לחשוב מחוץ לקופסא

הניצחון של נבחרת ישראל בכדורגל חופים בסוף השבוע שוב העלה אל פני המים את העובדה כי יש פה פוטנציאל ענק גם לענפי ספורט אחרים פרט לכדורגל וכדורסל. אז אולי כדאי להשקיע גם בהם

שבת 11 אוגוסט 2007
מערכת TELESPORT

    בני לם וצחי אילוז התהלכו על החול הזהוב של חוף פולג  ביום שישי בערב חבוקים כמו שני גיבורי מלחמה, הם ניצחו לעת עתה את המלחמה שלהם, אליה יצאו בתחילת הקיץ החדרת כדורגל החופים למדינה. הניצחון של נבחרת ישראל על גרמניה היה עד כה שעתו היפה ביותר של הספורט החדש במדינה. השניים לא רצו לנטוש את המקום, להתכונן לארוחת שישי הקרבה, הם נהנו מהחום של אלפיים הצופים שבאו לעודד. אך גם הם יודעים שב"ארץ כוכב נולד" אתה מלך רק כשאתה למעלה, כמו עשרות ספורטאים אולימפיים לפניהם כולם יחבקו אותם עכשיו אך ישאירו את כיסם סגורים בבוא העת, הכסף שוב ילך לכדורגל המקצועני שיפשל מול הדנים ולנבחרת. ככה זה שמקום רביעי בקמפיין האירופי שנערך על הדשא עדיין שווה הרבה יותר מאליפות אירופה על החול החם.

אולי דווקא בגלל הניצחון של נבחרת כדורגל החופים הגיע הזמן לפתוח את העיניים. להבין שפרט לכדורגל והכדורסל המקרטעים ברמה הלאומית יש לישראל כיום פוטנציאל אדיר בעשרות ענפי ספורט איזוטורים. אולי הכסף הגדול של הועד האולימפי והטוטו צריך להיות מופנה אליהם? שכן מאז הקיץ ההוא במקסיקו, זה שכולנו אוהבים להתרפק עליו כבר זכינו לתהילת עולם , רק לא על הדשא. שנה לפני בייג'ין וארבע שנים לפני לונדון 2012,  TELESPORT מציג בפניכם מספר ענפי ספורט שעם ההשקעה הנכונה יכולים להפוך את ישראל למעצמה אמיתית, בתחומם.

כל כך הרבה חול...

לישראל (וזה לא סוד) בניגוד לשאר מדינות המזרח התיכון אין ממש אוצרות טבע להציע לעולם, אתם יודעים עניין של גיאוגרפיה... מנגד אחד הדברים שיש כאן בשפע הם החופים המדהימים שמשתרעים על כל הארץ. כל כך הרבה חול שעד הקיץ היה מבוזבז על מטקות ושאר ירקות יכול ( בעזרת טיפול נכון) להפוך את ישראל תוך מספר שנים לכוח עולה בכדורגל החופים ואחיו מהכדורעף, שני ענפי ספורט שצוברים תאוצה בעולם המודרני.


בסוף השבוע האחרון לצד משחקיה של נבחרת הכדורגל המתגבשת יצאו מארץ הקודש שני צמדי כדורעף חופים לאיטליה שם נערכת תחרות צ'לנגר על סך 10 אלפים דולר. עבור מורן צור, גיזלה רודריגז, אוהד רטקו, חן אמיר והאחים אורן ואלון אלקובי  שמתאמנים בחודשים האחרונים תחת הדרכתו של מאמן ברזילאי זו הזדמנות מצוינת לצבור עוד ניסיון לקראת המטרה, אולימפיאדת 2012. האיגוד אמנם משקיע בהם הרבה אך כמו בכדורגל החופים הפונטנציל  שקיים קרוב לוודאי לא יתממש בגלל בעיות תקציב שעוד עלולות להגיע.  וכך שני ענפי ספורט שיש לנו את כל התנאים בכדי להצליח בהם ידונו להיות משוחקים בשוליים, כמעט שישתדלו לא להפריע לקשטן, שלמה שרף וחבריהם.

דוהרים קדימה ללא מסלול

בעוד ענפי הספורט שדנו בהם עד עתה עדיין נמצאים בשלב החיתולים בארץ, כל מי שעוקב אחר המתרחש בשבות בחול שטח פתוח יגלה לכם כי הספורט המוטורי חי ובועט בארצנו הקטנטונת. ליגת הטרקטרונים כמו גם ליגת האופנועים סוחפת אחריה מספר לא מבוטל של אנשים למרות שאין לה תנאים של ממש ואף גורם ממשלתי לא הכריז על בניית מסלולים רשמיים  הצליחה הליגה  להצמיח לישראל מספר כוכבים אמיתיים עם דם כחול לבן.

רק אם נזכיר  שמות כמו אליקו אוחנה ובן רובינשטיין שייצגו את ישראל בראלי הפרעונים באביב האחרון (זכו במקומות הראשונים בקטגוריה) את מתן ניר הצעיר והמבטיח גלעד בנאי שכבר גמא את המרחק בין פאריז לדקאר נראה כי לענף יש עתיד מזהיר. אמנם שמות אלו אינם מתגלגלים על לשונותיהם של כל חובבי ספורט אך עם מעט פרסום ובעיקר כסף יוכלו אלו להביא למדינה הרבה כבוד בעתיד.

לנצל את הידע לנטוע זרעים לעתיד

אולי המקום בו  הכי עצוב לראות את העוני של ענפי הספורט הייצוגים בארצנו לעומת הזוהר של הכדורסל והכדורגל נמצא אי שם באולם הג'ודו של פרדס כץ בו עשה אריק זאבי את צעדיו הראשונים בענף שהוא עתיד יהיה להיות אלוף בו.

פעם בתחילת שנות התשעים לאחר זכייתם של יעל ארד ואורן סמד'גה במדליות אולימפיות הביטו ילדים על הג'ודו בהערצה, אילו מישהו היה מביט מעט קדימה אולי היה אוסף את הילדים שנרשמו לכל חוגי הג'ודו למיניהם ומוצא בהם את המדליסטים של מחר. רק אחד צמח להיות כזה, אותו אריק זאבי.

מחוץ לחדר הסגור אי שם בים עדיין ניתן למצוא את הזיכרון הקולקטיבי של שירת התקווה באתונה 2004. גל פרידמן אולי החליט שאחרי שתי מדליות אולימפיות הוא ירכב אל עבר הפרישה. אך עם מצבור הניסיון שלו לא ייתכן שהוא לא ידריך את האלוף הבא שלנו.

רגע לפני שמתחילים לדבר על ציפיות למדליות בבייג'ין הגיע הזמן להכין את הקרקע ל-2012 ו-2016. אותם אלופים אולימפיים, סמד'גה, ארד, פרידמן ואברבוך  צריכים להרים את הכפפה הגדולה ולגלות בעם היושב בציון את הדור הבא. בשביל זה צריכים משאבים שיהיו חייבים להילקח מהיכן שהוא. אולי מהכדורגל הכושל... או מהנבחרת ההזויה של שרף. יש כאן אפשרות אמיתית לנטוע זרעים של טוב לספורט הישראלי, זרעים שיהפכו לפרחים שיצמחו מחוץ לקופסא. 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק