סיפור בזיג-זג

בהפועל כפ"ס תמיד היה מעניין. אחרי שנים של דשדוש, המועדון הצליח לקחת אליפות היסטורית בעונת 82, אבל תוך עשרה חודשים צלל בחזרה לליגה השנייה. פרוייקט TELESPORT: קבוצה ביום והיום עם הפועל כפר סבא

יום רביעי 15 אוגוסט 2007
אשר גולדברג

 מועדון הפועל כפר-סבא נוסד בשנת 1928. בתחילה שיחקה הקבוצה בליגות הנמוכות במגרשים הראשונים שהיו ממוקמים במרכז הישוב. בשנות ה-40 הכדורגל בישוב תפס תאוצה בעקבות צירופם של שחקנים חדשים, רובם עולים חדשים שעלו לארץ ישראל מארצות אירופה. המועדון הצמיח שורה של מאמני ושחקני כדורגל מהשורה הראשונה של הכדורגל הישראלי ומשנת 1952 היה בעל נוכחות כמעט קבועה בליגה הראשונה של ישראל בגלגוליה השונים.

בשנים הראשונות של המועדון, שוער הקבוצה היה יאיר לויטה שעל שמו נקרא האצטדיון החדש. לויטה היה במשך עשרות שנים מראשי הקבוצה כשלצידו פעל מיקה אלמוג.
בתחילת שנות ה-50 הפכה הפועל כפ"ס לגורם בולט בליגת השנייה ביחד עם עמנואל שפר, שהפך מאוחר יותר  למאמנה של הקבוצה ולמאמן נבחרת ישראל. ב-1954 רשמה הפועל כפ"ס את הופעת הבכורה שלה בליגה הלאומית, שם החזיקה מעמד במשך 3 שנים, עד לנשירה הראשונה בעונת 1956.

בתום עונה בודדת, שבה הפועל כפ"ס לליגת העל ומבין שחקניה הבולטים חייבים להזכיר את : מיכאל וידרוב, ישראל סדובסקי, חיים גלזר, עמי צחובל , מאיר טובאש, אריה סגל, ישראל בירנבויים ויאיר נוסובסקי.

כעבור שנה, שוב ירדה לליגת המשנה וחזרה רק כעבור 8 שנים עם שחקן בשם שלמה שרף. השמות הבולטים שבלטו באותן שנים בקבוצה: יצחק שום, גיורא אביגדורוב, אברהם מרצ'ינסקי, שלום פטרבורג, יואב אברוצקי ודרור קשטן.
השמות הבולטים של שנות ה-70 וה-80 היו: ישראל פוגל, דורי אלמוג, נח אינשטיין, איתן רביבו, גדעון סיימון ויואב אברוצקי.
בהמשך בלטו: רז רבינוביץ', תמיר בן-חיים, מיקל יפה ואלי יאני. 

היסטוריה של גביעים

הפועל כפ"ס זכתה ב-1975 בגביע המדינה הראשון של המועדון, אחרי ניצחון בגמר 1-3 על בית"ר ירושלים של אורי מלמיליאן. ב-1980- זכתה הקבוצה בגביע השני של המועדון, אחרי ניצחון בגמר על מכבי רמת עמידר 1-4. ב-1990-  גביע מדינה שלישי נוחת בארון כפ"ס, אחרי ניצחון בגמר על שמשון ת"א , 0-1.

בשנת 1982 הגיעה הפועל כפר סבא להישג השיא שלה וזכתה באליפות ישראל. מאמן הקבוצה היה דרור קשטן, מלך השערים היה אלי יאני עם 13 שערים, ומלך הבישולים היה יצחק שום, עם 11 בישולים. המשחק שהכריע את גורל האליפות נערך בין כפר סבא למכבי נתניה. כפר סבא ניצחה 2-1 משערים של פוגל ויאני. כעבור שנה בלבד, הפועל כפ"ס מסיימת במקום האחרון ויורדת שוב לליגה השנייה. 

האירוע הבולט של סוף שנות ה-80 - תחילת שנות ה-90 היה המעבר ממגרש הכדורגל הישן שבקרבת בית החולים 'מאיר' לאצטדיון העירוני החדש הנוכחי ע"ש לויטה.
העונה הנוכחית היא העונה ה-36 בתולדות הפועל כפ"ס בליגה העליונה.

סה"כ שחקה הפועל כפ"ס בליגה העליונה 1086 משחקים.
הכובש הגדול ביותר של המועדון הוא:ישראל פוגל עם 151 כיבושים. יצוין שפוגל שימש במשחקים רבים גם כשוער הקבוצה.
במקום השני ניצב אברשה מרצ'ינסקי עם 107 גולים ואחריו יצחק שום עם 78 שערים.
שלמה שרף נמצא במקום ה-8 עם 52 כיבושים.
  

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק