריסקה נתניה את הפועל כפ"ס, 2-5, ובחצי הגמר, הצליחו יהלומי נתניה לפצח את הבונקר של הפועל יהוד. ניצחון של 0-1 שלח אותם באמצע חודש מאי למשחק הגמר נגד בני-יהודה - קבוצת הליגה השנייה שהייתה בדרכה חזרה לליגה העליונה.

47 אלף איש הגיעו לאצטדיון ר"ג כי לראות את ההצגה הגדולה, בשיפוטו של שמעון חוגג. נתניה פתחה עם : יצחק ויסוקר, גד מכנס, ישראל חג'ג', חיים בר, שרגא בר, גבי רוזנדורן, גדעון קלינמן, אלברט גזל, משה גריאני, דוד לביא, עודד מכנס. כן שותף, יוסי ז'אנה. הרכב בני-יהודה כלל את: וסרשפורנג, שמשוני, אורנשטיין, עקרב, שרעבי,רמי לוי, צוברי, סולמי, מליחי, לוזון, בן-טובים.

כזכור, מרדכי שפיגלר פרש מהקבוצה באמצע העונה והכותרות עסקו בשוער איציק ויסוקר, שהגיע לקורות של נתניה אחרי 15 שנים נטולות כל תואר בהפועל פ"ת. כמובן שזו הייתה גם שנתם הגדולה של החלוצים עודד מכנס ודוד לביא, שכבשו ללא הרף בזכות  המבשלים הנפלאים: גזל, גריאני וגדעון קלינמן.

בן טובים נבלם

המשחק התחיל וכבר בדקה ה-3 הצליח מכנס להשקיט את 20 אלף האוהדים שהגיעו לר"ג משכונת התקווה. ביציע ישב אביהם של התאומים גד ועודד מכנס שסיפר בנוסטלגיה על הגמר של 1954, בו שותף בהפסד 4-0 למכבי ת"א. 

שערו של עודד מכנס קבע 0-1 מוקדם שגרם לבני-יהודה לפתוח את המערך הסגור בניסיון להשוות. במהלך המשחק, נבלם אהוד בן-טובים על ידי חיים בר וישראל חג'ג' שלא נתנו לבחור משכונת התקווה לכבוש.

בדקה ה-16 הגיע השני של נתניה אחרי שער קל של משה גריאני שקבע 0-2. בני-יהודה לא נשברה השיגה הרבה קרנות (9 לעומת 1) ולבסוף עוד שער ניחומים בדקה ה-89, לאחר כשאהוד בן-טובים בעט סוף סוף במדויק מהנקודה הלבנה אל לתוך הרשת.

כמו תמיד, בנתניה חגגו אל תוך הלילה  את ההישג המרובע שעד היום אף קבוצה לא הצליחה לשחזר.
 

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק