בחיפה רוצים עוד אחד כזה

במכבי חיפה לא יכולים לשכוח את גדול משחקי העונה: ב-26 בפברואר 1994 התייצבו מכבי חיפה ומכבי ת"א למשחק על כל הקופה שהסתיים במפגן וירטואוזי של הקבוצה בירוק. זיכרון לאחד המשחקים הגדולים אי פעם בישראל

שבת 30 אפריל 2011
מערכת TELESPORT

ב-26 בפברואר 1994, אירחה מכבי חיפה את מכבי ת"א למשחק העונה בקרית אליעזר. משחק עונה אמיתי, אורגינל, שהמיוחד בו הייתה התוצאה הנדירה שהושגה אז. 

זה היה משחק על כל הקופה: מקום ראשון בליגה, יוקרה, הצהרת כוונות להמשך וכסף, הרבה כסף. המשחק הזה, שהיה בין שתי קבוצות מעולות וגאות, מהגדולות ביותר שידע הכדורגל הישראלי אי-פעם, הסתיים באופן כל-כך חד צדדי ולא צפוי והפך בכך לגדול משחקי מכבי חיפה בכל הזמנים. וכן, הוא היה גדול יותר מה-0-10 המפורסם על אותה מכבי ת"א, שהעיד על רמת המפסידה באותו משחק יותר מאשר על רמת המנצחת. 

משחק על מיליון דולר

זה קרה במחזור ה-25. הצהובים של גרנט, זוהר, נמני ודריקס, הקדימו בטבלה את הירוקים של שפיגל, עטר, ברקוביץ' ואלון מזרחי, בזכות הפרש שער בודד. לשתיהן היו 60 נקודות לפני אותו משחק והן היו פשוט מליגה אחרת. להפועל באר-שבע, שסיימה את אותה עונה במקום השלישי, היו 65 נקודות. אבל בסוף, 14 מחזורים מאוחר יותר. מלבד זאת, המשחק לא היה על ההולכה הזמנית בלבד. שתי הקבוצות ידעו, שהמנצחת במשחק תסיים את הסיבוב השני במקום הראשון ותזכה לארח בסיבוב השלישי את המפסידה וגם משחקים מושכי קהל אחרים. "משחק על מיליון דולר" קראו לו, ובניגוד למשחקי העונה של היום, כל הסופרלטיבים הרגישו ממש בנוח לקראתו. לאחריו, אגב, חלקם אפילו קצת החווירו.

משולשים במחצית הראשונה

20 אלף צופים, ברובם המוחלט ירוקים, ראו איך הסכר הצהוב נפרץ כבר אחרי 9 דקות. אייל ברקוביץ' הוליך התקפה מתפרצת מהמרכז, כשראובן עטר ואלון מזרחי פתחו לו שתי אופציות מסירה. ברקוביץ' החליט ללכת לבד, התעלם מהשמירה של אמיר שלח ובעט לא חזק, אך מדויק, לפינה הימנית של אובארוב. 0-1 לירוקים והקוסם רץ לחגוג.

מכבי ת"א רצתה להגיב מהר, אך כבר בדקה ה-22 היתה זו חיפה עם השני ושוב בהתקפה מתפרצת. קנדאורוב שלח כדור עומק לברקוביץ' שפתח רגליים, ובנגיעה קלה וגאונית, השאיר את מזרחי לבד מול אובארוב. האווירון לא התקשה להשלים את המלאכה והמריא לעוד טיסה בשמי חיפה.

9 דקות אחר-כך, הגיע השער הגדול במשחק. ראובן עטר לקח כדור באגף השמאלי וניסה לעבור בין נועם שוהם לפולוקארוב. עטר הסתבך בין שניהם ונפל לדשא יחד עם פולוקארוב. האחרון עוד החזיק את הכדור בין שתי רגליו בזמן ששכב על הדשא, אך עטר קם מיד, חילץ את הכדור והשאיר את שני הצהובים מאחור. הוא המשיך להתקדם עם הכדור עוד קצת ושלח טיל אדיר מתוך הרחבה לחיבור הימני של אובארוב. לשורה לא היה סיכוי. 0-3 מדהים של יכולת שיא ונחישות רבה, שני דברים שסימלו היטב את ההבדל בין חיפה לת"א באותו משחק.

אחרי השער השלישי נוצר מחזה בלתי ייאמן. שחקני מכבי חיפה החלו לשחק "משולשים" בשטח מגרשם, לקול קריאות "אולה" של הקהל הירוק. הקריאות האלו מגיעות בדקות האחרונות בדרך-כלל, כשהמשחק כבר גמור וחתום ובטח שלא בדקה ה-34, אפילו אם התוצאה היא כבר 0-3. מעשה זה, עלול היה להיתפס אולי כשחצני ויהיר מצד מכבי חיפה ואוהדיה, אך העליונות המוחלטת של חיפה באותו משחק, לא רק נתנה את ההרגשה שהמשחק גמור, היא נתנה את ההרגשה שכל העונה גמורה.
 
איבן האיום ומשה ברולין

אחרי השיא של החצי הראשון, נפתחה המחצית השנייה, באופן טבעי, בצורה רגועה יותר. אך מי שחשב שחיפה מסתפקת בתוצאה, התבדה ובגדול. בדקה ה-73 החליף איבן גצקו את ראובן עטר שזכה לתשואות רמות מהקהל. גצקו, שאיכזב בתחילת העונה, היה בתקופה נהדרת ולא הפסיק להבקיע. שתי דקות אחרי שנכנס כמחליף, מצא אותו ברקוביץ' בכדור עומק נהדר. החלוץ הרוסי, בנגיעתו הראשונה בכדור, שלח אותו פנימה בין רגליו של אובארוב. 0-4 גדול לירוקים והרגל עוד הייתה נטויה. 

בדקה ה-83 הגיע השער החמישי. קנדאורוב מצא את משה גלאם בכדור עומק והמגן השמאלי חדר לרחבה ובעט לפינה הקרובה, הימנית של אובארוב. השוער האומלל הוציא כדור חמישי מהרשת, בפעם הראשונה והאחרונה שלו בליגה הישראלית. גלאם מצידו, חגג את השער כמו תמיד בסגנון תומאס ברולין השבדי – קפיצה בסיבוב עם אצבע מונפת אל-על. 0-5 היסטורי לירוקים.

מספר טיפולוגי

כל אוהד מתחיל יודע, שיש מרחק תהומי בין ארבעה לחמישה כדורים ברשת. חמש, הוא לא פחות ממספר טיפולוגי בכדורגל והוא לפעמים עושה את ההבדל בין עוד משחק גדול, לקלאסיקה של ממש, כזו שאפילו כותבים עליה שירים. "חזרנו מחיפה עם הפנים בין הידיים" זימר יובל בנאי על המשחק והוסיף את השורה הלא ברורה: "האויב כבר לא מפחיד, הוא רק זקוק לרחמים". אך האויב היה מפחיד מתמיד ויריבותיו באותה עונה הן שהיו זקוקות לרחמים. 

מכבי חיפה הפכה במשחק הזה מקבוצה מצויינת, לקבוצה מפחידה. מפלצת ירוקה ואימתנית ממש. משהו בסגנון "שרק", רק בלי כל טוב לב או רחמים. היא שמרה על ההובלה עד סיום העונה ופשוט דרסה את הליגה, בדרך  לעונה הכי גדולה של קבוצה כלשהי בתולדות הכדורגל הישראלי. היא הייתה לקבוצה הראשונה, ובינתיים גם האחרונה, שסיימה עונה שלמה ללא הפסד ומדובר היה בעונה ארוכה של 39 מחזורים. מאזן השערים שלה בסיום העונה, 27-97, היה ונשאר פשוט בלתי נתפס.

לא הוצא מהקשרו

כמעט עשרים  שנים מאוחר יותר, דיברו כמה מגיבורי אותה עונה על המשחק הגדול. ראובן עטר, כובש השער היפה במשחק, נזכר: "המשחק הזה היה ההזדמנות להוכיח שאנחנו טובים יותר, וה-0-5 היה ההוכחה הכי טובה לכך". על השער המדהים שלו אמר: "זה היה אחד השערים היפים שהיו לי בקריירה. כשהיה 0-2, עם כל האווירה והשמחה של הקהל, כל-כך רציתי גם להשתתף בחגיגה וזה מה שיצא לי. שער של הרבה נחישות. הפתעתי את עצמי הרבה פעמים במהלך הקריירה וגם בפעם הזו".

רוני לוי, קשר העבר של הקבוצה ומאמן ההווה, נזכר אף הוא: "מכבי ת"א הייתה קבוצה גדולה בפני עצמה, עם דור של שחקנים גדולים שיותר מאוחר גם זכה באליפויות. היריבות הייתה מאוד גדולה וזה היה משחק טעון מאוד. משחק עונה קלאסי" והוסיף על העונה ההיסטורית: "זו הייתה עונה כיפית כזו, כמו חלום. היינו קבוצה נדירה עם שחקנים גאונים".

הגאון הראשי באותו משחק, אייל ברקוביץ', קיבל באחד העיתונים את הציון העגול 10, במשחק שנערך ארבעה ימים בלבד לפני חתונתו. הוא כבש שער אחד ובישל שניים, כולל אחד גאוני במיוחד לאלון מזרחי שאמר: "להשאיר ככה שחקן מול שוער, ע"י פיסוק רגליים, רק אייל יכול לעשות דברים כאלה".

על המשחק עצמו אמר מזרחי: "זה היה משחק מאוד טעון כי מכבי ת"א הגיעה אליו בתקופה מאוד טובה וכך גם אנחנו. זה היה ללא ספק אחד המשחקים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי". חתם האווירון, במשפט שהפעם, ממש לא הוצא מהקשרו.

הרכבים:

מכבי חיפה: רפי כהן, אלון חרזי, רומן פץ, מרקו בלבול, משה גלאם, רוני לוי, אלון חזן, סרגיי קנדאורוב, ראובן עטר (איוון גצקו, 73), אייל ברקוביץ' (איתן אהרוני, 76), אלון מזרחי.

מכבי ת"א: אלכסנדר אובארוב, עופר וילנצ'יק, אלכסנדר פולוקארוב, אמיר שלח, יעקב הילל, ניר קלינגר, איציק זוהר (מאיר מליקה, 73), נועם שוהם (ניר סביליה, 50), אבי נמני, סיריל מקנאקי, אלי דריקס.

צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק