ואז הגיעה הדקה ה-114

גמר 1976. אורי מלמיליאן בועט כדור עונשין מ-25 מטרים לרשת מכבי תל אביב וקובע: בית"ר זוכה לראשונה בגביע המדינה

יום שלישי 26 מאי 2009
אשר גולדברג

לבית"ר ירושלים היו עשרות משחקים גדולים במיוחד, אולם משחק אחד היה זה שהביא למפנה שהפך את בית"ר מקבוצה טובה לקבוצה גדולה ואת אורי מלמיליאן משחקן מצוין לכוכב על למשך יותר מעשור.

עונת 1975/6 הייתה מהגדולות, האהובות והנוסטלגיות ביותר של בית"ר ירושלים בכל תולדותיה. הקבוצה סיימה במקום השני בטבלה והעפילה לגמר גביע המדינה נגד מכבי ת"א.

בדרך לגמר חלפו הירושלמים על הפועל עכו, 2:4 ועל מכבי נתניה באותה תוצאה. בחצי הגמר הספיק ניצחון קטן של 0:1 לעלות לכר הדשא בר"ג. זו הייתה גם נקמה על ההפסד שנה קודם בגמר להפועל כפ"ס של שלמה שרף.

מספר ימים קודם לכן הפסידה בית"ר ירושלים את האליפות להפועל ב"ש במחזור האחרון אחרי שהפסידו בשלומיאליות למכבי ת"א 2:0. אל הגמר התכוננו הבית"רים בידיעה כי זו ההזדמנות הגדולה. מכבי ת"א הופיעה עם פרסומת "גולד סטאר" על החולצות ולכן המשחק לא שודר בטלוויזיה. כ-55 אלף צופים ביניהם יו"ר הליכוד, מנחם בגין, נכחו באצטדיון ר"ג בגמר הבלתי נשכח.

בפני השופט, יוסף פינקלשטיין, ניצבו בתאריך ה-16/6/1976 הקבוצות בהרכבים הבאים. בית"ר י-ם: יוסי מזרחי, חכם, ז'אנו, קרקו, רוזנבלום, ויקטור לוי, מלמיליאן, דוד ישי, נוימן, ג'רבי, אברהמי. מכבי ת"א: אלרן, סלימן, מאיר נמני, אבי כהן, בלו, גרגיר, עוז, ששון, טלבי, פרץ, טבק.

בדקה ה-41 כבשו החניכים של נסים בכר שער ראשון. אורי מלמיליאן הגביהה לרחבה ודני נוימן בעט מתוך הערבוביה לקורה ולרשת, 0:1. מדורות החלו לבעור ביציעים, מנחם בגין נראה מרוצה ממרומי שער 3. אלא שהיתרון החזיק מעמד שלוש דקות בדיוק עד שויקי פרץ השווה ל-1:1.

המשחק הסתיים באותה תוצאה  ונכנס להארכה של 30 דקות. כבר בתחילת ההארכה נקבעה בעיטת עונשין מ-11 מטרים אחרי נגיעת יד ברחבה של אורי סלימן ממכבי ת"א.

דממה שררה בקרב 55 אלף הצופים, כולם כולל בגין קמו על הרגליים וראו את" נער הזהב"  מלמיליאן, חיוור כסיד בועט מהנקודה הלבנה כדור חלש מאוד שיש אומרים שעד היום לא הגיע לשער.

ואז הגיעה הדקה ה-14 של ההארכה. היא למעשה הדקה הכי מפורסמת בתולדות בית"ר ירושלים. באותה דקה נפסקה בעיטת עונשין מזוית קשה, 25 מטר משערו של גדעון אלרן המכבי.

ביציעים נלדקו שוב מאות מדורות ועשן כבד מעל האצטדיון. 20 שחקנים היו ברחבת מכבי ת"א והמתינו להגבהת הכדור של מלמיליאן, אך הכדור שיצא מרגלי מספר 8 היה חד ומכוון לרשת העליונה ופנימה, 1:2 לבית"ר והתפרצויות שמחה ביציעים שלא נראו מעולם על מגרשי הכדורגל.

הקפטן שפתח במשחק הוא דוד ישי שנפצע קשה והוחלף ע"י מאיר אזולאי. הקפטן במגרש היה ויקטור לוי, אבל המנהל אברהם לוי קבע בספקנות כי את הגביע יקבל דוד ישי שנכנס לספרי ההיסטוריה.

חגיגה ענקית התקיימה במרכז ירושלים עד שעות הבוקר המוקדמות. מהחגיגה נעדר בכר שכעס על שריקות הבוז נגדו שבוע קודם ו...אורי מלמיליאן שתפס טרמפ ברכבו של האוהד סימיקו היישר לבית הוריו בשכונת ממילא.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק