העלייה הראשונה

בתחילת חודש מאי האחרון עשתה הפועל קרית שמונה היסטוריה כשאמרה שלום אחרון ללאומית. מאז אף בנאדם בקריה לא מעז לשכוח. פרוייקט TELESPORT קבוצה ביום והיום עם עירוני קרית שמונה

יום שישי 17 אוגוסט 2007
שקד רובין

מי שהגיע לקרית שמונה בשבת של החמישי במאי 2007, יכול היה להיבהל בטעות ולחשוב שפרצה עוד מלחמה. העיר הייתה ריקה בדיוק כמו בימים הקשים שנה אחת קודם. הכבישים היו ריקים והרחובות יתומים, ממש עיר רפאים. רק שהפעם, בניגוד לשנה שעברה, אף אחד לא היה במקלטים או בחדרי הביטחון, כולם היו במגרש הכדורגל העירוני. באותו יום, אירחה הקבוצה המקומית את בני-לוד, בידיעה שניצחון יעלה אותה לראשונה בהיסטוריה לליגת העל.

האצטדיון העירוני של קרית שמונה אמור להכיל 2200 צופים. באותה שבת הוא התמלא ב-5000 אוהדים. משפחות שלמות מילאו את יציע הבטון היחיד עד אפס מקום, וכל מי שלא נכנס לשם, הסתפק בעידוד מיציע "הגבעה" שממול. בלונים רבים, כחולים ולבנים, צעיפים, דגלים והרבה-הרבה קונפטי, צבעו את האצטדיון ויצרו אווירת חג גדולה. רימונים ופיצוצים לא היו שם, זה הרי נושא רגיש.

צרפתי מתחיל את החגיגה

כבר בדקה ה-11 געשו היציעים. גיא צרפתי השאיר כדור לסלאח חסארמה שהגיע מאחור והרעיד את הרשת. 0-1 לקריה. הקהל עוד לא סיים לחגוג ובדקה ה-13 הכפילו לו את השמחה. יבוריאן, בכדור עומק נהדר, השאיר את חסארמה לבד מול שחר שמש והקשר השלים צמד מהיר כשבעט לקורה ופנימה. 0-2 גדול.

המארחים לא נרגעו ובדקה ה-33 הגיע השלישי. גיא צרפתי מצא בכדור גדול את מלך שערי הקבוצה, איליה יבוריאן, שחדר לרחבה וקבע 0-3. הקהל בטירוף.שתי דקות לסיום המחצית הראשונה, שמט שוער קרית שמונה, יוסי בצלאל, כדור קשתי שעלה לרחבה ואפשר לאחמד סבע לצמק מקרוב. 1-3 בהפסקה.

לבני-לוד, שהמשחק דווקא היה מאוד חשוב במסגרת מאבקי הירידה, קיוותה אולי עוד לחזור, אך 5 דקות מפתיחת המחצית השנייה, תקוותה נמוגה. יבוריאן חדר לרחבה והוכשל בסיומה של מתפרצת מקומית. הסקורר הארמני לקח בעצמו את הפנדל וכבש. 1-4 וההתרגשות גדולה.
בדקה ה-62 ההפצצה נמשכת. גיא צרפתי הרים קרן, יניב לביא נגח לעבר השער של האורחים ופטי נימבה קבע 1-5 בנגיחת המשך. בשלב זה, גם הפסימיים ביותר בין אוהדי הקריה ידעו שהנה הגיע יומם הגדול.

בדקה ה-85 כבש אחמד סבע את השני שלו בפנדל וצימק ל-2-5, אחרי שהבלם איבוס יובלדיו מנע שער בידו והורחק. את חמש הדקות האחרונות העביר רוב הקהל כשהוא עומד מחוץ לקוי המגרש, ומיד עם שריקת הסיום פרצו האוהדים לכר הדשא והרימו את הגיבורים על הכתפיים. קריית שמונה עשתה היסטוריה.

ב-2004 כמעט זה קרה

לא מעט שנים עברו מהרגע שהתחילו לחלום בקרייה על ליגת העל. הסלוגן הראשי במסע הבחירות של ראש העיר היה "חיים ברביבאי – ראש עיר מליגת העל", כשהסאב-טקסט של המשפט ברור בעצם לכולם. במקביל,הגיע לעיר בתחילת העשור איש העסקים איזי שירצקי שהחל להשקיע בתחומים רבים וחשובים בעיר כמו בתי תמחוי, מרפאות לנזקקים וחינוך. כמו-כן לקח שירצקי את הבעלות על קבוצת הכדורגל במטרה אחת וברורה – עלייה לליגת העל, "במוקדם או במאוחר", לדבריו. 

ב-2004 זה כמעט קרה. הקבוצה אירחה במגרשה הביתי את הפועל רעננה במשחק בו ניצחון היה מעלה אותה לליגה הבכירה. הפועל רעננה, שלכאורה לא נלחמה על כלום, עלתה לשחק בהגינות ובספורטיביות וכפתה תיקו 2-2. בקרית שמונה, עיר שגם בלי קשר למצב הביטחוני לא תמיד קל לחיות בה, ראו את המשחק של רעננה כמעשה "אנטי-ציוני" כמעט. 

באותו רגע, לא רבים בקריה האמינו שהזדמנות כזו עוד תחזור ודימינו כבר איך הקבוצה תתפורר להם מול העיניים. אך שירצקי האמין ועוד איך. עם רן בן שמעון כמאמן ועם שחקנים מוכשרים, שהבינו בשביל מי ובשביל מה הם משחקים, הצעיד שירצקי את הקבוצה, סוף-סוף, לליגה הבכירה. שלוש שנים אחרי  הכישלון המהדהד מול רעננה.

מחכים להזמנה מאסד

"עשינו היסטוריה היום" אמר גיא צרפתי לאחר המשחק. "זו הרגשה מדהימה ונדירה. לא רגילים לראות אנשים שמחים כל-כך בקרית שמונה".
המאמן רן בן שמעון הוסיף: "במחנה האימון בתחילת העונה הרצנו בראש סרטים דמיוניים על סיומה וזה מה שראינו. יש פה שחקנים עם לב גדול ובעלים עם לב גדול שמשקיע הרבה יותר מכסף".

איזי שירצקי, זה עם הלב הגדול, שיחזר את המשפט של טל ברודי כשאמר: "קרית שמונה על המפה. הייתי עם מכבי לפני 30 שנה כשהיא לקחה את הגביע וטל ברודי אמר את מה שאמר ואחר-כך הגיע לארץ סאדאת. אולי עכשיו אסד ישמע מה שעשינו ויזמין אותנו לאצטדיון החדש שלו".
את המשפט המסכם ואולי גם הקולע ביותר, אמר מנכ"ל הקבוצה ושחקנה בעבר, יוסי אדרי: "ה-5 במאי 2007 זהו יום העצמאות של קריית שמונה".

קשה לדעת איך תשתלב הקבוצה בליגה של הגדולות והאם תתקע שם יתד. יש גם את סאגת האצטדיון הביתי, שאינו עומד עדיין בתקן של הליגה הבכירה. אך שנה לאחר מלחמת לבנון השנייה, דבר אחד כבר ברור – קריית שמונה בליגת העל ונסראללה בינתיים משחק בונקר.

הרכבים:

קריית שמונה: יוסי בצלאל, ברק בכר (רן קוז'וק, 67), איבוס יובלדיו (הורחק, 85), יניב לביא, עמיר נוסבאום, סלאח חסארמה (וויאם עמאשה, 62), גיא צרפתי, בני בן-זקן, יוסי דורה, פטי נימבה (שרון אזולאי, 69) ואיליה יבוריאן.
בני לוד: שחר שמש, ירון אביחיל, יקיר שינה, חתים קראים, גל גבע, מוחמד קבהה, דודי לאיני (ג'ף איה, 41), דני משען, מורן אבו-ענזה (איציק בן-סולומון, 57), אחמד סבע ואלעד גבאי.
 

 

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק