גיבורים בירוק

הידעתם? בראשית דרכו, המועדון של יענקל'ה שחר בכלל נקרא "מכבי הגיבור חיפה" והורכב מ'שחקני חיזוק' שעלו לארץ מאוסטריה והונגריה. בקיצור, כל המספרים והשמות שרציתם לדעת על קבוצת הפאר מקריית אליעזר

יום חמישי 16 אוגוסט 2007
אשר גולדברג

מכבי חיפה הוקם כמועדון ספורט בסוף שנת 1915. כדורגל החלו לשחק במועדון רק בתחילת שנות ה-20, כשגל העלייה מאירופה ובעיקר ממרכז היבשת הציף את ארץ ישראל. רוב שחקני המועדון הגיעו מאוסטריה-הונגריה ונחשבו בשנות ה-20 לאחת הקבוצות הטובות ביותר בארץ ישראל. המועדון נקרא באותן שמים "מכבי הגיבור חיפה",עד לשינוי שמה ל'מכבי חיפה' בשנות ה-40.

ב-1927  יצאה "מכבי הגיבור חיפה" למסע משחקים בארה"ב, שאומנם הסתיימו בהצלחות על כר הדשא, אבל הדולרים של ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות השאירו באמריקה את רוב הכדורגלנים שגרמו לקבוצת הכדורגל לשקוע. בשנות ה-30 הייתה דווקא הפועל חיפה הקבוצה הטובה  למרגלות הר הכרמל.

ב-1942 כשהיא בליגה השנייה , העפילה מכבי חיפה לגמר גביע ארץ ישראל נגד בית"ר ת"א. בתום 90 הדקות נקבעה תוצאת השיא בכל הזמנים במשחקי גמר גביע - בית"ר ת"א-מכבי חיפה 1-12.

גם הפועל משחקת תפקיד

עם קום המדינה, נכללה מכבי חיפה בליגה העליונה וסיימה את העונה הראשונה במקום ה-7. שנות ה-50 סיפקו יריבות גדולה בין קבוצת מכבי חיפה והפועל חיפה. המאמן, אלי פוקס, שהגיע ממכבי ת"א ארגן את השורות והפך את הקבוצה לחצי מקצוענית. הזר הראשון בכדורגל הישראלי היה הקפריסאי, סאבא ג'יאורג'יו, ששיחק במכבי חיפה.
השמות המפורסמים של שנות ה-50 היו: חיים לוין, ג'וני הארדי, זכריה בן-צבי, שייע הלד, יצחק שפירא, אהרון אמר, אשר אלמני ואברהם מנצ'ל. ב-1953 נבנה בקרית אליעזר מגרש כדורגל המשמש עד היום את מכבי חיפה.

ב-1962 - זכייה ראשונה בגביע המדינה אחרי מפגשים כפולים עם מכבי ת"א. המפגש הראשון הסתיים בתיקו 0-0 בר"ג. ובתאריך ה-8/5/1962 באצטדיון האוניברסיטה בירושלים ניצחון מוחץ למכבי חיפה 2-5, משני שערים של יצחק שפירא, שניים של מנצ'ל ואחד של והרדי.
ב-1965 יורדה מכבי חיפה לראשונה בתולדותיה לליגה השנייה, אך בתוך עונה אחת חזרה לליגה העליונה. שמות גדולים נוספים שזהרו לאורך שנות ה-60 היו: גרשוני, דני רום, ישעיהו שוואגר, מוטי לובצקי ונתן הירש.

ב-1974 עונת שפל נוספת למועדון. מכבי חיפה מסיימת במקום האחרון בטבלה עם 29 נק' מתוך 30 משחקים ויורדת לליגה השנייה.עונה אחת בליגה א' צפון מספיקה "לירוקים" לחזור לליגת העל.

נדנדת הירידות נמשכת

ב-1977 נדנדת הירידות נמשכת ומכבי חיפה שוב נפרדת מהליגה הבכירה. את ליגת העל רואה מכבי חיפה רק בעונת 1981-2.
ב-1984 - היסטוריה בירוק כששלמה רשף מוביל את מכבי חיפה לזכייה ראשונה בתואר האליפות. מכבי חיפה הקדימה את בית"ר י-ם רק בנק' אחת ובודדת. כובשי השערים הבולטים לזכות מכבי חיפה באליפות זו היו: זאהי ארמלי 13, סלקטר 12 צדוק מלכה 7 ורוני רוזנטל 6.
כעבור שנה, מביא שלמה שרף אליפות נוספת למכבי חיפה עם ברוך ממן בקישור וצמד המוציאים לפועל ארמלי וסלקטר שכובשים יחדיו 31 שערים.
תרומתו של רוני רוזנטל היא 9 כיבושים. בגמר גביע המדינה אכזבה גדולה למועדון בהפסד לבית"ר י-ם,0-1, משערו של אלי אוחנה.

אליפות שלישית ברציפות נמנעת משלמה שרף ושחקניו רק במשחק האחרון בבלומפילד, בהפסד להפועל ת"א,0-1, משערו של גילי לנדאו.
התארים ממשיכים לנחות בקרית אליעזר ומי שמביא אליפות ב-1989 הוא אמציה לבקוביץ'.

עונה ללא הפסדים

שלמה שרף חוזר למכבי חיפה ובקיץ 1991 הוא עושה הקפת אליפות נוספת עם 71 נק'. זה כבר העידן של : ראובן עטר, אייל ברקוביץ', טל בניין, אלון חרזי, עופר מזרחי ואיתי מרדכי שדואגים גם לדאבל אחרי זכייה בגביע המדינה בניצחון על הפועל פ"ת, 1-3.

ב-1993 זכייה בגביע המדינה, אחרי ניצחון בגמר על מכבי ת"א,0-1 משערו של עטר. בקבוצה נמצאים כבר צ'אנוב, איתן אהרוני, אריק בנאדו, רוני לוי, אלון מזרחי ואיבן גצ'קו.
1994 היא אחת הגדולות של מכבי  חיפה בעידן גיורא שפיגל .עונה בלי הפסדים בליגה. המאזן המדויק: 39 מחזורים,28 ניצחונות,11 תוצאות תיקו.

אחרי עידן שפיגל  בעטו  במכבי חיפה כמאמנים  גרנט,יצחק שום ורוני לוי שסידרו ומילאו את ארון הגביעים והאליפויות עד: 10 אליפויות, 5 גביעי מדינה, 3 גביעי טוטו, כולל הופעות בליגת האלופות.

שיא ההפסדים בליגה,0-9, להפועל פ"ת ב-1953.
הניצחון הגבוה ב-1988,0-10, על מכבי ת"א.

למכבי חיפה 1463 משחקים בליגת העל מאז קום המדינה .הכובש הבכיר הוא זאהי ארמלי עם 90 שערים, דני שמולביץ' (רום)76 גולים, ראובן עטר 71 שערים, ג'וני הארדי 69, אברהם מנצ'ל 64, אלון מזרחי 63.

הנתונים הסטטיסטים באדיבות רון עמיקם.

 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק