2

משחקי ליגת העל לא יופסקו

כך הוחלט בין היתר ע"י מנהלת ליגת העל בכדורסל בישיבת חירום, שלאחריה נערכה מסיבת עיתונאים, בהמשך למאורעות מלחה. "לא ייתכן שאירוע כזה יקרה שוב, אך הכדורסל חייב להימשך"

יום שני 12 נובמבר 2007
שלמה חסיד

בעקבות מאורעות מלחה אמש, במהלך המשחק בין הפועל ירושלים להפועל חולון, בו נזרק חזיז מהיציע אל המגרש וגרם לפציעתו של מאבטח באורח בינוני, כינסה הערב מנהלת ליגת העל בכדורסל ישיבת חירום בה הוחלטו 4 החלטות שנמסרו לאחר מכן במסיבת עיתונאים.

דובר המנהלת מסר דבריו: "על כולנו עבר ערב קשה. המציאות כפתה עלינו מפגש לא מלבב זה. דירקטוריון ליגת העל החליט: המסר שצריך לצאת הוא שלא יתכן שאירוע כזה יישנה שוב, אך הכדורסל חייב להמשך".
אבנר קופל, יו"ר מנהלת הליגה: "אתמול בשעה 9:40 לערך נזרק חזיז מהיציע למגרש. איש הביטחון יואב קפץ בגבורה והוכיח גם חברות וגם מיומנות, ותוך ניסיון לסלק את החזיז על מנת שלא יפגע בשחקנים, הוא נפגע באורח קשה. ליגת הכדורסל החלה̠בצורה טובה, ונפלנו למערכת של מיני פיגוע בכדורסל הישראלי. אני רוצה לשלוח מפה ליואב לאשתו וילדיו החלמה מהירה".

"האירוע הזה טראומתי מבחינתנו. במשך 30 השנים שאני מלווה את הכדורסל ,מערכת הכדורסל היתה יחסית ריקה מאלימות. לאור מה שקרה אתמוߜ, נעצרו כ-4 צעירים, ובמהלך הבוקר התברר שיש הודאה של אחד מהחשודים שמשתייכים באופן ברור למחנה של אוהדי הפועל חולון". 

"היינו במשך כל היום בדילמה מאוד גדולה. ידענו שאנחנו צריכים לעשות מעשה, ולכן נקבעה ישיבת דירקטוריון מיוחדת. אנחנӕ לוקחים בחשבון ויודעים היטב שהפועל חולון קבוצה שלקח אותה איש עסקים רציני, מיקי דורסמן, ואני יודע עד כמה חשובה לו הקבוצה והוא הוכיח שהיא יכולה להתמודד בצמרת הליגה. אנחנו גם לוקחים בחשבון שיש אוהדים טובים בחולון. אבל אי אפשר לעבור לסדר היום על התנהגות ۞סוג זה. כשמגיעים למצב של חיי אדם בסיכון זה כבר מעבר לקו אדום וצריכים לעשות מעשה". 

"דיברתי עם שר הספורט מתוך נסיון לגרום למהלכים פוליטיים אך זה לוקח זמן וזה לא יביא את התוצאות שלהן אנו מייחלים בצורה מיידית. רוב חۑרי הדירקטוריון הביעו דעתם. אין ספק שאף אחד מיושבי הראש רואה את העניין הזה בחומרה וכולנו מגנים את התופעה הזאת".

"ההחלטות שנלקחו הן החלטות ראשוניות ויהיו גם החלטות בהמשך. 24 שעות אחרי האירוע אי אפשר לתקן הכל. אנחנו מתחילים בצעד קטן אחۓ קדימה ואנחנו נגיע בהמשך למצב שעוד פעם ומהר מאוד ילדים, בני נוער ונשים יוכלו לעבור חוויות ספורטיביות בכדורסל הישראלי".

"המערכת השיפוטית היא בסמכות איגוד הכדורסל ואנחנו רק נגזרת מתוך זה. בשמו ירמי אולמרט אני אומר שהם מצטרפים אלינו לגߙנוי האלימות, אך עדיין הם ייצטרכו לאשר את ההחלטות".

"להלן ההחלטות שהוחלטו ע"י מנהלת ליגת העל:

1. כל השלכת חזיז/ רימון עשן/ אבוקה ייגרמו להפסקת המשחק לאלתר. 
הקבוצה שאל קהל אוהדיה השתייך הזורק תפסיד טכנית במשחק זה. כאשר משטרת ישראל תהיה הגוף שיקבע מאיזה מחנה זה נזרק. 
ייסגר האולם הביתי של הקבוצה לסיבוב משחקים מלא. 
ייאסר על קהל אוהדי הקבוצה להגיע לסיבוב משחקי חוץ מלא. 
בהמשך, אם יגיעו למשחקים, יגיעߕ בליווי משטרתי שמימונו יהיה על חשבון הקבוצה.

2. תקום ועדה החל ממחר בבוקר בראשות ניצב דוד צור. היא תדון במכלול הדברים שיש לבצע כדי לתת אפשרות לציבור קהל האוהדים להגיע למשחקים בשלווה. הם יהיו אחראים לבחון אפשרות להתקין גלאי ۞תכות בכניסה למגרשים. זה אומנם גורם לאי נוחות, אבל כשמתרגלים זה ייתן שקט נפשי.

3. הקבוצות יכינו רשימות שמיות של אוהדים למנהלת על סמך היכרות שלהם עם אוהדים בעלי עבר ושמסווגים כבעייתיים. הם יצולמו, יקוטגלו ולא יורשו להכנס למשחקי הۧבוצה.

4. במסגרת משרד הפנים יקימו מתוך משטרת ישראל יחידה ארצית שתפעל למניעת אלימות בענפי ספורט. תופעה שנהוגה באירופה. יחידה שתוסמך לטפל אך ורק בזה".

"המנהלת לא מוצאת לנכון שמשחקי ליגת העל בכדורסל יופסקו. לא ניתӟ לשום גורם שלילי להפסיק את הכדורסל. הליגה תמשיך פעולתה באופן שוטף החל ממשחקי יום א' הקרוב". 

"אני מניח שקב' הפועל חולון תעמוד לדין משמעתי ותהיה דרישה ככל הנראה לקבל מס' משחקים ללא קהל. זה יהיה תלוי בבית הדין, אבל צריך שיעבור מסߨ שאין ויתורים, ואנחנו מצפים שסך הצעתנו תהווה מסר. אבל המנהלת לא תוותר על הפועל חולון, ננסה למצוא פתרון באופן משותף כי הפועל חולון מהווה ערך מוסף לכדורסל הישראלי. אני מקווה שבישיבה הבאה שנשב כולנו פה זה יהיה במסגרת כדורסל נטו".

צילומים: יותם רונߟ


תגובות

טלספורט בפייסבוק